• BIST 106.846
 • Altın 271,461
 • Dolar 5,7268
 • Euro 6,3392
 • Trabzon 13 °C

SAYIŞTAY DENETİMİNDE SKANDAL ve AKP

Ö. Faruk Altuntaş

Türkiye’deki tüm kamu kurum ve kuruluşları, mali açıdan TBMM adına Sayıştay tarafından denetlenir ve usulünce hazırlanan raporlar ilgili kurumlara ve Meclise gönderilir. Böylece, hem tüm vatandaşları temsilen TBMM’de bu raporlar görüşülerek mali uygulama denetlenir, hem de kamuoyunun bilgi edinmesi sağlanır. Yurttaşlar, verdikleri vergilerin nasıl harcandıklarını öğrenmiş olur.

         Sayıştay’ın denetimi ile mali işlemlerin hukuka uygunluğunun yanı sıra, mali saydamlığın sağlanmış ve hesap verme sorumluluğu gerçekleşmiş olur.

         Eğer bir kamu zararı ortaya çıkarsa, yargılamaya esas olmak üzere raporlar hazırlanır, gerektiğinde kamu görevlilerine sorumluluk yöneltilir, zarar tazmin edilir. Suç oluşturan durumlarda ise kamu davası açılması sağlanır.

         Mali işlemlerin yürütülmesinde etkililik, ekonomiklik ve verimlilik denetimi de sağlanmış olunur.

Demokratik toplumlarda halkın mali harcamalar konusunda yeterli ve doğru bilgiyi alması, kamu yöneticilerini değerlendirmesi, yapılan bu tür denetlemelerin sağlıklı işlemesine bağlıdır.

                                                   ***

Her konuda olduğu gibi Sayıştay denetimi konusunda da skandal anlamında ilklerle karşılaşıyoruz. 2012 yılındaki Sayıştay denetimindeki skandal, denetim raporlarının Meclise gelmemesi biçiminde yaşanmıştı.

Sayıştay’ın TBMM’ne sunduğu raporlarındaki bilgilere göre, aralarında Yargıtay ve Danıştay’ın da bulunduğu çok sayıda kamu kurumunun denetlenemediği ortaya çıktı. Bu kurumlar, mevzuat gereği vermeleri gereken mali rapor ve bilgileri vermedikleri için Sayıştay tarafından denetlenememiş oldular.

Belediyelerin Ticari şirketlerinin denetlenemediği ortaya çıktı.

Denetlenemeyen ve hesapları incelenemeyen kurumlar arasına 2012 yılında ne yazık ki, Emniyet Genel Müdürlüğü de katılmış oldu.

Denetimin sonuçlarına inançsızlıktan olsa gerek, bazı kurumların Sayıştay tarafından denetlenememesi kamuoyunda yeterli ilgi ve tepkiyi çekmedi. Yaşanan tartışmalar ilgisizlikle karşılandı,

                                                   ***

Geçen yıl Sayıştay raporlarının Meclise gelmemesi skandal olarak öne çıkarken, bu yıl gelen raporların özetlenerek, bir tür içeriklerinin saklanması sürece damgasını vurdu.

Muhalefetin değerlendirmesi, “Gelen raporlar komedi gibi, işi boşaltılmış, birkaç sayfalık özetler yapılmış. Ayrıntılar ektedir denilmiş, ancak ekler yok” biçiminde ifade ediliyor.

Bazı milletvekillerinin, Bilgi Edinme Yasası uyarınca raporları isteyeceklerini ve buna göre değerlendirme yapacaklarını, AKP hükümetinin gerçekleri halktan gizlemesini bu yolla aşacaklarını ifade etmeleri oldukça ilginç.

Denetim raporlarının özetlenerek kuşa çevrilmesi, sadece muhalefet milletvekillerini değil, olayı bir tür sansür olarak değerlendiren Sayıştay denetçilerini de isyan ettirdi.

Sayıştay Değerlendirme Kurulunun bir tür sansür kurulu gibi çalıştığı belirtilerek; yapılan özetleme ile yetki aşımı yapıldığı, raporlarda kısmen değişikliğe gidildiği, mevzuat çiğnenerek özetleme yapıldığı ifade edildi. Ayrıca rapor eklerinin çıkartılmış olmasının denetimi fiilen engellediği açıklandı. Bu arada Danıştay Değerlendirme Kurulunca, bazı kamu idarelerinin denetim raporlarının TBMM’ne gönderilmemesine karar verilmesi, muhalefet partilerinin yanı sıra denetçileri de şaşırttı.

Sonuç olarak AKP Hükümeti, yaptığı uygulamaların mali değerlendirmesinin gözden kaçırılması için her yola başvurduğu görülüyor.

Aklama–paklama işlemine Sayıştay’ı da katmış oluyor.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.