• BIST 101.090
 • Altın 200,828
 • Dolar 4,7878
 • Euro 5,6116
 • Trabzon 20 °C

Sarp’ta yaşanan dram ve Metin Yılmaz!

Sarp’ta yaşanan dram ve Metin Yılmaz!
Trabzon’un son dönemler en tanınmış turist rehberlerinden biri Metin Yılmaz’dır…

Metin Yılmaz, Güneydoğu gazisi… 1990’lı yılların ortalarında Güneydoğu’da onca operasyona katılmış... Gazi olmuş bir arkadaşımız.

Metin Yılmaz, ilkokul mezunu olarak askere gitti. Asker dönüşü ortaokul ve liseyi bitirdi. Sonra Konya Selçuk Üniversitesi’nde rehberlik okudu. Metin, profesyonel bir turist rehberi… İyi derecede İngilizce bilen Metin, anlaşacak düzeyde de Rusça başta olmak üzere bir dil daha biliyor.

Metin, birkaç gün önce Gürcistan’da idi. Gürcistan dönüşü Sarp sınır kapısında düşündürücü ve dramatik bir olayla karşılaştı. Sarp’ta yaşadıklarını sosyal medyada paylaştı…

Sarp sınır kapısı son dönemlerde dert kapısı oldu. İşadamından turistine Türkünden Gürcüsüne kapıdan geçen herkes, oradaki uygulamaya ve çalışanlara tepkili. İnsanlar haksız da değil.

Metin Yılmaz; Sarp sınır kapısında yaşadığı ve müdahale ettiği ibretlik olayı şöyle anlattı;

‘Batum'a ve Karadeniz'e Anadolu ağırlıklı çalışmak istememden kafama göre turlar olmadıkça genellikle gitmiyorum.
Ama dün iyi ki gitmişim..
Dönüşte grubu Gürcistan'dan çıkış için gişelere yönlendirdiğimde sonradan yaşının 70 olduğunu öğrendiğim bir kadın ağlıyordu...
Teyze neden ağlıyorsun, kimsin, nereden ve nasıl buraya geldin, diye sordum..
Kadıncağız ismi bende saklı bir firmayla Bursa'dan gelmiş, kimliğini Batum'da kaybettiğini gümrüğe gelince fark etmiş.. Gürcüler haklı olarak sınırdan geçirmemiş..
Buraya kadar normal....!
Normal olmayan arkadaşları ve firmanın, kadıncağızı orada kendi başına bırakıp gitmeleri.
Gürcü polisi ile anlaşamıyorum fakat yine de onlardan rica ettim zor zahmet anlaştıktan sonra..
Burada tutun ve iyi davranın ben Batum Konsolosluğumuza ve bizim polise söyleyeyim dedim... Tamam dediler...
Kadına sordum kimliğini çantana koyduğuna emin misin diye o da bana Batum Camii'nde çantasından şeker çıkarıp cemaate dağıttığını o zaman çantasında olduğunu söyledi...
Elimdeki tek ip ucu bu oldu…
Darlanmamasını, durumu bizim yetkililere haberdar edeceğimi ve geldiği firmayı da polise durdurtacağımı, kendisini almadan buradan ayrılmamalarını sağlayacağımı ümitsizce ona söyleyerek bizim tarafa geçtim..
Bizim polis adeta beni başından savdı ısrar edince de hiç değişmediler.. Bari firmayı durdurun dedim onu da yapmadılar..
Batum Konsolosluğunu arayın dedim bu saatte konsolosluk kapalı dediler..
Biliyorum kapalı ama sizde konsolusun acil durumlarda telefon numarası vardır arayın lütfen dediğimde hiç umursamadılar..
Sonra internetten Batum Konsolosluğunun numarasını baktım ama Dışişleri Bakanlığı'nın numarasını buldum ve onları arayarak durumu anlattım..
Dışişleri Bakanlığımız sağ olsun ciddiye alarak Batum Konsolosluğunu devreye soktu..
Sonra ben Türk gümrüğünden çıkıp kadının bana söylediği Bursa gurubunu buldum, şansa araba gümrükten çıkmamıştı.
Durumu onlara anlatıp o kadını almadan gitmeyin diyerek bir tanesini zorlukla tekrar geri yollayıp kadının yanında kalmalarını sağladım, çünkü 70 yaşında kadıncağız çocuk gibi ağlıyordu..
Rehberlerini sordum, kaçak tur çıktı ve Batum'dan bir Gürcü kız almışlar Allah'tan telefon numarası vardı, kız onu aradı durumu anlattım ve Batum Camii'ne gidip o kimliği araştırmasını söyledim...
Sağ olsun bizim polisin yapmadığını yaptı ve kimliği camide bulup Sarp'a getirerek kadıncağızı bizim tarafa geçirdi...
Bu arada Ankara'yı tekrar arayıp durumu anlattım ve Batum Konsolosluk yetkilileri Sarp'a kadar gelmelerine rağmen durum halledilmişti.. Onlara da teşekkür edip yola döndüm...
Bütün bunlar olurken benim anlayışlı gurubum o kadının kurtulmasını benim kadar içten beklediler...
Ben orada kendi gurubum bir yana o kadınla ilgilenirken, anlı şanlı, elitli iri firmaların yolcuları da, beni ören yerlerinde görünce guruplarını alıp yiten namlı rehberleri de dönüp bakmadılar bile 70 yaşında bu kadın neden ağlıyor diye!
Ama en çok Bursa gurubuna ve firma yetkililerine kızdım, o kadını orada bırakıp nasıl Bursa'ya gidecektiniz diye?
Çıt yok… Polise gittik ilgilenmedi… Aldığım cevap bu oldu..’

 

Sümela Manastırı da cami olsun!

Trabzon’un altın yumurtlayan tavuğu olarak bilinen tarihi Ayasofya Müzesinin yarısının camiye dönüştürülmesine tepkiler devam ederken, kimileri de Sümela Manastırı’nın iç avlusunda bir bölümün camiye çevrilmesini seslendirmeye başladı. Sümela Manastırı’nda duvarlardaki fresklerin ve resimlerin Ayasofya Kilisesinde olduğu gibi bez örtüyle kapatılmasını isteyenler, Sümela’yı ziyaret eden Müslümanların Manastırda namaz kılabileceklerini söylüyorlar.

Sümela Manastırı’nın iç avlusunda cami veya mescit yapılmasını isteyenlerin, bu niyet ve görüşlerinde samimi olmadıkları öne sürüldü. Adının açıklanmasını istemeyen bir turizm firması sahibi, ‘Ayasofya Müzesinin yarısının camiye çevrilmesi ne kadar yanlışsa, Sümela Manastırı’nda cami veya mescit yapılmasını istemek de o denli yanlıştır. Ayasofya da, Sümela da müze olarak kalmalı’ dedi.

 

Karayemiş dondurması ve kaldırım cezası!

Selim Pastanesi patronu Selim Akgün, karayemiş dondurmasının tadına bakması için gazetemiz sahibi Hasan Kurt’u Gazipaşa caddesindeki pastanesine davet etmiş. Hasan Kurt da kalkmış Beşirli’den Gazipaşa caddesine gitmiş. Masada Gürhan Üçüncü, Selim Akgün ve Miraç Özağcı… Dondurmalar gelmiş. Bizim patron sade, şeftali ve karayemişli dondurmaların tadına bakarken, Trabzon Büyükşehir Belediyesinin iki genç zabıtası Selim Pastanesini basmış.

Zabıta memurunun biri, ‘Kaldırımı işgal ettiniz, ceza keseceğiz’ demiş.

Selim Akgün, ‘Bugün belediyeye işgaliye için müracaat ettim’ derken, Zabıta hiç oralı olmamış. Ceza makbuzunu kesmiş ve Selim Akgün’e uzatmış.

Hasan Kurt, şaşırmış… Zabıtalardan birine bir şeyler söylemiş, Zabıtalar cevap vermeden uzaklaşmış. Gazipaşa caddesinde saat 9-10’dan sonra yolun bir tarafı otopark olmuş. Ana yolun otopark olarak kullanılmasına ilgili ve yetkililer ses çıkarmıyor, aynı saatlerde kaldırıma iki masa atan esnaf cezaya çarptırılıyor. Zabıtanın kestiği ceza öyle büyük bir meblağ da değil. 100 lira… Ve üstelik işyeri sahibi kaldırıma iki- üç masa atmak için belediyeye de müracaat etmiş. Ve ayrıca o bölgede kaldırım işgal eden esnaf sayısı da az değil.

Patron dün bu olayı aktardı ve ardından, ‘100 liralık cezayı Mustafa Akkaya ödeyecek. Çünkü o zabıtaları oraya o göndermiş’ dedi ve ‘Karayemiş ve Şeftali dondurması nefis ama benim tercihim Selim’in Hamsiköy’den getirdiği sütten yaptığı dondurma’ diye ekledi.

 

‘Aklım Trabzon’da’

TS eski futbolcusu, yorumcu Serdar Bali’nin yaz tatilini geçirmek için Ege sahilinin şirin beldesi Küçükkuyu’da bir daire kiraladığını yazmıştık. Serdar Bali, dün aradı ve ‘Küçükkuyu’da tatil yapmak isteyen Trabzonlu arkadaşlarıma kapım açık’ dedi. 

Krem Yavuz ve Osman Denizci ile her gün balığa çıktığını belirten Bali, ‘Eskiden iyi balık tutardım. Şimdi pek beceremiyorum. Gerçi bizim Osman, denizde balık kalmadı, diyor. Krem Yavuz da Osman’ı onaylıyor. Demek sorun bende değil denizde. Ama yine sahile boş çıkmıyoruz’ diyor.

Trabzon’da olup bitenleri saati saatine takip ettiğini söyleyen Serdar Bali, ‘Trabzon’u özlemesine özlüyorum ama dönmek de istemiyorum. Trabzon eski Trabzon değil. Trabzon’u birileri çok kirletti’ dedi.

Bali, yeni sezon için Kuzey Ekspres Gazetesi dışında henüz hiçbir medya kuruluşundan teklif almadığını söyledi.

 

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
 • TOBB’un Genel İdare Kurulu (GİK)!17 Mayıs 2018 Perşembe 11:26
 • Topaloğlu kadroda!16 Mayıs 2018 Çarşamba 11:02
 • TS yönetimi siyasete teslim oldu!15 Mayıs 2018 Salı 13:23
 • Beşirli’de iki yol arası gogocuların mekanı mı?14 Mayıs 2018 Pazartesi 10:27
 • Ankara’dan gelen haber kupürü!13 Mayıs 2018 Pazar 12:06
 • Mahmut Goloğlu’nun yazıları!12 Mayıs 2018 Cumartesi 12:21
 • Edirne- Hakkari- Rize ve Muharrem İnce!11 Mayıs 2018 Cuma 15:30
 • Biri Rizeli, biri Rize eniştesi biri de Rize gelini!09 Mayıs 2018 Çarşamba 16:40
 • Rusların 6 ayda yaptığının yüzde birini yapamadık!08 Mayıs 2018 Salı 11:01
 • Batum, içki imalat merkezi oluyor!07 Mayıs 2018 Pazartesi 11:14
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.