• BIST 97.324
 • Altın 279,518
 • Dolar 5,8459
 • Euro 6,5153
 • Trabzon 17 °C

POLİS DEVLETİNE DOĞRU

Ö. Faruk Altuntaş

 Her sıkışık durumda AKP hükümetinin yöneldiği otoriter tutum, demokrasiyi zorlamaya başladı. Hükümet çevrelerinden zaman zaman gündeme getirilen açıklamalar ve yasa hazırlıkları, “polis devleti” tartışmalarını yeniden alevlendirir oldu.

         “Dervişin fikri ne ise zikri de odur” sözü, önemli bir gerçekliğe işaret ediyor. Uzun vadede belirleyici olan ve gizlenemeyen özellik; kafa yapısıdır, düşünce tarzıdır, sahip olunan ilkelerdir.

         Bir sorun ortaya çıktığında, sorunun üzerini çeşitli biçimlerde örtmeye çalışmak ve sorunun muhataplarını sindirmeye ya da susturmaya çalışmak da bir idare yöntemidir; sorunun kaynağını öğrenmeye çalışıp, o sorunu çözmeye / gidermeye çalışmak da bir idare yöntemidir.

         Otoriter, baskıcı yönetimlerin tarzı olan birinci yöntemde, sorunla uğraşılmaz, sorun çözümlenmeye çalışılmaz; sorunun tarafları ile uğraşılır, muhataplar susturulur, kafaları kırılır. Demokratik, özgürlükçü yönetimlerin tarzı olan ikinci yöntemde ise, sorunun ortaya konması, şikâyet ve itirazların yapılması, yanlışlığın protesto edilmesi bir hak olarak görülür ve korunur. Bu şekilde, çeşitli yönleri ile ortaya konulan sorun tartışılır ve bu sorunlara çare aranır.  

                                                    ***

         “Ustalık dönemi”nden sonra tutumunda karakter değişikliği görülmekte olan AKP Hükümetinin zihinsel yapısı, Gezi Direnişi ile deşifre olmuş gözüküyor.

         En sıradan demokratik gösteriyi ve barışçıl protestoyu yasadışı ilan edip bastırmaya çalışmak; katılımcıları tutuklamaya yönelmek; ölçüsüz şiddet uygulayarak biber gazı ve içine kimyasal madde karıştırılmış basınçlı su ile kitleleri dağıtmak; her bir demokratik hak arayışını darbecilerle irtibatlandırmak ve olayları uluslararası komplo olarak görmek, sağlıklı bir ruh halini ve demokratik bir tutumu göstermiyor.

         Resmi kıyafetli polisin yetmediği yerde, eli sopalı sivil giyimli polislerle kim oldukları belli olmayan “polis yardımcıları”nın, sokak aralarında gösterici avına çıkmaları, yakaladıklarını öldüresiye dövmeleri ve bu “görev anlayışının” bizzat Başbakan Erdoğan’ın ağzından övülmesi demokrasiyi işaret etmiyor.

         Demokrasiden, çoğunluğun azınlığa tahakkümünü anlayan ve muhalif oyları “milli irade”nin dışında gören bir zihni yapı, artık sorun çözmek bir yana, kendisi sorun haline gelmiş demektir.

                                                       ***

         Otoriter yönelimim gereği olarak toplumun zaptu rapt altına alınması anlayışı, polisin yetkilerinin denetime tabi olmayacak biçimde artırmaya yol açtı. Hükümet, hazırladığı değişiklik teklifi ile polise, eylem öncesinde, olay çıkarma ihtimali olanları 24 saate kadar gözaltına alma yetkisi veriyor. Duruma göre bu süre hakim kararı ile arttırılıyor.

         “Önleme hapsi” denilen bu yetki, modern dünyanın hiçbir yerinde polise verilmiş değil. Benzer uygulama Hitler döneminde görülmüş ve bu tür değişikliklerle mevcut anayasa baypas edilmiş. Bu tür bir yetki, zaten sorunlu olan ve açık hukuk ihlallerine yol açan polis uygulamasını tümden sorunlu ve keyfi hale getirecek, hak ve özgürlüklerin son derece keyfi biçimde çiğnenmesine yol açacaktır.

         Yasal dayanak olmadığı halde polisin “önleme hapsine” başvurduğu dönemler Türkiye’de olmuştur. 12 Eylül açık faşizm döneminde ve diğer zamanlarda 1 Mayıslar öncesinde bu türden tutuklamalar Türkiye’nin yabancısı değil. Bu nedenle ortaya çıkabilecek tablo iyice biliniyor ve bu yönelim çok tehlikeli bulunuyor.

         AKP Hükümetinin bu yönelimi, demokrasiye ve özgürlüklere açılmıyor. Bu türden tedbirlerin sorunu çözmediği, tam tersine sorunları biriktirdiği ve büyüttüğü tarihsel deneyimlerle sabittir. Polis Devletine açılan bu yol, daha önce kimseye fayda getirmedi; AKP’ye de getirmeyecektir. Umarız bu yanlıştan erken dönülür.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.