• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Trabzon 12 °C

Seçim Gündemi, Siyasi Partiler, Trabzon ve Karadeniz

Prof. Kemal Üçüncü

7 haziran seçimlerine iştirak edecek siyasi partiler milletvekili adaylarını tayin ettiler. Millet ikinci dereceden bu listeler üzerinden kararını ortaya koyacak. Cumhuriyet Halk Partisi seçmenini ön seçim için ortaya koydukları iradeden dolayı tebrik etmek gerekir, genel merkez bu iradeyi yok sayamadı.

 

Trabzon özelinde AKP listesi çok şaşırttı. Partinin siyasal İslamcı kanaldan, milli görüşten dini cemaatlerden gelen oyları garanti görülmüş olacak ki bu profili yansıtan bir milletvekili temsil profili ortaya konmadı. Mevcut profilin sandığı ne ölçüde etkileyeceğini göreceğiz.

Tabanda ciddi rahatsızlık gözleniyor.

Süleyman Soylu Bey’in AKP ve sayın lider kadroları için sözleri halen taptaze. Belli nedamet getirdi lakin unutulur gibi değil.

MHP, tabanın beklediği dinamik bir profili ortaya koyabilirdi. Yine de güzel bir sentez yapılmış sayılabilir. Neticede siyaset ideali değil reel politiği esas alır.

Partiler ve Adaylar Ne Söylüyor?

Partilerin ve adayların yerelde söylemlerine baktığımız zaman genel merkezin ana sloganlarının ötesinde aday oldukları bölgenin sorunlarıyla ilgili proje ve çözüm odaklı bir siyasal söylemlerini göremiyoruz. Çok yüzeysel ve çok sığ maalesef, dolayısıyla yerelde siyaset yapılmamış oluyor.

Katıldığım bütün siyasi toplantılarda gazeteci arkadaşlar haklı olarak işsizliği, yoksulluğu kentin geriye düşen profilini soruyorlar. Ya cevaplar! marul dikmekten, kuzu beslemeye, şiir okumaya, ötekini suçlamaya  kadar geniş bir yelpazede naif çocuksu sözler.

Öteki çok kötü anladık.

Seni getirdik.

Nasıl düzelteceksin?

Tatmin edici bir cevap inanın halen duyamadım.

“Kedi kaçtı, köpek kovaladı, küçükken kafana taş vurdum” al sana siyaset.

“Vermemişse mabud neylesin Mahmut”

Parlak çeketler âlâ, gülümsemeler tamam, ama dahası lazım.

Muhalefet partileri! lütfen projelerinizi siyasi söyleminizle ve yerelle proje ve çözüm odaklı olarak yeniden gözden geçiriniz.

İğneci ve sünnetçi ufkuyla seçim kazanamazsınız.

Bu kâbustan ülkeyi kurtarmanız için daha ciddi olmak lazım

Bölgemizdeki 100 milyar dolarlık maden rezervini üç yıllık bir hazırlık devresiyle üretime açarak bölgeye yıllık 2-3 milyar dolarlık bir ekonomik katkı sağlayacak projeleriniz nerede? Avrasya ile entegre olarak uluslararası lojistikten ülkeye 100 milyar dolar getirecek proje ufku nerede? Adını bile duymamışlar.

Dua , slogan, şiir, öpüşme, tokalaşma, alkış, dilek ve temenniler, fotoğraf çektirmeyle siyaset yürümez.

Halkımızdan siyasilerden bu hususları talep etmeli.

Trabzonspor, marul, kuzu demeye başladıkları zaman dinlemeyin tepkinizi gösterin.

Trabzonspor Üzerinden Yapılan Manipülasyonlara Bir Dur Diyelim.

Trabzonspor’un şampiyonluklarını ve heyecanını çocukluk ve ilk gençliğinden itibaren yaşayan bizler için Trabzonspor çok büyük bir değerdir. Yarattığı heyecan dalgası samimiyet ve dürüstlük yetmişli ve seksenli yıllar boyunca bütün Anadolu’ya dalga dalga yayılmıştır. Bu samimiyet ve dürüstlük, dostluk ve kardeşlik, sportmenlik temelli paylaşımı daha da artırmalıyız.

Bize yaraşan budur.

Son yıllarda bu performans ve profil öyle veya böyle süratle geriye düşmektedir.

“Hiçbir şampiyonluk ve sportif değer insanın yaşam hakkından daha kutsal değildir”. İnancımız da töremiz de bunu söyler. Trabzonspor’un kadim ruhu da bu esas üzerinde şekillenmiştir.

Lumpen sığ çılgınlıklar bizlere yakışmaz. Trabzon ve Karadeniz üzerinden Türkiye’yi karıştırmak isteyen güçler bu konuları sürekli kaşırlar, kaşıyacaklardır. Trabzon her zaman önemli ve stratejik bir yerdir, bundan sonra bu özelliği daha da artacaktır. Uyanık olmalıyız oyunlara gelmemeliyiz.

Yerel basın, kanaat önderleri, sivil toplum burada doğru mesajı vermelidirler.

İşin doğrusunu dürüstçe mertçe konuşacaksanız size sorarım “TC MAHKEMELERİNİN KARARINI UYGULAMA MERCİİ İDARE DEĞİL  MİDİR?”, İdare kime bağlıdır beyler? Bize de mi Musaaaa?

 Bu kararın uygulanmasına kimin engel olduğunu bu uzun sağduyu listesindeki çağrılarınız gibi dile getirirseniz pek doğru bir iş yapmış olursunuz.

Gerçek örtülemez.

Bir nebze olsun insanların adalet duygusu tatmin edilmeliydi.

Top oyunu bu!, Top oyunu olarak kalsın sevgili hemşehrilerim,

Bu top futbolu yazarları pek anlamaz, dünyanın her yerinde bu sektör artık işleyişi ve organizasyonu itibarıyla pek matah bir sektör değildir. Her zaman şaibelere skandallara açıktır. Emeksiz kazancın bol olduğu kara paranın döndüğü bir sektördür. Cami avlusunda değiliz yani sevgili dostlar.Servetleri tartışmalı Rus oligarkların Avrupa’da satın aldığı kulüpler, organizasyonlar hep sorgulanıyor.

İtalya’da da işler bizden pek farklı değil.Keza İspanya’da.

Kap kaynayacak, işsizlik var, üretim yok. Temel meseleniz bu. Siyasilerin size futbol üzerinden verdiği mesajlar tümüyle mürayidir, numerodur kanmayın.

Hangi parti olursa olsun bu ucuz boyuna kaşkol atma siyasetine dur diyelim.

Dine, kışlaya, spora ve okula siyaset girerse asaletini ruhunu kaybeder kirlenir. Buna müsaade etmeyelim.

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.