• BIST 92.709
  • Altın 211,722
  • Dolar 5,4835
  • Euro 6,1905
  • Trabzon 11 °C

SAĞLIK ŞEHRİ TRABZON!

OKTAY SÖĞÜT

  Cumhurbaşkanı Erdoğan sık sık, ‘Sağlık alanında dünyada tekiz. Ülkemizde bugün yapılan işler 20 yıl önce, 40 yıl önce, 60 yıl önce yapılmadı’ diyor.   
Cumhurbaşkanı böyle söyleyince, konunun ilgilileri de buna paralel, AKP iktidarından önce sanki hiç sağlık tesisi yokmuş gibi konuşuyor. Mesela, Trabzon Kamu Hastaneleri Birliği yaptığı açıklamalarda, birliğe bağlı 13 sağlık tesisi ile hizmet verdiklerini, hastaların on yıl öncesine kadar tetkik ve ameliyat için il dışındaki merkezleri tercih ettiğini, bugün artık bunun ortadan kalktığını söylüyor. İktidar partisinin yöneticileri söylüyor, belediye başkanları söylüyor, milletvekilleri söylüyor… 
Böyle söylenince de insan ister istemez, AKP iktidarından önce Trabzonluların hastalanınca ya üfürükçüye gittiğini,  ya kocakarı ilaçları kullandığını ya da imkânı varsa büyük şehirlere gittiğini düşünüveriyor. Peki, gerçekler böylemi? Trabzon’da kamuya ait bu 13 sağlık tesisini kim-ne zaman yaptı?
TAM YETMİŞBİR YIL ÖNCE
Numune Hastanesi, 1937 yılında, projeleri Bayındırlık Bakanlığı Projeler Bürosu’nda hazırlanarak, savaş yıllarında inşa edilmiş, 1947 yılında hizmete açılmıştır. Dile kolay tam 71 yıl önce. AKP, bu hastanenin açılışından tam 55 yıl sonra kurulmuş, AKP Trabzon milletvekili Bahar Ayvazoğlu hastanenin hizmete açılmasından 29 yıl, Salih Cora 34 yıl, Adnan Günnar ve Muhammet Balta 19 yıl sonra dünyaya gelmiştir.
Fatih Devlet Hastanesi, 60 yıl önce 1958 yılında, 40 yatak kapasitesi ile SSK Hastanesi olarak hizmete başlamıştır. 1967 yılında 255 yatak ve 5 ameliyathane kapasitesiyle yeni binaya taşınmış, 1979 yılında bazı idari birim ve poliklinikler ilave edilmiştir. Hastane hizmete başladığında AKP kurulmamış, Trabzon’un dört AKP’li milletvekili daha doğmamıştı.
Yavuz Selim Kemik Hastalıkları Hastanesi’nin şu anki yerinde 1900’lerin başında zengin bir vatandaş tarafından akrep zehirlenmesinden ölen çocuklarının anısına bir çocuk hastanesi yapılmış, Cumhuriyet’in ilanından sonra askeriyenin kullanımına geçmiş, büyük bir bölümü ahşap olan hastane 1970 yılında bilinmeyen bir nedenle yanmış, yangından sonra bugünkü hastanenin yapım çalışmaları başlatılmış, 1983 yılında inşaatı tamamlanarak, 1985 yılında resmi açılışı yapılmıştır. Bırakın maziyi, 33 yıl önce resmi açılışı yapıldığında bile AKP kurulmamıştı.
Vakfıkebir Devlet Hastanesi inşaatına 1970 yılında başlandı, 1973 yılında 50 yataklı Devlet Hastanesi olarak hizmete girdi. Daha sonraki yıllar içerisinde Hastaneye üç ek bina daha yapıldı. Hastane 45 yıl önce hizmete açıldığında AKP ortada yoktu. Ayvazoğlu ve Cora doğmamış, Günnar ve Balta siyah önlük-beyaz yakalıkla daha ilkokul birinci sınıfa yeni başlamışlardı. 
Sürmene Devlet Hastanesi, 1971 yılında Sağlık Merkezi’nden hastaneye dönüştürülerek hizmet vermeye başlamıştır. Hastane 47 yıl önce hizmete açıldığında AKP ortada yoktu. Ayvazoğlu ve Cora doğmamış, Günnar ve Balta daha anaokuluna bile başlamamıştı. 
Of Devlet Hastanesi, 50 yataktan 100 yatağa büyüyebilen bir hastane şeklinde projelendirilerek, 1997 yılının mayıs ayında hizmete açılmıştır. Hastane 21 yıl önce hizmete açıldığında AKP ortada yoktu. 
DİLE KOLAY, 64 YIL ÖNCE
Tonya Devlet Hastanesi, tam 64 yıl önce 1954 yılında tek bloktan oluşan iki katlı bina ve Sağlık Merkezi olarak hizmete açılmıştır. 1984 yılında Sağlık Ocağı, 1986 yılında tekrar 25 yataklı Sağlık Merkezi, 1991 yılında 3 katlı ek binanın tamamlanmasından sonra 1995 tarihinde Devlet Hastanesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Ne sağlık merkezi, ne sağlık ocağı, ne de hastane olarak hizmet vermeye başladığında AKP ortada yoktu. Hizmete ilk açıldığı 1954’te AKP’nin Trabzon vekilleri doğmamıştı.
Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, ilk olarak 60 yıl önce, 1958 yılında Sağlık Ocağı, 1986 yılında Devlet Hastanesi ve son olarak 2003 yılında yapılan revizyon sonrasında Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi olarak faaliyete başlamıştır. Devlet Hastane ’si olarak hizmete açıldığında AKP ortada yoktu. AKP iki yaşında ve bir yıllık iktidarken Maçka Devlet Hastanesi’nde sadece revizyon yaptı!
Maçka Ömer Burhanoğlu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, devlet vatandaş işbirliği ile yapılmış olup, 1 Mart 2011 tarihinde hizmete açılmıştır. 1985’de hizmete açılan Yavuz Sultan Selim Kemik Hastalıkları Hastanesine bağlı olarak 2 yıl, 2012 yılından itibaren idari olarak müstakil, 2013 yılından itibaren de Maçka’da 2002’de hizmete açılan Mehmet Aktürk Devlet Hastanesiyle birleşerek hem idari hem de mali olarak bağımsız hizmet vermeye başlamıştır. AKP iktidarı bu arada ne yaptı; onu buna bağladı, bunu onla birleştirdi, velhasıl en sıkıntılı işi; bürokratik işlemleri halletti!
Araklı Bayram Halil Devlet Hastanesi, 50 yataklı Devlet Hastanesi olarak 2002 yılında hizmete açılmıştır. İş adamı Bayram Halil 2009’da 41 yataklı ve 6 katlı ek bina yaptırdıktan sonra bugünkü ismini almıştır. Devlet Hastanesi hizmete açıldığında AKP bir yaşında fakat iktidar değildi. AKP yedi yıllık iktidarken Araklı Devlet Hastanesi’ne iş adamı Bayram Halil tarafından ek bina yapıldı. AKP’de işin en zor kısmını yaptı; isim değişikliğini!
Ahi Evren Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi E ve A Hastanesi, A ve B blok olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır. A blok 62 yıl önce 1956 yılında, B blok 44 yıl önce 1974 yılında hizmete açılmıştır. 2008 yılında B blok restore edilmiş Kalp Damar Hastanesi olarak faaliyete sokulmuş, 2009 yılından itibaren birleştirilerek bugünkü ismini almıştır. Ne A blok, ne de B blok hizmete açıldığında AKP ortada yoktu. A blok yapıldığında AKP Trabzon milletvekilleri doğmamış, B blok yapıldığında Ayvazoğlu ve Cora doğmamış, Günnar ve Balta ise daha 8 yaşındaydı. AKP altı yıllık iktidarken B blok’u restore, yedi yıllık iktidarken de yine işin en zorunu yaptı; A ve B bloğu birleştirdi ve ismini değiştirdi!
AKP iktidarları döneminde de başlatılıp-bitirilen önemli sağlık tesisleri var; Trabzon Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi, Akçaabat Haçkalı Baba Devlet Hastanesi, Kaşüstü Eğitim ve Araştırma Hastanesi gibi. Ayrıca AKP iktidarları döneminde mevcut sağlık tesislerine ek binalar yapılmış, donanım kalitesinin geliştirilmesi ve hizmet kadrolarının artırılması gibi katkılar sağlanmıştır.
Demem o ki; Trabzon’un sağlık tesisleri tarihi, Cumhuriyet’in kurucu kadrolarının başta salgın hastalıklarla mücadele için başlattığı sağlık yatırımlarıyla başlamış, bırakın 20 yılı, 40 yılı, 71 yıl önce bile devasa sağlık tesisleri yapılmış, bu hizmet yarışı her dönem az-çok üzerine bir şeyler koyularak devam etmiş ve bugünlere gelinmiştir. Bu gerçekler ortadayken; dün yapılanları yok sayarsak, bugün bir şeyler yapanların yaptıklarını da yarın birileri yok saymaz mı?

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.