• BIST 94.681
 • Altın 194,330
 • Dolar 4,7431
 • Euro 5,4916
 • Trabzon 25 °C

Rusya'yı kulüpten attılar!

Rusya'yı kulüpten attılar!
Kırım'ın Rusya'ya bağlanmayı kabul etmesiyle birlikte Putin bugün son adımı da atıyor. Putin şu anda dünyanın izlediği toplantıyı yapıyor.

Kırım krizinde sıcak gelişmeler yaşanıyor. Kırım için son adımı da atan Putin, Duma'da konuşma yaparken zenginler kulubünden flaş haber geldi. 

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius G-8 üyesi yedi ülkenin Rusya’nın katılımını askıya aldıkları kararını açıkladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise şu sıralarda parlamentoya sesleniyor.


PUTİN'İN AÇIKLAMASINDAN İLK BÖLÜMLER;

*Tarihte yaşanan gelişmeler sonucunda Kırım, Ukrayna'nın olmuştu. Fakat şimdi Kırım halkı kendi kararını verdi.

*Kırım, Rusya'nın bir parçası olmaya devam edecek. Nesilden nesile bu şekilde aktarılacak. Kırım'da Rusça, Tatarca ve Ukraynaca resmi dil olacak.

*Kırım, Rusya'nın yaşam tarzını, dilini muhafaza eder. Bu bakımdan Rusya'dan ayrılabilecek bir bölge değildir. Kırımlılar gerçekleştirilen referandumla tercihini ortaya koymuştur.

- Rusya halkını ve Kırım halk arasında geçmişe dayanan bağlar var. Kültürel ve manevi değerler var. Pek çok Rus askeri, Kırım’ın ve Rusya’nın ortak tarihinde yer almıştır. Sivastopol, Rusya’nın Karadeniz’deki donanmasına uzun bir süre ev sahipliği yapmıştı. Kırım, Rusya’nın askeri gücünü sembol eden pek çok yerli işaretle doludur. Farklı açılardan bakıldığında bile Kırım Rusya’ya çok benzerdir ve Rusya’dan ayrılabilecek bir bölge değildir.

- Sovyet döneminde pek çok adaletsizlik meydana gelmiştir ve bu tarihte Ruslar da pek çok acı yaşamıştır. Bundan sonraki süreçte Kırım Tatarlarının koşullarının iyileştirilmesi için de gerekli adımlar atılacaktır. Bu kararlar hukuka dayanmaktadır. Bu anlamda Kırım halkına destek çıkmak zorundayız. Bundan sonraki süreçte üç dil olacak; Rusça, Ukraynaca ve Tatarca.

- Kırım Rusya’nın bir parçası olarak kalmaya devam edecektir. Kırım, özellikle geçmişte Ukrayna’ya katıldıktan sonra ülkelerin, bir takım ulusal özellikleri göze alınmadan bazı adımlar atılmıştır. O dönemde, komünist partisinin döneminde, 1930’lar Rus etnik kökeninden olanlar zor zamanlardan geçmişlerdir. Bu yasalara aykırı bir durumda.

- Yasa, şunu net bir şekilde ortaya koyuyor; tarihte yaşanan sürecin sonunda Kırım Ukrayna’nın bir parçası oldu ama bugün Kırım kararını verdi. O dönem Ukrayna ve Rusya iki ayrı devlet olarak halklara tercihlerini sorması mümkün olmadı. Aradan geçen dönemde hem Rusya hem Ukrayna’da yaşayan halklar kültürel ve toplumsal bağların değerini daha iyi anladı. Ortak kültüre, değerlere ve ortak askeri güce dayalı bir yapı… Ancak bu proje gerçekleşemedi ve Kırım Rusya’dan ayrı bir yapı olarak kaldı.

ANLAŞMA İMZALANACAK

Rus haber sitesi Gazeta.ru bu konuşmadan sonra, Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Kırım Parlamentosu Başkanı Vladimir Konstantinov'un "Kırım'ın Rusya Federasyonu'na katılması" yönünde bir anlaşmayı imzalamalarının beklendiğini bildiriyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Kırım'ın Rusya'ya ilhak edilmesi yönünde bir adım daha atarak parlamentoya Kırım'ın birleşme talebini resmen iletti. 

Putin dün de Kırım'ı egemen bir devlet olarak tanıyan kararnameyi imzalamıştı. 

BUGÜNE NASIL GELİNDİ?

Kırım 1954 yılında, Sovyet yönetimi altındayken Rusya'dan Ukrayna'ya devredilmişti. Kırım nüfusunun çoğunluğu Rus.

Ukrayna'da aylarca süren protestolar ardından Moskova yandaşı Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in Rusya'ya kaçması üzerine, Şubat sonunda yarımada Rus yanlısı güçlerce ele geçirilmişti. Kremlin bu güçlerin Rus askerleri olduğunu yalanladı ama Yanukoviç'ten gelen resmi yardım talebi ardından milletvekillerinin Kırım'da kuvvet kullanılmasına yetki verdiğini kabul etti.

KIRIM'IN REFERANDUM KARARI

Kırım yetkilileri, Pazar günü yapılan halkoylamasında seçmenlerin % 97'sinin Ukrayna'dan ayrılma yönünde oy kullandığını açıkladı.

Avrupa Birliği ve ABD, söz konusu oylamayı yasa dışı ilan etmiş ve yaptırım uygulama kararı almıştı. Yaptırımlar Rusya ve Ukrayna'dan 21 yetkiliyi kapsamına alıyor.

TATARLAR SONUÇLARA TEPKİLİ

Referandumdan yüzde 97 gibi bir sonuç çıkması Kırım Tatarları tarafından imkansız olarak yorumlandı. Kırım Tatar Milli Meclisi üyesi Rıza Şevkiyev sonuçlarla ilgili şunları söylmedi;

“Sonuç inandırıcı değil. Kırım Tatar halkı yüzde 99 oranında boykot etti. Bundan başka 600 bin Ukraynalı’nın yüzde 80’inin iştirak etmediğini tahmin ediyoruz. Rus halkının tamamının birleşmeyi desteklemediği de bir gerçek. O zaman yüzde 97’lik Rusya’ya evet sonucu nasıl çıkıyor? Çünkü ikişer, üçer kere oy kullananlar oldu, seçim güvenliği yoktu. Ben oy kullanacak olsaydım, pasaportumu dikkatlice kontrol edip başka yerde oy kullandırtmazlardı. Ama Rusları o kadar sıkmadılar. Farklı farklı bölgelerde oy kullandılar.”

KIRIM'IN BAŞVURU BELGESİ 

Kırım Başbakanı Sergiy Aksyonov, Kırım'ın Rusya Federasyonu'na bağlanmak için yaptığı resmi başvurunun belgesini Twitter hesabından : "Tarihi belge" mesajıyla paylaştı. 

TÜRKİYE : TANIMIYORUZ

Kırım’da hafta sonunda yapılan referandumun ardından Ankara da ‘Kırım trafiğine sahne oldu. Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi Eski Başkanı ve Ukrayna milletvekili Mustafa Cemil Kırımoğlu’nu Ankara’da ağırladı.

"Referandumun meşruiyeti yoktur. Tanımıyoruz” diyen Davutoğlu, Türkiye’nin Rusya ile ilişkilerinde yeni bir dönemin başlayacağının sinyalini verdi. 

TÜRKİYE RUSYA'YA DOĞRUDAN CEPHE ALAMAZ ÇÜNKÜ...

Diplomatik kaynaklar Türkiye'nin özellikle enerji konusunda Rusya’ya bağlı olduğunu hatırlatırken, Kırım konusunda Türkiye’nin Rusya’ya doğrudan bir cephe almasının beklenmemesi gerektiğini dile getiriyor. Ancak, yaşananların ikili ilişkilere zarar verdiğinin altını çizen aynı kaynaklar, “İlişkilerin yavaşlaması bile Rusya için ağır yaptırım olacaktır. İlişkilerde zorlu bir döneme giriyoruz” diyor.

Türkiye’nin NATO üyesi olduğunu ancak AGİT gibi platformlarda Rusya ile de ortak zemine sahip olduğunu belirten Bakan Davutoğlu da “Türkiye hem Ukrayna, hem de Rusya’ya komşu yegane ülke. Aynı zamanda doğrudan Kırım ile deniz yoluyla bağlantısı var. Dolayısıyla bizim herhangi bir ülkeden fazla kaygı duymamız, stratejik diplomasiyi hedeflememiz elzemdir” dedi..

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.