• BIST 97.988
  • Altın 242,609
  • Dolar 6,2610
  • Euro 7,3524
  • Trabzon 22 °C

SANATSIZ OLMAZ

Yıldız KARAAĞAÇLI ALİYAZICIOĞLU

   Bir milletin benliğinin oluşumunda, önemli yer tutan yaşanmışlıklara dair duygular, hissedişler eğer dizelere, notalara dökülmüşse o milletin sanat arşivlerinde evrensel boyutta yerini almış demektir.  
  Zengin müzik mirasımızın önemli bir parçası olan Türk Sanat Müziği eserleri de özümüzde yer alan ortak değerlerimizden en güzel izleri taşır.
 Notalara dökülen nağmeler;  kimi zaman bir sevgiliye olan aşkı veya hasreti anlatırken bazen hüzün bazen sevinç olarak hislerin aynası olur.
O hisler; kimi zaman bir udun ya da kanunun tellerinde ve ya bir kemanın yayında nağme olurken, bazen klarnetin ya da neyin nefesinde hayat bulur. İşte bu duygulara ses veren ve tarihin derinliklerinden günümüze varan yolculuklarında onları en güzel şekilde ifade edenler bu işe gönül veren müzisyenler, sanatçılar olur.
  Geçtiğimiz hafta 21 Aralık Perşembe akşamı Tevfik Serdar Kültür Merkezi Türk Sanat Müziği Topluluğu’nun konseri Trabzon Belediyesi Hamamizade Kültür Merkezi’nde aynı zamanda keman üstadı da olan Hasan Tahsin ÖĞRETMEN şefliğinde gerçekleştirildi.
  Muhteşem konserde yer alan Hicaz’ dan Nihavend’e Kürdilihicazkar’dan  Rast makamına kadar bir çok eser koro ve solo olarak seslendirildi.  
Konserin önemli konuğu ise İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosunda yıllarca keman üstadı olarak görev yapmış Mehmet Saim KARADAĞ idi.
Konserin finalinde sanatseverler ses sanatçımız Salim ÖNDER’in şarkılara hayat veren yorumuyla coştu.
 Salonunun tamamen dolu olması ise birçok sanatçı yetiştirmiş Trabzon’un sanata olan ilgisinin en güzel örneğini teşkil etti.
   Bu nadide topluluk müziğe amatörce gönül verenlerin yanında profesyonel olarak çalışmalarını sürdüren saz üstadlarından oluşmakta ve sanatseverlerin hafızasında hoş sedalar bırakacak konserlere imza atmaktadır.
Trabzon Valiliğine bağlı Tevfik Serdar Kültür Merkezi çalışmalarını, Uzun Sokaktaki binalarında sürdürmekte olup çok sayıda çocuk ve yetişkine müzikten tiyatroya dans ve baleden resme kadar sanatın bir çok dalında eğitim vermektedir.
    Türk Müziklerini yaşatmak, sevdirmek ve yeni nesillere tanıtmak adına bu işe gönül vermiş, sınırlı imkanlarla çalışmalarını devam ettiren amatör tüm Müzik Derneklerinin Devlet tarafından desteklenmesinin önemi her zaman vardır.
   Gerekli ilgiyi ve değeri her zaman bekleyen, toplumsal varoluşta önemli bir yer tutan Türk Müziklerinin her türü, bizi geleceğe taşıyan en güzel sesler olacaktır…

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.