• BIST 110.932
 • Altın 175,042
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Trabzon 13 °C

Parkı satmıyorlarmış bitişik arsayı satıyorlarmış!

Parkı satmıyorlarmış bitişik arsayı satıyorlarmış!
Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Esentepe Mahallesinde Şehit Asteğmen Umut Karakaş Parkını değil parka bitişik arsayı satacaklarını, ‘Belediye parkı satıyor’ şeklindeki haberlerin çarpıtma olduğunu söylemiş.

MHP Ortahisar Belediye Meclis üyeleri Davut Çakıroğlu ve İsmail İnan ise tersini söylüyorlar.

İsmail İnan, Esentepe’de şehit Asteğmen Umut Karakaş Parkında; çocuk oyun parkı, biçki dikiş kursu, engelliler lokali, basketbol sahası, muhtarlık binası ve bir de boş küçük bir alanın bulunduğunu belirterek, belediyenin, kayaların dibindeki küçük bir boş alan dışında geri kalan yerleri satılığa çıkardığını belgelerle ortaya koyuyor.

Esentepe’deki o kompleksin adı Şehit Asteğmen Umut Karakaş Parkı… Tabela düne kadar orada idi…

Ortahisar Belediyesi, Esentepe’de kayaların dibindeki alan dışında kalan 1303 metrekarelik bu kompleksi neden satılığa çıkardı?

Sonuçta orası kentsel dönüşüm alanı içinde veya kenarında. O mahalle Trabzon’un en eski yerleşim yerlerinden biri… Mahallede yaşayanların ekonomik durumu oldukça düşük… Mahallede bu denli büyük başka alan da yok gibi... O alan daha da güzelleştirilip, daha modern bir park haline getirilebilirdi.

Ama Ortahisar Belediyesi, bu güzel işi yapmadı ve orayı rant uğruna satılığa çıkardı… Ki, sağda solda kulaktan kulağa fısıldanan dedikodulara göre de belediye orayı daha önceleri birilerine satmış veya söz vermiş…

Bu iddialara inanmak istemiyoruz. Ancak gelişmeler kafamızda soru işaretleri bırakıyor. Ortahisar Belediyesinin oradan kasasına gireceği ki, girmesi de tartışılan bir paraya ihtiyacı var mı?

***

Tartışılan dememizin nedeni, orayı alacak olan kişi veya kişilerin belediyeden alacağı olduğu şeklindeki söylentiler! Borca karşılık arsanın verileceği iddiası…

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç diyor ki;

‘Yeşili ne kadar artırabilirsek başlı başına o kadar başarılı olacağız dedik. Geçtiğimiz günlerde belediye meclisimizde şehidimizin adıyla müsemma bir parkımızın bitişiğinde bulunan bir parselin satışıyla ilgili karar aldık. Ama maalesef bunu bir izandan yoksun yazarlara cevap olarak söylemiyorum.  Teşkilatımızın doğru bilgilendirilmesi adına söylüyorum. Bunu çarpıtanlar vay efendim Ortahisar Belediyesi şehit adıyla anılan parkı satma kararı aldı. İnsaf yahu. Ortahisar Belediyesi olarak dört mahallemizde dört tane park yapıyoruz. Ama maalesef parkı satıyor diye; bizleri, sizleri, bu teşkilatı karalamaya çalışıyorlar. Satışına karar verdiğimiz parselin bu parkla hiçbir şekilde alakası yoktur. Park ile satışa konu olan alan birbirinden ayrı alanlardır. Biz gerçek eleştirilere saygılı olmakla beraber, çarpıtmalara, saptırmalara, izandan yoksun eleştirilere de gereken cevabı vereceğiz. Zaten bütün bunların cevabını 1 Kasım’da hep beraber vereceğiz.’

***

Hani derler ya ‘dam üstünde saksağan vur beline kazmayı’ diye…

Ortahisar Belediyesinin satılığa çıkardığı bir parkın satışını eleştirmek, izandan yoksun olmakmış!

Yapma be Ahmet başkan!

Park ile satılan alan birbirinden ayrı alanlarmış!

Etme be Ahmet başkan…

Partide, belediye meclisinde seni kandırıyorlar demeyeceğiz ama sana doğruyu söylemiyorlar, diyeceğiz.

Parkın içinde yer alan bir arsanın satışı ile 1 Kasım seçimlerinin ne ilgisi var.

Ahmet başkan; belediyecilik ile avukatlığı birbirine karıştırma!

Parkın satışı ile ilgili eleştiri getirenler ne sana ne de partine karşı… Eleştiri, yanlış ve hataya karşıdır.

Ortahisar Belediyesi olarak orada yanlış ve hatalı bir iş yaptınız. Bunu kabul edin ve kısa süre içerisinde de yanlış ve hatadan dönün. Israr etmeyin. Unutmayın yanlışı ve hatayı kabul etmek de bir erdemliliktir.

 

Su arıtma tesisi Allah’a emanet!

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin Değirmendere vadisindeki su arıtma tesislerinin durumunun içler acısı olduğu söyleniyor. Su arıtma tesislerindeki deneyimli elemanların hemen hemen tamamının emekliye sevk edildiği, bir kısmının da görev yerlerinin değiştirildiği belirtilerek, su arıtmaya yeni atanan idari ve teknik elemanların işi bilmedikleri kaydediliyor.

Su olayı hassas bir olaydır. Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu bu aralar Trabzon dışında. Muhtemelen Ege sahillerindeki yazlığında, dinleniyor. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Davut Çakır’ın da su arıtma da olup bitenden haberinin almadığı söyleniyor.

Trabzon yarın ‘su’dan kaynaklanan büyük bir sorun yaşamaması için büyükşehir belediyesinin bu olayın üzerine gitmesi gerekir, diye düşünüyoruz.

 

Galyan barajından neden

elektrik üretilmiyor!

Trabzon’a içme suyu sağlayan Galyan Barajı’nın temeli, ANAP iktidarı döneminde atılmıştı. İhaleyi alan firma daha sonra işi Cengiz İnşaat’a devretmiş. Cengiz İnşaat da taşeron firmalarla barajı bitirmişti. Galyan Barajı’nda biriken suyun bir kısmı, Arıtma tesisine veriliyor, büyük bir bölümü de dereye bırakılıyor.

Galyan Barajı yapılırken, barajın fazla suyundan elektrik üretilmesi de planlanmıştı, baraj gölünün bir tarafındaki dağdan tünel açılarak su, Değirmendere vadisinde kurulacak santrale verilip, elektrik üretilmesi planlanmıştı.

Galyan Barajından elektrik üretilmesi için, bize verilen bilgilere göre elektrik üretecek santralin kurulmadığı, santralin kurulması halinde elektrik üretilebileceği söylendi.

Kimi uzmanlar da suyun yetersiz olduğunu söylüyor. Eğer su yetersiz ise baraj Değirmendere’den beslenebilir.

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin, Galyan Barajından elektrik üretilmesi işine ciddi olarak gündemine alması gerekir.

Galyan Barajından üretilecek elektrik, Trabzon Büyükşehir Belediyesine ekonomik olarak katkı sağlayacağı gibi, caddeler, sokaklar, parklar da bu elektrikle aydınlatılabilir. Bizden söylemesi.

 

Belediye’de Başkan vekilliği 

makamı var mı, yok mu?

Trabzon Ortahisar Belediyesi’nde geçenlerde bazı başkan yardımcıları vs. görevlerinden alındı, yerlerine yenileri atandı. Hacca giden belediye meclis üyesi Selahattin Çebi’nin başkan vekili olduğu açıklandı.

5393 sayılı Belediyeler kanununa göre, belediyelerde başkan vekilliği diye bir kadro yok.

Yasaya göre, Belediye Başkanı izinli olduğu zamanlar, yerine bir meclis üyesi veya memurlardan biri atanır.  Atanan vekil, başkanın odasında koltuğuna oturur ve başkan adına belediyeyi yönetir, imza atar vs.

Başkan vekilliğine atandığı söylenen Selahattin Çebi’nin, başkan görevde olduğu sürece vekilliği söz konusu olamaz ve kendisine oda da verilemez.

Bu durumda belediye meclis üyesi Selahattin Çebi’nin başkan vekilliği naylon bir vekillik! Çebi, başkan yardımcılığına atanmadıktan sonra maaş da alamaz.

Görevden alınan Süleyman Aydoğdu’nun yerine getirilen Firar Aydın’ın, başkan yardımcılığı yasaya uygun.

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Sokağımızı çaldınız!16 Nisan 2018 Pazartesi 12:30
 • Kazım’ı eski rektör evinde ağırlamıştı!15 Nisan 2018 Pazar 13:31
 • İmar Planı değişecek mi?13 Nisan 2018 Cuma 13:18
 • Kanuni, Gazi ve Tevfik Serdar kesik yedi!12 Nisan 2018 Perşembe 11:35
 • Şehir Hastanesi ne kazandıracak?11 Nisan 2018 Çarşamba 12:03
 • TTSO’da kim kazanır?10 Nisan 2018 Salı 18:35
 • Ağaoğlu’na ‘başkan ol’ diyen sorunları da çözer!06 Nisan 2018 Cuma 11:03
 • Muhammet Balta’nın öfkesi ve tepkisi!05 Nisan 2018 Perşembe 11:14
 • Balta’nın ‘Baltası’ ve Borsa seçimleri!04 Nisan 2018 Çarşamba 11:46
 • 20 yıllık başkan kaybetti!03 Nisan 2018 Salı 12:32
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.