• BIST 89.492
 • Altın 340,320
 • Dolar 6,5710
 • Euro 7,2072
 • Trabzon 14 °C

SEÇİM KAPIYI ÇALARKEN -2-

Ö. Faruk Altuntaş

           Seçim tarihini kararlaştıranların milletvekilleri dahil hiç kimsenin ummadığı bir tarihte 24 Haziran’da yapılacak baskın seçim kapıyı çaldı.
 Seçimler baskın tarzında geldi; ancak görünen o ki, baskın basanın olmayacak.
16 yıldır tek başına iktidar olarak Türkiye’yi yöneten, her istediği kanunu çıkarabilen ve uygulayabilen Erdoğan ve AKP iktidarı, memleketi içine soktuğu krizin 1-1,5 yıl daha uzamasının yaratacağı ekonomik sosyal sıkıntıların seçimlere yansımasından korktuğu için seçimleri baskın tarzında erkene aldı.
Tarihte hiçbir zaman korku, mukadder hale gelmiş gidişata engel olamamıştır. Korku ve korkudan kaynaklanan panik kararlar çare olmayacaktır.
                                                    ***
Taktik hesaplara dayalı kurgulamalarla, Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin birlikte yapılması benimsendi. Milletvekilliği seçimi gölgede kalmış gibi görünüyor. Öne çıkan, dikkatleri toplayan cumhurbaşkanlığı seçimi.
Bu durum, şaibeli biçimde kabul edilen yeni Anayasa’nın özüne de uygun. Seçilecek Cumhurbaşkanı, tek başına yürütmeyi/hükümeti ifade ediyor artık. Bu kadarla da kalmıyor, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi çıkarma yetkisi ile ihtiyaç duyduğu yasaları tek başına çıkarıp Resmi Gazetede yayımlayabilen Cumhurbaşkanının Meclis’e ihtiyacı yok. Anlayacağınız, Meclis’in yasa yapma yetkisi normal dönemlerde % 80-90’lar ölçüsünde, OHAL dönemlerinde % 99’lar ölçüsünde Cumhurbaşkanı seçilecek kişinin eline geçmiş bulunuyor. Bu nedenle Cumhurbaşkanlığı seçimi, milletvekilliği seçimini gölgede bırakmış durumda.
                     ***
Cumhurbaşkanlığı seçiminde iki farklı tutum netleşti.
Cumhur İttifakı olarak kendilerini tanımlayan bir tutum, MHP’nin desteği ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şahsında, yetkileri Anayasa ile belirlenmiş bir tür Kral seçmelerini öneriyor vatandaşa. Şimdilerde görüldüğü gibi anayasada olmayan yetkilerin kullanılması da çabası.
Milletin İttifakı olarak kendilerini tanımlayan diğer tutum, CHP, HDP, İyi Parti ve SP’nin birlikte davranmasından oluşuyor ve Sarayda saltanat sürdürmeyi reddederek, yapılacak anayasa değişikliği ile demokrasiye, adalete ve huzura dönüşü öneriyor vatandaşa.
CHP adayı Muharrem İnce, bu konuda tutumunu açıkladı ve Sarayda oturmayıp, Sarayı gençlerin yüksek öğretimine tahsis edeceğini ve Sarayın milyon dolarlarla ifade edilen lüks harcamalarını öğrencilere burs olarak dağıtacağını açıkladı bile.
                                                 ***
Bu noktada Milletin/Halkın ittifakında ciddi bir hata yapılarak HDP’nin resmi ittifak içine alınmaması doğru olmadı.
HDP ve tutuklu lideri Selahattin Demirtaş, “Seni başkan yaptırmayacağız” dediği ve AKP’ye gitmesi hedeflenen Kürt kökenli seçmenlerin oyunu aldığı için Erdoğan’ın hışmına; “Hendek savaşlarına” karşı tutum alarak şiddete karşı çıktığı, demokratik-barışçıl çözüm isteyerek ortak vatanda birlikte yaşamı savunduğu ve siyasal rakip olarak öne çıktığı için PKK’nın hışmına uğradı. Şimdi de siyasal çalışmalarından ve açıkladığı düşüncelerinden ötürü tutuklu. HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı olarak seçim çalışmalarını Edirne cezaevinden sürdürecek.
Bu dışlayıcı tutum, kırılganlık yaratmanın ötesinde Kürt siyasi hareketinin Türkiye’lileşmesinde ve demokratik çözüm arayışlarında HDP’nin pozisyonunu zora sokuyor, birlikte yaşam kültürüne zarar veriyor.
Her partinin yaptığı çok sayıda hata gibi, kuşkusuz HDP’nin de yaptığı çok sayıda hata oldu. Ancak bu hatalara saplanıp kalmadan, HDP’nin sadece Kürt’lerin partisi değil, birlikte yaşamı ve demokratik çözümü savunan Türkiye’deki çeşitli sosyalist grupların, aydınların, emekçilerin ve başta Müslümanlar olmak üzere çeşitli inanç gruplarının birlikte mücadele yürüttüğü bir parti olduğunun farkında olmak ve HDP’li olmasak dahi bu pozisyonu desteklemek gerekiyor. Dileriz sürdürülecek seçim çalışmalarında bu hatadan dönülerek birlikte yaşam ve demokratik çözümü destekleyecek bir tutum takınılır ve gerçek bölücülüğe karşı çıkma feraset ve cesareti gösterilir.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.