• BIST 96.121
  • Altın 240,654
  • Dolar 6,2046
  • Euro 7,2854
  • Trabzon 20 °C

Samsun’u görünce Trabzon’a üzülüyorum

Hakkı EMİROĞLU

4000 yıllık tarihi geçmişi olan Mısır ile yaşıt bir şehir, maalesef mehteran takımı gibi iki sağa iki sola yerinde sayıyor.
Samsun tren yolu ile özelleştirildikten sonra zorunlu emekliler dışında işten tek kişi çıkartmayan 24 saat vardiyalı çalışan deniz limanı ile Sinop tarafından taflan, Ordu tarafından dik bıyık kadar uzanan raylı sistemi ile, tamamen şehrin üzerinden geçen transit yolu ile, sahil şeridi üzerinde yaptırılan yat limanı, modern restoranları ile Samsun uçmuş.
Her partiden her dönem seçilmeyi başaran Büyükşehir belediye başkanı makine mühendisi Yusuf Ziya Yılmaz, Karayolları teşkilatının çeşitli birimlerinde çok uzun zaman görev yaptıktan sonra Bayındırlık ve iskan eski bakanı Koray Aydın kendisini Samsun bölge müdürlüğünden İstanbul bölge müdürlüğüne atamıştı. O yine de 1999 genel ve yerel seçimlerinde Samsun büyükşehir belediye başkanlığına ANAP’tan aday olmuş kazanmış, 2004-2009-2014 yerel seçimlerinde AK Parti adayı olmuş hepsinde açık ara kazanmış. Samsun’a hiçbir şey yapmamışsa Karadeniz’in en güzel sahil bandını kazandırmış hiçbir kurum ve kuruluş ile kavga etmemiş, sürekli proje üretmiş, insanlar kendisine güvenmiş.
Samsun büyüyüp gelişince tüm kurum ve kuruluşlar buraya taşınmaya başlamış, bölge adliye ve bölge idare mahkemeleri bölge hıffızıha ve bölge kriminal labaratuarları, TED, Şekerbank, Denizbank Bölge Müdürlüklerini, bir çok sigorta kurumu bölge müdürlüklerini buraya taşımışlar.
Kentte yiyecek ve giyecek ucuz, daire fiyatları Trabzon’dan düşük. Çünkü arazi bol yaş meyve ve sebze ihracatçıları Trabzon’dan Samsun’a taşınmışlar. Dün bir ithalatçı bize, ‘Yurt dışından gemi ile buğday getiriyorum, gemi boşaltmak için Trabzon limanına yaklaştırılmıyor. Samsun’da bulunan Tarım bakanlığının laboratuvara numune göndereceğim, orada numune sıraya girecek, gemimiz açıkta biz burada bekleyeceğiz’ diyor,
TTSO meclis üyesi Ayhan Mazlum, ‘Yurt dışına patates ihraç edeceğiz aflatoksit belgesi istiyorlar, belgeyi verecek laboratuvar Erzurum’da, peki Erzurum’da liman mı var. İhracat laboratuvarının orada ne işi var? Onu bakanlık yetkililerine sorun’ diyor ve ekliyor, ‘Ben o kadar bekleyemem oradaki komisyoncu dostumu aradım al 3 kilo iyi patates laboratuvara getir aflatoksin belgesini bana gönder diyorum. O belge ile patates ihraç ediyorum’….
İşte şehrin en son hali… Birileri bu şehirde yapılan yatırımları görünce heyecanlanıyormuş… Bu şehirden Karayolları ve DSİ yatırımlarını çekin veya dondurun bir de KTÜ’yü kapatın, TS’yi Allah göstermesin bir alt lige atın bu şehir Büyükşehir değil Büyükköy olur efendim.
Gülcemalmiş yok Akvaryum tünelmiş, bırakın Allah aşkına. Vatandaş düşmeden evine gitmeye çalışıyor, merkez mahallelere yağmur yağdığında çizme ile giriliyor. Galiba bunlar sizleri çok heyecanlandırıyor ama ben kahroluyorum fazla söze gerekte duymuyorum!

   

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.