• BIST 110.932
 • Altın 174,897
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • Trabzon 15 °C

Pertev Paşa Konağının ruhsatı var mı?

Pertev Paşa Konağının ruhsatı var mı?
Yerin Kulağı...

Trabzon Valiliğinin emekli özel kalem müdürlerinden Hasan Kanber, Ortahisar’da Trabzon Valiliğinin kale surları üzerinde yaptırdığı Pertev Paşa Konağının ruhsatsız olduğunu öne sürdü. Kanber, ‘Trabzon valiliği bir yandan yaylalarda, meralarda ruhsatsız yapıların peşine düşüyor diğer yandan kentin merkezinde restorasyon izni aldığı, eski konağı yıkıyor ve yerine ruhsatsız konuk evi yaptırıyor’ dedi.

Hasan Kanber’in iddiasına ilgili kurumların ne tür cevap vereceği merak ediliyor.

Bu arada, Ortahisar’da Trabzon Valiliğinin Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansından da hibe para alarak yaptırdığı ve takriben eski para ile bir trilyon liraya mal olacak konuk evinin, inşaatının bittikten sonra Vakıflar Bölge Müdürlüğüne veya Diyanet İşlerine devredileceği öne sürüldü.

 

7.8 milyon otopark parası ne oldu?

Trabzon Belediyesi, 2013 yılında belediye sınırları içerisinde ruhsat verdiği konutlardan eski para ile 7 trilyon 800 milyar lira otopark parası tahsil etmiş.

Belediyeler, ruhsat verdiği konut ve işyerlerine, ya otopark yaptırıyor ya da otopark parası alıyor. İnşaatlarda otopark yaptırmayanlar, belediyeye otopark parası ödüyor. Bu bedel, semtlerin emlak değerine göre değişiyor. Mesela Meydan bölgesinde bir otoparkın bedeli 10 lira ise kenar mahallerinde bu bedel iki liraya kadar düşüyor. Belediyenin, inşaat sahiplerinden topladığı otopark parası ile otopark yapma zorunluluğu var. Yasa açık ve net.  Trabzon Belediyesinin, 2013 yılında topladığı 7.8 milyar liralık otopark parası ile otopark yapıp yapmadığı bilinmiyor. Belediye meclisindeki muhalefet partisi meclisüyeleri, otopark parası olarak toplanan 7.8 milyar liranın akıbetini araştırmaya başladı.

 

Aslanoğlu hangi okulu bitirdi?

Trabzon Ortahisar Kent Konseyi Başkanlığına getirilen Çaykaralı Ahmet Aslanoğlu’nun, kent yaşamı ve kent konusundaki bilgisi tartışılıyormuş. Kent Konseyinin bir üyesi, ‘Konseyde yer alan üyelerin büyük bölümü üniversite bitirmiş. Başkanımız hangi okulu bitirdi, belli değil. Gerçi okul bitirmesi de önemli değil, ancak kent konseyi başkanlığı yapan birinin kent yaşamını bilmesi gerekir. Belediye başkanı Ahmet Metin Genç kuruldan daha donanımlı birini başkan yapabilirdi’ dedi.

Ahmet Aslanoğlu’nun ilkokul veya üniversite mezunu olması çok da önemli değil. Avrasya Üniversitesi kurucusu, mütevelli heyeti başkanı ve eski Maçka Belediye Başkanı Ömer Yıldız, orta ve liseyi dışardan bitirdi. Şimdi kendi üniversitesinde okuyor. İki üç yıl sonra üniversite diploması alabilir. Bu devirde insanları tahsili ile ölçmek ve değerlendirmek yanlış. Önemli olan işi bilip bilmemesidir.

 

Kemalettin Aydın’ın konağının yolu asfaltlandı!

Gümüşhane’den arayan bir okurumuz, AKP milletvekili Kemalettin Aydın’ın Zigana köyünün zirvesinde yüzme havuzlu, orman ile iç içe konağının yolunun her yıl asfaltlandığını, Gümüşhane’nin önemli yerleşim yerlerinin yollarının ise köstebek yuvasına döndüğünü söyledi. İddia doğru mu yanlış mı bilemiyoruz. Ancak, bu iddia Gümüşhane’de dilden dile dolaşıyor.

 

Kömürcülere serbest Çimentoya yasak!

Trabzon Çimento Fabrikası 2015 yılının Mart veya Nisan ayına kadar, bulunduğu yerden kaldırılacak. Çimento Fabrikasının özelleştirilme şartnamesinde, fabrikanın 10 yıl sonra bulunduğu bölgeden taşınması şartı var. Fabrika sahipleri, taşınmama konusunda ne kadar direnirse dirensinler sonuç alamazlar. Çünkü 2005 yılında yapılan ihaleye katılan firmalardan bazıları, fabrikanın 10 yıl sonra taşınacağı şartını göz önüne alarak düşük fiyat verdiler. Fabrika 2015 yılında taşınmazsa, ihaleye giren diğer yatırımcılar dava açabilirler ki açacaklar.

Trabzon Çimento Fabrikası yönetimi, birkaç yıl önce Akoluk beldesinde büyükçe bir arazi satın aldı. Fabrika yönetiminin bu araziyi almasının nedeni, fabrikayı buraya taşımaktı. Fabrika yönetimi taşınma hazırlığına başladığı sırada Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nun vetosu ile sarsıldı. Gümrükçüoğlu, fabrikanın Akoluk’a kurulmasına sıcak bakmadı. Gerekçe çevre kirliliği! Ancak, bölgede dere kenarında onca kömür deposu ve torbalama tesisi var… Ki, bu tesisler Çimento Fabrikasının çevreye vereceği kirlilikten daha fazla kirlilik yaratıyor.

Bu arada Çimento Fabrikası Müdürlüğüne getirilen eski Trabzon Çevre il Müdürü Muhammet Mazlum’un, fabrikanın belediye ile olan sorununu giderebileceği söyleniyor.

 

Hekimoğlu’na hayır Yetim’e evet!

Hekimoğlu grubunun, Değirmendere vadisinde yaptıracağı tesise Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğünün engel çıkardığı yazılıp çiziliyor. Hekimoğlu’nun yaptıracağı tesis dere yatağından oldukça geride. Dünyanın her yerinde kent içerisinden geçen nehirler, dereler geniş ve yüksek duvarla çevrilir. Bu iş yapılırken derenin yükseleceği de hesap edilir. Faraza 4 metre yükseklikteki duvar 6-8 metreye çıkartılır. DSİ, muhtemelen kurulacak tesisin dereye yakın olmasını gerekçe gösteriyordur. Ancak, projede böyle bir yakınlık da yok. Olayın teknik boyutu tartışılabilir. Ancak, bölgede benzer hatta dereye daha yakın yerde kurulan çok sayıda tesis var. Mesela AKP eski milletvekili Asım Aykan’ın köyüne çıkan yol kavşağındaki ve Değirmendere kenarında kurulan diğer tesisler. AKP’ye yakınlığı ile bilinen ve şu anda Çevre ve Şehircilik Bakan danışmanı olan Raif Yetim’in olduğu söylenen depoların oraya yapılmasına izin veriliyor, dereden metrelerce uzakta tesis yapmak isteyen Hekimoğlu’na hayır deniliyor.

 

Trafik polisleri keyfi ceza mı kesiyor?

Kuzey Ekspres Gazetesi’nin aracına hız sınırına 4 veya 5 km. aştığı iddiası ile sık sık ceza kesilir. Trabzon trafik şube müdürlüğü ekiplerin kestiği bu cezalara, gazetemiz yetkilileri itiraz eder. Mahkeme de haksız kesilen cezaları iptal eder.

Gazetemiz aracına geçtiğimiz aylarda Ayasofya kavşağında gece saat 3.00 sularında 80 küsur km. hızla gittiği gerekçesiyle ceza kesilmişti. Aracın hızı radarla tespit edilmiş. Nasıl edilmişse. Mahkemeye müracaatımızda, radar kayıtlarını istedik. Kayıt yok. Zaten olması da mümkün değil. Ayrıca, Ayasofya kavşağında 70-80 km süratle gittiğinde araç takla atar. Neyse mahkeme haklı gerekçelerle cezayı iptal etti.

Mahkemenin iptal kararı ile birlikte gazeteye bir ceza kağıdı daha geldi. Aracımız Yavuz Selim Bulvarı, Karamer kavşağı- Soğuksu kavşağı istikametinde giderken hız sınırını aşmış. 55 km hızla gidecekken 59 km. hızla gitmiş. Ceza miktarı 170 TL.

O karamer denilen kavşak, Fatih Devlet Hastanesinin yanındaki Yavuz Selim Camisinden yukarı giden yolun tanjant ile birleştiği bölgedeki kavşak. Araç, yeşil ışıkta kavşağa girmiş ve 4 km fazla surat yapmış.
O cezayı yazanlarda hiç Allah korkusu yok mu? Gazetenin aracı Ford Kango, taksi gibi ancak ruhsatında kamyonet yazıyor. Gazetenin aracının önünde mesela bir taksi gidiyor ve onun hızı 77 km. ona ceza yok. Niye ruhsatı taksi.  Aracın 50-60 km. hızla kavşaktan döndüğünü sanmıyoruz. Ama o süratle gittiğini farz edelim. Önünden giden taksi 77 km. hızla gidiyor. Senin araç 20 km. daha az hızla seyrediyor. Arkadan gelen taksi, kornaya basıyor. Ayağını az gaza dokundun mu, hız 3-4 km. artıyor. Bölgede av bekleyen trafik ekibi, aracın arkasından plakasını alıyor ve cezayı basıyor.
Bu cezaya da itiraz edeceğiz. Radar kayıtlarını isteyeceğiz. Ayrıca aracın 4 km. hızlı gittiğini tespit eden memurların, aracı neden durdurup ceza kesmediklerini soracağız. Yargıtay’ın bu konuda verdiği kararları sunacağız.

Bu ceza kağıdının geldiği gün, mahkemenin iptal ettiği diğer ceza kağıda da gazeteye ulaştı. Acaba diyoruz, trafik şube müdürlüğü kısa kısas mı yaptı? 59 km. hızla 170 lira ceza yediğinde adamın aklına her şey geliyor.

Bu iş biraz da Deli Dumrul hikayesi gibi… Köprüden geçenden de geçmeyenden de para alınması!

 

 

 

 

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
 • Kimliğini kaybedince kabus yaşadı21 Nisan 2018 Cumartesi 11:54
 • "Sessiz kalamazdık"21 Nisan 2018 Cumartesi 11:50
 • "Futbol teröründen öte bir şey"20 Nisan 2018 Cuma 16:37
 • "Cumhurbaşkanı Sunay Akın Olsun"20 Nisan 2018 Cuma 16:23
 • Akşener: İYİ Parti, seçime girmeye hak kazanmış siyasi partidir19 Nisan 2018 Perşembe 13:59
 • Ünlü gitarist Metin Türkcan ralli pilotu oldu19 Nisan 2018 Perşembe 13:14
 • Erken seçim tarihi resmen açıklandı!18 Nisan 2018 Çarşamba 16:04
 • Askerlik şubesi önünde şoke eden olay18 Nisan 2018 Çarşamba 11:51
 • BU KADARINA DA PEES!18 Nisan 2018 Çarşamba 11:50
 • Öğrenciye tekme attığı öne sürülen öğretmene gözaltı18 Nisan 2018 Çarşamba 11:49
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.