• BIST 90.186
  • Altın 235,031
  • Dolar 6,1028
  • Euro 6,9689
  • Trabzon 27 °C

PANTOLON VE İNSAN

Kenan KURU

     Türkiye’nin gündeminde var olan meseleleri başka boyuta çeken kişiler, Babaların vicdanların sızlamamasına kadar değerlendirme yapmışlardır. Konuşma yapan kişileri günlerdir kamuoyu izleyerek toplumu incitmeye sebep olduğu görülmektedir.
     Kamu çalışanları kılık kıyafet yönetmeliğine göre hizmet etmektedirler. Doktor ameliyat için pantolon, hasta muayenesi içinde beyaz önlük, pantolon, Üniformalı kamu çalışanlarından arazide görevli Mühendis, Tekniker, Teknisyen pantolon, ders anlatan öğretmen beyaz önlük pantolon, Büro personeli gibi konumuna göre kadınlar hizmetlerini yerine getirirken isterlerse pantolon giyebilmektedir.
     Ne adına? İslâm adına.
     Kadınların, Kılık, kıyafeti ve çocukların kıyafeti nedeniyle Babaların vicdanına kadar giden açıklamaları Türkiye’nin gündemindeki değişik sıkıntılar olsa da gündemde olduğunu görmekteyiz. Neden babalar da hedef alınmaktadır?  Birkaç tespitle konuyu kamuoyu ile paylamak istiyorum; Müslümanlara tembih eden ayetlerden “Niçin aklınızı kullanmıyorsunuz?”
     Aklın kullanılması adına yeteri kadar ikaz edilmekte ise de her nedense insanlar akılını kullanma, mantığını harekete geçirme zaruretini pek benimsenmemiş olduğuna bakılarak, ihtar ve ikazlardan muhtaç olunan fikir kuvveti alınamamıştır. Bu gibi kişilerin alanı da açılmıştır. “Akıl ve mantığınızı çalıştırın “Allah (C:C.) insanları “ akıl etmiyor musunuz?”  diye uyarmaktadır. Fikir ve mantık kuvvetini anlamayanlar görülmektedir. Siz akıl etmiyor musunuz?
     Müslümanlara hitap eden emri sizlerin hatırlamasına getiriyoruz.” Ey İman edenler! Nefsinizi ve ehlinizi ateşten koruyunuz!”
     Okunan bu emir iki noktaya dikkatlerin çekilmesini sağlamaktadır.
     Birincisi kendi nefsi, Diğeri, himaye ve terbiyesi altında bulunan çocuklar. Yani ehlimiz…
     Kendi nefsini unutup, daima başkalarıyla meşgul olanlar nasıl kendisini ateşten korumayacaksa,  Bu kişileri kendi, aklın ve mantığın süzgecinden geçiremeyen ve onlara aldırış etmeyenler de ayni şekilde ateşten kurtulamayacaklardır.
     Pantolonla hedeflerinin ne olduğu anlaşılamayan fikir yoksunu kişiye şunu hatırlatmak önemli olmaktadır.  İslâm Peygamberimiz (S.A.V.)kadınların erkeklere, erkeklerin kadınlara benzemeye çalışmalarının haram olduğunu söylemiştir. Pantolonun Müslümanların hayatına girdiği tarihe bakmak gereği duymayan bu kişiler açıklamaları saptırmaktadır.
     Hangi kültürün altında olduğuna bakılmayarak İslâm’a göre anlatılan tarifin nereden aldığı açıkça görülememiş olmakla beraber, insanların hayatlarına karar veren kişi, Allah’ın (C.C.) cennetini de kendilerinin tayin etmek gibi bağnazlıklarıyla da insanlığı meşgul etmektedirler.
     

 

     Sultan ikinci Mahmut, kılık ve kıyafet kanunu çıkararak pantolon giymiştir. Bildiğiniz gibi,2. Mahmut, “Gavur Sultan” olarak hatırlanmaktaydı. Arapların erkekleri entari, Türk erkeleri ise şalvar tarzı şeyler, diğer coğrafyada ki Müslümanlarda kendi örf ve adetlerine uygun kıyafetler giydikleri bilinmektedir. Bazı Müslüman ülkelerinde erkekler hala günümüzde pantolon giymemektedirler.
       Hiçbir analiz yapmadan neden babalara kadar giden bir şiddet gösterilmektedir? Doğru bilgi ile İslâm’ı anlatmak önemlidir. Tarih bilgisi olmadan da kendi penceresinden İslam’a yön vermek anlayışı milletin önünde engel olmaktadır.
     Türkiye’de Din Yüksek Kurulu toplumda ki karışık düşüncelerin ortadan kaldırılması için açıklama yapması önemli olacaktır. Bu açıklamaların İslâm’a göre insanları bağlayıcılığı olması nedeniyle de Diyanet İşleri Başkanlığı, Din Yüksek kurulunun açıklaması çok önem arz etmektedir. Din adına Camilerde bu kişilerin konuşmaların önüne geçilerek, gerçekçi vaaz eden kişilerle insanlar buluşturulmalıdır. Bu din istismarcılarından çok çeken insanlık, bilgi ve gerçekçiliği kendinde bulamayacaktır.
      Bir örnek vermeyi uygun mütalaa ediyorum, Bir nehrin kenarında kollarını sıvayarak abdest almak isterken ağlayan bir çocuğun ağlamakta olduğu gören insan, evladım burada niye ağlıyorsun diye sormuş, Çocuk Abdest almaya geldim diye cevap vermiş, peki niçin ağlıyorsun ya? Dediğinde Tahram süresinin altıncı ayetini hatırladım da,  onun için ağlıyorum!
     Peki, bu ayette ne emrediliyor ki? Çocuk, bu ayette Allah, biz Müslümanlara nefislerimizi; çocuk sahiplerine de aile efratlarını günahlardan muhafaza etmelerini emrediyor. Senin çocuğun olmadığı gibi, “nefsini ateşten koru”  emrine de muhatap değilsin. Sen daha çocuksun dediğinde, cevaben, evet, büyük odunları yakmak için küçük odunları tutuşturucu diye öne sürüyorlar. İşte bunun için ağlıyorum diyor çocuk…
 

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.