• BIST 89.553
 • Altın 351,517
 • Dolar 6,7005
 • Euro 7,2349
 • Trabzon 11 °C

Sağlığa çok önem veriyoruz!

Sağlığa çok önem veriyoruz!
AK Parti Trabzon Milletvekili ve TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl, hükümet politikası olarak sağlığa çok önem verdiklerini belirtti. Erdöl, “Sağlık alanında eksikliklerimiz var, bunları gidermek için çalışıyoruz. Bütün Hastanelerimizi ve S

 

Siz TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı olduktan sonra, Trabzon başta olmak üzere tüm Bölgeye sağlık alanında yatırımların gelmeye başladığını görüyoruz… 

 

Öncelikle şunu söyleyeyim, Sayın Başbakanımızın 2002’de yola çıkarken hedefi Devleti 4 ayak üzerinde yükseltmekti. Bunlar; Eğitim, Sağlık, Emniyet ve Adalet. O nedenle hükümet politikası olarak biz sağlığa çok önem veriyoruz. Sadece Trabzon’da değil, Samsun, Ordu, Giresun Artvin, Rize, Gümüşhane yani bütün şehirlerimizin sağlık alanında gelişmesi için çalışıyoruz. Trabzon özeline inersek, Maçka’daki hastane dışında Akçaabat’ta büyük bir hastane yapıyoruz, bunun yapımını bir müteşebbis üstlendi. Aynı şekilde Kaşüstü’nde yine bir hastanenin yapımı devam ediyor, bütün hastanelerimizi, sağlık ocaklarımızı modernize ediyoruz. Sağlık alanında bazı eksikliklerimiz var. Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Radyoterapi merkezini açtık. LİNAK ve PET-CT (Pozitron Emisyon Tomografi) gibi bölgede olmayan cihazları oraya getirttik. Yakın zamanda Hiperbarik oksijen tedavisi için bir cihaz gelecek, ihalesini yaptık. O da bir eksiklikti. Hiperbarik oksijen, birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor, ama daha çok denizde yaşanan vurgunlarda kullanılıyor. Ayak yaralanmaları, beyin hasarlarında iyileşmeyi hızlandırıyor. Kanser tedavisinde de zaman zaman kullanılıyor. Doku iyileşmesini hızlandırıyor.

 

Sigara yasağı konusundaki son gelişmeleri değerlendirir misiniz?

 

Sigara yasağı diye bir şey yok, biz buna temiz hava alma özgürlüğü diyoruz. Dolayısıyla bu yasayla birlikte temiz hava alma özgürlüğü genişledi. Anayasanın amir hükmü ‘herkes temiz hava alma hakkına sahiptir’ der. Bu Anayasada var. Eğer kişi kendi kendine kanser hastası olmak istiyorsa, o özgürlüğünü dışarıda yaşasın, benim kapalı alanlarda temiz hava alma özgürlüğüme engel olmasın, işin özü özgürlükleri paylaşmaktan geçiyor. Sigara kanser ve kalp hastalığı yapan bir şey, ben de diyorum ki; benim yanımda içmeyin, eğer kapalı alanda içilirse o zaman sigara içmeyen insanlar dumanından pasif içici olarak zarar görüyor. Başkası sigara içiyor, anne adayı ve karnındaki bebek zarar görüyor. Bunu engellemeye yasak denilmez.

 

Uygulama alanları konusunda bir takım yanlış anlaşılmalar var…

 

Bu yasa 19 Temmuz’da tüm alanlarda yürürlüğe girecek. Burada şöyle bir ikilem var, bunu da kabul etmek lazım, örneğin bir lokantada 19 Temmuz’a kadar sigara içmek serbest oluyor ama hemen karşısındaki bir başka lokantada ise sigara içilemiyor. O zaman da işyeri sahibi haksız rekabete uğradığını söyleye biliyor. Buna bir parça hak vermek durumundayız. Bu kısıtlamaları 19 Temmuz’dan daha öne alabileceğimizi düşündüm ama onun için de bir kanun değişikliği gerekiyordu, onu da yapacak zamanımız olmadı. Sonuç olarak 19 Temmuz 2009’da her yerde özgürlük alanlarını oluşturacağız. Temiz hava alma özgürlüğü insanların olacak. Burada yasak diye bir şey yok.

 

 

Trabzon’da psikiyatri ve uyuşturucu bağımlılığını tedavi edecek hastaneler açılması konusunda bir çalışmanız var mı?

 

Bölgemize alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığını tedavi edecek bir merkez AMATEM türü bir hastane ve beraberinde en az 150 yataklı bir psikiyatri hastanesinin yapılmasını planlıyoruz. Bunun için yer bakıyoruz, Sağlık Bakanlığı Müsteşarımız Sayın Nihat Tosun ile birkaç yeri baktık. Bir yerde karar verip projelerini çizdirip önümüzdeki süreç içerisinde buna da başlayacağız.

 

İlçelerde mi yoksa merkezde mi yer arıyorsunuz?

 

Bizim için her yer muteberdir yeter ki kafamıza yatsın. Hastaneyi yapacağımız yerin hastaların ulaşımı için ekonomik olması, hekimlerin hizmet açısından ulaşabilirliği, hasta memnuniyetinin oluşabilmesi gibi kriterleri de göz önüne alıyoruz. Mesela birçok hastayı Çaykara Ataköy’deki hastaneye gönderme konusunda sıkıntı çekiyoruz. Buradan şunu da söyleyeyim, Ataköy’deki hastaneyi kapatmayacağız. Bir hastayı Trabzon’dan Ataköy’e götürmeyi bir de Trabzon merkeze götürmenin maliyetini düşünmek lazım. Herkesin özel aracı yok, Trabzon’dan Çaykara’ya giden bir hasta oradan da taksi tutup Ataköy’e gidiyor, hastalar hem maddi hem de manevi olarak zahmet çekiyor. O nedenle yeni hastanenin yeri konusunda bütün bunları düşünmek zorundayız.

 

Maçka’da yapımı devam eden hastane tam olarak ne zaman hizmete açılacak?

 

Maçka’da yapımı devam eden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi üçlü protokol ile hayata geçiyor. Mal sahibi Maçka Belediyesi, şimdiki Trabzon Belediye Başkanımız Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu Sağlık Bakanlığı adına bir de inşaatı yapmak üzere Maçkalı işadamı Ömer Burhanoğlu ile yaklaşık 2 yıl önce üçlü bir protokol yapılmıştı. Bu protokole göre binayı Ömer Burhanoğlu yaptıracak, bina bittikten sonra belediye burayı Sağlık Bakanlığına devredecek ve Sağlık Bakanlığı da işletecek. Binanın yapımı bitmek üzere, sanırım bir ay içerisinde teslim edilir. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosun ile kendisi Maçkalıdır hastaneyi gezdik. Biz, hastanenin yapımının daha da hızlandırılması konusunda çalışmalar yapıyoruz. Malzeme ve personel temini için uzun zamandan beri hazırlıklar yapılıyordu, bu yaz içerisinde onlar da tamamlanacak, bu yılın sonuna doğru Eylül-Ekim gibi hastane hizmete girecek.

 

Yanık merkezi konusunda çalışmalar var mı?

 

Yanık Merkezi konusunda birkaç yıldır girişimlerimiz var. İki önemli güzergahımız var; bunlardan bir tanesi KTÜ’nün yapması, ikincisi Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde de bu merkezin olmasını istiyoruz. Yanıkta malzemeden ziyade eğitilmiş eleman bulmakta zorluk çekiliyor. Planladığımız inşaata başlayamadığımız için bu konuda gecikme yaşadık. Bir de ek bina düşünüyorduk. O gecikince haliyle yanık merkezi de gecikmiş oldu. Ama yakın zamanda bunu da çözüme kavuşturacağız.

 

Eski Sigorta Hastanesi şimdiki adıyla Fatih Devlet Hastanesini genişletme çalışmaları konusunda bir planlama vardı…

 

Fatih Hastanesinin acil servisi yenileniyor ancak, mevcut bina eski ve eklentilerden oluşuyor. Orada asıl yapacağımız şey; hastanenin arkasında sosyal güvenlik kurumuna ait arazi ve bina var. O araziyi Sağlık Bakanlığına devralıp oraya yeni bir bina yapıp eski binayı yıkmayı planlıyoruz. Bunu ileri bir vadede planlıyoruz. Biz şuanda hastanelerimizi hizmet üretme açısından nasıl daha verimli çalıştırabiliriz diye uğraşıyoruz. Sağlık personelimizin hastanelerde verimli çalışması, nöbet hizmetlerinden faydalanması konusunu eşitlemek istiyoruz. Verimlilik açısından bu çalışmaların içerisindeyiz.

 

Yeni Teşvik Yasasında Trabzon 4’üncü bölge içerisinde yer aldı. Teşvik alacak iş kolları arasında sağlık sektörü de yer alıyor bundan biraz bahsedelim…

 

Sağlık alanında yapılacak bütün yatırımlar yeni teşvik yasasından faydalanacak. Sağlıkla ilgili her alanda yatırım yapılabilir. Malzeme üretimi, binalar yapılabilir. Ama bu herkes her yere hastane yapacak anlamına gelmiyor. Sağlık alanında yapılacak hastaneye devlet teşvik veriyor.  Bu yatırımlar sadece hastane olarak düşünülmemelidir. Mesela ülkemizde çok az bulunan ilaç sektörüne, ilaç Ar-Ge’sine yatırımı yapılabilir.

 

Röportaj : Fatma YAVUZ

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Bir Mahalle Daha Karantinaya Alındı02 Nisan 2020 Perşembe 13:07
 • Milli Eğitim Bakanı Selçuk'dan Açıklama01 Nisan 2020 Çarşamba 17:20
 • Tüm Araçlar Durduruldu!01 Nisan 2020 Çarşamba 17:07
 • NATO,Türkiye Yardımlarına Dikkat Çekti01 Nisan 2020 Çarşamba 15:10
 • Ceren’in Katili Yeniden Hakim Karşısına Çıktı31 Mart 2020 Salı 11:33
 • 6 Bin 219 İlave Atama Gerçekleştirilecek!31 Mart 2020 Salı 11:12
 • ''9 PKK/YPG'li Terörist Etkisiz Hale Getirildi''31 Mart 2020 Salı 10:54
 • Kanal İstanbul ihalesi faciadır!30 Mart 2020 Pazartesi 14:09
 • Dar gelirliler ekonomik destek istiyor30 Mart 2020 Pazartesi 14:06
 • HAMİLELER DİKKAT!30 Mart 2020 Pazartesi 13:55
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.