• BIST 106.675
 • Altın 172,965
 • Dolar 4,0791
 • Euro 4,9434
 • Trabzon 19 °C

Rusya’da sebze-meyve ihracatçıları sahipsiz!

Rusya’da sebze-meyve ihracatçıları sahipsiz!
Hasan Kurt yazdı...

Türkiye’nin Rusya ve Ukrayna’ya olan sebze ve meyve ihracatının her geçen gün arttığı açıklandı. Bu yılın ilk 4 ayında Rusya ve Ukrayna’ya 365 milyon dolarlık taze sebze ihracatı gerçekleştirilmiş. Rusya’ya yapılan ihracatın tutarı ise 182 milyon dolarmış. Rusya’ya ilk 4 ayda yapılan ihracat geçen yılın ilk 4 ayına göre yüzde 28 artmış. Ukrayna’ya ihracat ise patlamış. Gecen yıla göre yüzde 52 artmış.

***

Rusya ve Ukrayna’ya yapılan ihracattaki artış olumlu bir gelişme. Ancak bir de madalyonun diğer yüzü var. Türk ihracatçılar Ukrayna limanlarında pek sıkıntı yaşamıyorlar. Ya Rusya Limanlarında yaşananlar!

Türkiye’nin en fazla ithalat yaptığı ülkelerin ilk sırasında Rusya gelir. Rusya’dan alınan doğalgaza milyarlarca dolar döviz ödeniyor. Bir de Rusya’nın Türkiye’de yapacağı nükleer enerji santralleri var ki.. Bu santraller yapımı nedeniyle Rusya’ya ödenecek para 10 milyarlarca dolar. Yani bugün iki ülke arasındaki ticaret Rusya’nın lehine!

Türkiye’nin Rusya’ya sattığı mal, hizmetlerin başında; müteahhitlik ve sebze-meyve ihracatı geliyor… Ki, sebze ve meyve ihracatı bir veya birkaç kişiyi değil yüzbinlerce kişiyi direk ve dolaylı olarak etkiliyor. Üreticiden taşımacıya, ihracatçıya kadar!

Rusya’ya yapılan ihracatta en büyük sıkıntıyı ihracatçı çekiyor desek abartı olmaz. Geçenlerde Rusya’nın Novoroski limanın Türk ihracatçılarının üç gemisine keyfi olarak el konuldu. Ro-Ro gemileri limanda yükü boşalttılar ve çıkışına izin verilmedi. Zaman zaman da yük boşaltmadan gemiler bekletiliyor. Rusya limanlarında ve mal sevkıyatında daha onlarca olay oluyor.

Halbuki, Rusya’nın Türkiye’ye ihraç ettiği doğalgazda ve diğer ürünlerde, Türk limanlarında gümrüğünde hiçbir zorlukla karşılaşmıyorlar.

Rusya limanlarında bu tür olaylar neden oluyor? Bunun farklı nedenleri olabilir. Türk ihracatçılarının birbirlerini gambazlamasından tutun da liman ve gümrüklerde keyfi tutuma kadar her şey var.

Rusya limanlarında yaşanan bu olumsuz olayları, öyle sanıyorum ki Türk hükümeti biliyor. Çünkü, ihracatçılar bu konudaki şikayetlerini değişik yollarla Türk hükümetine, bürokratlara bildiriyorlar. Ama Türk hükümeti, nedeni, niçini bilinmez bu konunun üzerine gitmiyor.
Rusya limanlarındaki bu olumsuzluklardan, Moskova’nın pek haberdar olduğunu sanmıyorum. Moskova’nın, bu olaylardan, gemi alıkoymalarından haberi olsa, bu işi yapanları hizaya çeker.

Bu yazıdan sonra, Trabzon’daki Rusya konsolosluğu, Ankara’daki büyükelçilik ve Türk yetkilileri mutlaka inceleme başlatacaktır, diye düşünüyorum.

Burada biz, birilerini savunmuyoruz. Yanlış kim yapıyorsa, hangi firma yapıyorsa cezalandırılsın. Ama, işini düzgün yapanların, birilerinin işgüzarlığı ile önü kesilmesin. 
Bu konuda Türk ve Rus yetkililere büyük görev düşüyor. Özellikle de Türk Hükümetine.

Rusya ve Ukrayna’ya yapılan sebze ve meyve ihracatında Türkiye’ye milyonlarca dolar döviz kazandıran, ihracatçılarımıza Türk hükümeti vakit geçirmeden sahip çıkmalı. Dertlerini ve sıkıntılarını çözmelidir. Türkiye dışında hemen her ülkenin ihracatçısının hiçbir sıkıntı yaşamadan Rusya’ya mal satarken, Türk ihracatçıları büyük zorluk ve engellemelerle karşılaşıyorlar.

***

Acaristan Özerk Cumhuriyeti’nde son aylarda ilginç ve düşündürücü bir uygulama başlatılmış. Sarp Sınır Kapısından Acaristan tarafına adım attığında, bir polis aracında veya üzerinde baş ağrısı, tansiyon vs. ilaç bulsa, hemen seni gözaltına alıyor. Trafik kurallarına uymayanlara verilen cezalara bir şey demiyorum. Kemerini bağla, kurallara uy!

Ama bu ilaç işi, gerçekten insanları mağdur ediyor. Batum’a gidenler bu olayı konsolosluğa da bildirdiler. Ama henüz sonuç alınamadı.

Acara veya merkezi Gürcü hükümeti mi bu uygulamayı başlattı bilemiyoruz. Hangi taraf başlatmışsa yanlış! Ağrı kesicinin veya tansiyon hapını veya reçetesiz satılan diğer ilaçları bulundurmanın cezası olabilir mi? İşi ticarete dökenler için ceza verirsin. İlaçlar elinden alınsın. Buna itiraz yok. Ama bir insanın her gün kullanmak zorunda olduğu bir ilaç için ceza verilmesi doğru değil.

Batum ve çevresi son yıllarda büyük gelişme göstermişse, bunda Türkiye’nin ve Doğu Karadeniz illerinin payı oldukça fazla. Bugün Batum sokaklarında hafta sonları gezen 10 yabancının 8’i belki de 9’u Türkiye’den gidenler. Acaristan hükümeti bu olayı kesinlikle çözmelidir.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Avrasya ve Ömer Yıldız!27 Ocak 2016 Çarşamba 06:47
 • Belediye’ye haksızlık!26 Ocak 2016 Salı 06:47
 • CHP’nin yeni misyonu AKP’ye örtülü destek mi?22 Ocak 2016 Cuma 06:47
 • Kaşüstü’nde yapılacak Kavşak sorunu çözmez!21 Ocak 2016 Perşembe 06:47
 • Türkiye’de muhalefet iktidara çalışıyor!20 Ocak 2016 Çarşamba 06:47
 • Asım Aykan’ın reçetesi!19 Ocak 2016 Salı 06:47
 • Yeni Cumhuriyet yeni rejim!18 Ocak 2016 Pazartesi 06:46
 • Devlet Bahçeli nereye koşuyor?02 Aralık 2015 Çarşamba 06:47
 • İşgal yılları Trabzon S.P.Mintslov’un günlüğü! (1916-17)26 Eylül 2015 Cumartesi 14:58
 • Trabzon-Maçka'da Bir Prometeus: İlyas Karagöz19 Eylül 2015 Cumartesi 09:54
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.