• BIST 116.432
 • Altın 165,848
 • Dolar 3,9317
 • Euro 4,8170
 • Trabzon 14 °C

Pazar tatili zorunlu imiş!

Pazar tatili zorunlu imiş!
Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Odasının, herhalde bir düzine avukatı vardır. TESOB avukatlarından biri de Trabzon Borusu eski Başkanı Mehmet Şentürk’tür.

Mehmet Şentürk, bildiğimiz kadarıyla ceza avukatıdır. Esnaf derneği ve yönetimi ve üyelerinin demek ki ceza davalarına bakıyor.
Meğer bizim eski baro başkanımız Mehmet Şentürk, işyeri açma kapama işinde de uzmanmış.
Mehmet Şentürk, önceki gün TESOB’da bir grup berbere hitap ederken, ‘Pazar tatilleri zorunlu tatillerdir. Bir esnafın haftada bir gün tatil yapması zorunludur. Mevzuat açık ve nettir’ demiş.
Mehmet Şentürk gibi deneyimli bir hukukçu nasıl böyle bir söylemde bulunabilir?
Pazar tatilleri zorunlu ise AVM’ler, kentin önemli cadde ve sokaklarındaki büyük mağazalar, işyerleri neden açık… Buralarda neden yüzlerce kişi çalışıyor.
İşyeri sahibinin haftada bir gün zorunlu tatil yapması hangi yasada, mevzuatta var.
Bir işyeri iki, üç ortaklı olabilir. İşyerinde birden fazla insan çalışabilir. O müessesenin işletmecisi, çalışanlarına zaten haftada bir gün izin veriyor. İzin kullanmayanlar da mesai alıyor.
Trabzon Ortahisar Belediyesinin, TESOB’un, Berberler Odasının, berberlerin Pazar günü işyerini kapatması yönünde karar alması kesinlikle ve kesinlikle doğru değildir ve de ilkel bir karardır.
Ve ayrıca berberlere getirilen bu yasak kuaförlere neden getirilmedi?
Berber de aynı işi yapıyor kuaför de…
Ortahisar Belediyesi encümeni kararında 6585 sayılı perakende ticaretin düzenlenmesi hakkındaki kanuna atıfta bulunuluyor. Bu kanununun ilgili maddesi şöyle;
‘Perakende işletmelerin, bir kısmının veya tamamının çalışma saatleri, meslek kuruluşlarının (Esnaf ve sanatkarlar odaları Birliği ve Ticaret ve/veya Sanayi Odası) müşterek teklifi üzerine, yetkili belediye/il özel idaresinin görüşü alınmak suretiyle vali tarafından belirlenebilecektir. Esnaf ve sanatkar işletmelerinin çalışma saatlerinin belirlenmesinde, meslek kuruluşlarınca ilgili esnaf ve sanatkar odasının görüşü alınacaktır.
Hafta Tatili Hakkında Kanun hükümleri, esnaf ve sanatkarları da içine alan perakende işletmeler için uygulanmayacak, dolayısıyla esnaf ve sanatkarlarımız hafta tatili ruhsatı ve harçları ile ilgili yükümlülüklerden kurtulacaklardır.’
***
Bu iki maddede Pazar günü işyerleri kapatılacaktır diye bir hüküm yok.
Berberlere Pazar günü işyeri açamazsınız ve çalışamazsınız şeklinde yasak getirmek, çalışma hürriyetini engelleyen bir suçtur. Aynı zamanda bir avukat olan Ortahisar Belediye Başkanının, bu yasağa evet demesine de anlam veremedik. Ayrıca kapama kararını valiliğin alabileceği belirtiliyor.
Başkan Ahmet Metin Genç’in, bu yanlış kararı düzelteceğini umuyoruz.


Turizm ofisi açmakla
turist gelmez!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Turizm eylem planı çerçevesinde Trabzon Atatürk Alanındaki SGK binasının zemin katında turizm bürosu açılmasına olur vermiş. Bir kere turizm ofisleri açmakla bir kente, beldeye turist murist gelmez.
Atatürk Alanındaki SGK binası, 6-7 ay önce Türkiye’nin en büyük konfeksiyon üretici firmalarından birine satıldı. Firma bir-iki yıl içerisinde binada düzenleme yapacak. Binayı satın alan firma, zaten binanın zemin katı için o binaya trilyonlar verdi. Trilyonlar verdiği binanın zemin katını Turizm Bakanlığına, Valiliğe vermesi mümkün değil.
Meydan bölgesinde şu anda turizm ofisi var. Yeri köhne olabilir. Trabzon Belediyesinin Atatürk Alanındaki binasının alt katlarında 10’un üzerinde işyeri var. Köşe başındaki büyük mağaza rahatlıkla Trabzon Büyükşehir Belediyesinin turizm enformasyon ofisi olabilir. Orası hala boş duruyor.


Turizm ofisi değil
Ayasofya müzesi!

Trabzon’un turizm sektöründe en büyük sorunlarından biri Ayasofya Müzesi’nin, müzelikten çıkarılıp sözde İslamcıların dayatmaları ile camiye çevrilmesidir.
Ayasofya Müzesi, çevre düzenlemesi yapılmadan önce altın yumurtlayan tavuktu. Müzenin yıllık geliri binlerce lira idi... Ayasofya’da çevre düzenlemesi yapıldı, müzenin yarısı camiye çevrildi, ücretli olan giriş, ücretsiz hale getirildi. Ayasofya’nın bahçesindeki tarihi eserler, depolara kaldırıldı. Ayasofya müzelikten çıkarıldı.
Ayasofya gibi bir eseri, müzelikten çıkaran bir zihniyet Trabzon’a 10 turizm ofisi açsa ne yazar?

Maçka’da
yolsuzluk
hikayesi!

Trabzon’un Maçka ilçesi eski belediye yönetimi, bir yerel gazetenin haberine göre büyük bir yolsuzluğa imza atmış! Gazetenin haberinde yolsuzluk oturak ve parke taşlarından yapılmış!
Maçka Belediyesinin yaptırdığı ilçe merkezi ve köylere dağıttığı 500 civarında ahşap oturağın ederi yaptığımız araştırmada 50 bina lira civarında… Kayıp 250 bordur taşının ederi söylenenlere göre 5 bilemediniz 10 bin lira civarında… Bilgiler, Maçka’nın eski belediye yönetiminin en yetkili ismi tarafından verildi.
Olay, gazetenin haberine göre adliyeye intikal ettiği için yorum yapmayacağız.
Maçka’da mevcut belediye başkanının yaptığı ve eski belediye başkanının yasalara aykırı olarak yapıldığını iddia ettiği büyük bir olay var.
Maçka’ya Trabzon istikametinde girişte, Sümela Otelin karşısında eski belediye yönetimi tarafından yaptırılan bir park-bahçe vardı.
Maçka’nın eczacı belediye başkanı bu parkın bir bölümünü Büyükşehir Belediye Meclisinin onayını almadan imara açtı. Başkan Koray Koçhan bununla da yetinmedi, parka yaptırdığı işyerlerini yoldan beş metre geri çektirmesi gerekirken çektirmedi. Yani karayollarının yoluna inşaat yaptı. Ayrıca, bu tür alanlarda yapılacak olan imalatlar alanın yüzde 5’i kadar olacak ve yapılar da sökülebilir yani portatif olacak.
Belediye Başkanı, bu alana yasalara aykırı olarak yaptığı bu işyerlerini geçenlerde ya satacaktı ya da kiraya verecekti. Sattı mı verdi mi, bilmiyoruz.
Maçka’da bir yanda 250 bordür taşı, 250 oturak hikayesi diğer yandan yukarıda aktardığımız olay… Yorum sizin!


TMMOB’den
çifte standart!

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Trabzon İl Koordinasyon Kurulu,  Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan, Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edilen ve askıya çıkan Kaşüstü Köprülü Kavşak Projesi’ne itiraz edecekmiş. Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan itirazdan sonra konu, Şubat ya da en geç Mart ayında büyükşehir belediyesi meclis toplantısında gündeme gelecekmiş. Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi ya itirazı kabul edecek ya reddedecekmiş.
Kaşüstü kavşak projesine itiraz eden, TMMOB ne hikmetse birkaç yıl önce Moloz’da yapılan köprülü kavşağa pek ses çıkarmamıştı.
TMMOB ayrıca Esentepe mahallesinde, Ortahisar Belediyesi tarafından Trabzon Barosuna satılan çocuk parkı ve çevredeki arsanın satışında görüş belirtmemiş ve baro tarafından satın alınan bu arsanın ticari alana çevrilmesine de henüz itiraz etmedi.
TMMOB’nin, Baro tarafından satın alınan ve imar planı değiştirilen arsa için itiraz edip etmeyeceği merak edilmeye başlandı!

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
 • Trabzon Büyükşehir Belediyesi vatandaş memnuniyet anketi!13 Mart 2018 Salı 10:54
 • Trabzonspor nasıl kurtulur?12 Mart 2018 Pazartesi 10:21
 • ‘Benim skandalla işim olmaz!’10 Mart 2018 Cumartesi 10:59
 • Saruhan’a fabrikayı kapat mı deniliyor?09 Mart 2018 Cuma 11:18
 • TS Başkanı kim olur?08 Mart 2018 Perşembe 17:20
 • Ustaömeroğlu’nun isyanı!08 Mart 2018 Perşembe 10:38
 • Başkanlıktan sonra nerede yaşayacak!08 Mart 2018 Perşembe 10:36
 • İYİ Parti’ye yeni isimler!08 Mart 2018 Perşembe 10:35
 • Cahit Erdem vatandaşı uyardı!08 Mart 2018 Perşembe 10:32
 • Mesut Yılmaz’ı ziyaret etti!07 Mart 2018 Çarşamba 10:47
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.