• BIST 96.455
 • Altın 223,136
 • Dolar 5,6626
 • Euro 6,5275
 • Trabzon 17 °C

SALDIRILAR DURMALIDIR

Ö. Faruk Altuntaş

  Siyasi arenadaki fırtınaya rağmen normal bir tempoda seyreden seçim çalışmaları, yurdun çeşitli yerlerinde birbirine paralel olarak başlatılan HDP’ye yönelik çirkin saldırılarla rayından çıktı. Yaygınlaşan saldırılar, yapılacak seçimlerin meşruiyetini şimdiden tartışılır hale getirdi.

         Ben demokratım diyen herkes; ama, fakat, lakin demeden saldırıları kınamalıdır, saldırılara karşı durmalıdır. Şiddetin, hem siyasal yaşamdan, hem de toplumsal yaşamdan sökülüp atılmasından yana tavır koymak ve şiddet kullanan kim olursa olsun karşı çıkmak gereklidir.

         Bu konuda yaşanan suskunluk, saldırıların kendisi kadar yanlış ve düşündürücü. İktidar partisiyle, muhalefet partileriyle, Meclis başkanıyla ve değişik alanlardaki meslek örgütleri ve sendikalarıyla bu saldırılara karşı çıkmak gerekir. Karşı çıkmalıdırlar ki, şiddet sarmalı büyümesin, şiddet toplumsal yaşamı tekrar teslim almasın.

                                                             ×××

         Akhisar, Fethiye, Urla, Ordu… gibi yerleşim yerlerinde ortaya çıkan saldırılar çeşitli yönlerden düşündürücü. HDP’ye yönelik bu saldırıların giderek arttığı gözlemleniyor. Müdahale edilmeyen, sorumlularından hesap sorulmayan bu saldırılar, yer yer yerel yöneticilerden onay görürken, bu yönleri ile sonraki saldırıları da özendirir oldu.

         Resmi çevrelerin saldırılara verdiği desteğin bir çeşidi, saldırıları görmezden gelmek ve önlem almaktan kaçınmak ise, diğer çeşidi, saldırıları “demokratik tepki” olarak nitelemek oldu.

         Çocuktan katil yaratan sistem, saldırılardan ve linç girişimlerinden demokratik tepki yaratmaya başladı!

                                                               ×××

         Türkiye, şiddetten, terörden çok çekti. Bu nedenle de çok dikkat etmeli. 60’lı 70’li yıllarda sağ sol çatışması olarak, 80’li yıllardan sonra Kürt sorunundan kaynaklı çatışmalar olarak yaşanan şiddet toplumda çok can yaktı. Bu nedenle ayrım yapmadan şiddet kullanımına karşı çıkmak hepimizin görevi olmalıdır.

         Değişik zamanlarda değişik biçimlerde yaşanan şiddetin, hiçbir soruna çözüm olmadığı görülmüştür.

         Kuşkusuz kimse, kimsenin fikrine katılmak zorunda değil. Yanlış bulduğumuz noktalarda eleştirilerimizi alabildiğine yapmalı, rakiplerimizin eleştirilerinden de yararlanmalıyız. Hatta eylemlerimize şiddet bulaştırmamak kaydıyla demokratik protesto hakkını dahi kullanabiliriz.

         Zaman zaman linç girişimlerine dönüşen bu saldırılar, sadece düşman sevindirir. Sadece savaştan beslenen, insan kanından beslenen çetelere yarar.

                                                            ×××

         Türkiye, barışı konuşmada ısrarlı olmalıdır. HDP’ye yönelik bu saldırılarla, barış sürecinin ortadan kaldırılmasına ve eski çatışmalı günlere geri dönülmesini isteyen derin çetelerin oyununa gelinmemelidir.

         Herkes, katılmadığı düşüncelere karşı demokratik tahammül içinde olmalıdır. Farklı düşüncelere karşı eleştirel tutum, asla ve asla saldırıya dönüşmemelidir.

         Ama sağda olsun, ama solda olsun, barıştan yana olan herkes iki şeye dikkat etmek zorundadır: Bunlardan birincisi şiddet kullanımına karşı durmak ise, ikincisi de düşmanlaştırmaya karşı durmaktır, farklı olanı düşman göstermemektir.

         HDP’nin başat özelliği, emekçilerin ve ezilenlerin hakkını ve hukukunu savunmanın yanı sıra, ödünsüz olarak barışı savunmasıdır; başta Türkler ve Kürtler olmak üzere, ama etnik kimliğinden, ama inancından kaynaklanan farklılıklara dayalı olsun, bu topraklar üzerindeki bütün halkların barış içinde birlikte yaşamasını savunmasıdır.

         Bu nedenle HDP, kendisine yönelen saldırılara, barışı daha çok savunarak, şiddete daha fazla karşı durarak, savaş isteyenleri daha fazla teşhir edip halka anlatarak cevap vermelidir. Ama, asla ve asla bu saldırıları düzenleyenlerin yöntemi olan şiddet kullanımına tevessül etmemelidir. İçinde bulunulan anın demokratik barışçıl sorumluluğu budur.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.