• BIST 105.994
  • Altın 317,534
  • Dolar 6,2384
  • Euro 6,8405
  • Trabzon 10 °C

SEÇİMLER VE İNSANLAR

Osman Necip SEVİNÇ

  Biz sanıyoruz ki insanlar büyük suçlar, büyük günahlar işleyerek yozlaşır. Hayır! Hayır! İnsanlar küçük suçlar ile dejenerasyona uğrar, yozlaşır ve büyük günahlara doğru yol alır. Bunlar kriminal, suç meseleleridir.
  Seçimler yapıldı. Özellikler İstanbul’da gelgitlerle dolu bir seçim süreci halen yaşanıyor. Her kesim konuşuyor. Son sözü yine sandık söylenecek. Benim takıldığım konu, sandık başlarındaki görevlilerin büyük kısmı, memurlar, öğretmenler ve olmaması gerekmesine rağmen bir kısım çalışanlardır. Bunların çoğuna itimat edilerek devlet ile kurumlar teslim edilmiştir. Peki, açılan bir kısım sandıklardaki maddi hataların yanında hilelerden de söz edilmektedir. Varsa bu tip insanlar nasıl hukuktan çekinmez, Allah’tan korkmaz, günah bilmez bu karakterler hangi tarafta olursa olsun nasıl memur veya işçi olmuşlar.
  İşte bu devletimiz uzun yıllardır önceliğimiz olan insana yatırım yapmayı unutmuş. Ahlak kavramını öğretememişiz. Ahlak kavramını, günah kavramı ile sentezleyememişiz. Matematik, Fizik, Kimya, Jeoloji...vs. öğretirken insanımıza manevi, sosyal ve adalet zenginliğini vermeyi boşlamışız. Bunlar bir devletin ıskalayabileceği kavramlar değildir. Ama hiçbir zaman eğitimimiz milli olamamıştır ve bunun sancılarını çekiyoruz..Taa 1948’den beri..

İSRAF, İSRAF, İSRAF!

  Dünyada 1 milyar insan aç, Geri kalanların çoğu da obez. Aksırıncaya, tıksırıncaya kadar yiyor, içiyor... Sonrada zayıflamak için diyetisyenleri kapısında geziyor. Para ile başkalarının da payını yiyor, sonra zayıflamak için yine para harcıyor. 
İsraf, yeni savurganlık Kuran’ın tiksindiği negativitelerken biridir.(Diğer bir kaçı da kibir, gıybet, zina, iftira...vs.dir)
Dengesiz, aşırı harcama manasındaki israf için temel ilke A’raf 31. Ayette Allah (c.c) tarafından şöyle konulmuştur: 
“Yiyin, için, fakat israf etmeyin. Allah israf edenleri sevmez” 
Yine İsra suresi 27. ayete göre, İsraf illetine tutulanlar, şeytanın kardeşleri haline gelirler.
Dünya’da 1 Trilyon dolarlık israf olduğu hesaplanmış. Bunun aç insanlara dağıtıldığını düşünebiliyor musunuz? Hadi bu israfta başı çekenlerin çoğu başka dinden toplumlar. Peki durum bizim gibi Müslüman ülkelerde nasıl...
Türkiye’de her gün 3 milyon ekmek israf ediliyor. Bu ekmeklerin % 41’i evlerde, geri kalanlar, başta fırınlar olmak üzere lokanta ve otellerde vs.. Birde hepimizin akıllı, dürüst, inançlı diye meclise gönderdiğimiz milletvekilleri ve çalışanların olduğu TBMM’de. Peki bir akıllı çıkıp ta özellikle lokanta ve otellerde küçük ekmek veya küçük dilim ekmeklerin olması kararını alamaz mı? Veya kalan unlu gıdaların çöpe gitmesini önlemek için toplama timleri kurulup, bunların en azından hayvan yemi olarak kullanılmasını sağlayacak teknolojik küçük fabrikalar kurulamaz mı?
İsrafın en büyüğü başta Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklerinde. Bunlar kimin uydusu? Bazen düşünürüm, Peygamberler neden hep bu Arap yarımadası ve yakın çevresine gelmiş. Bozukluk ve bozgunluk yanlısı oluşlarından. Arap hayranlığı olanlar bir kere daha düşünsün! İsraf sadece gıdada olmuyor, altın, elmas, gayrimenkul, şatafatlı giyim ve kuşam vs…
Dünyada 220 milyon ton gıda kullanılmadan israf ediliyor. Türkiye’mde yalnız ekmek israfı yılda 2-3 milyar TL. Yalnız bunu önlesek yılda 80 hastane veya 500 km. yol yapabiliriz. Veya 12 milyon insanımıza bedava ekmeği yıllık olarak dağıtabiliriz.
Kuran’a göre toplumlarda bireyler gibi canlı canlı organizmalardır. Onlarda tıpkı bireyler gibi doğar, büyüyüp gelişir ve nihayet ölüp giderler.
A’raf 34. ayet bu gerçeği evrensel bir kanun halinde şöyle veriyor:
“Her ümmetinde bir süresi vardır. Süreleri geldiğinde ne bir an geri kalırlar, ne de öne geçerler”…
Şimdi tüm azan ve ezen devletlerin başındaki yöneticiler için gel de yıkılış süreleri yakın olsun deme!

BİRKAÇ HATIRLATMA

İnsan aklı ile düşünüp, kalbi ile karar vermelidir ki yanlışta olmasın. Cennetimizi de, cehennemi de bu Dünya’da biz yaparız. Öfkesini dizginleyip yenen, dilini kötü sözlerden arındıran ve inananlar Cennetini yaparlar. İntikamın en güzel alınışı, unutmaktır. Arkandaki yaşanmıştır, unutacaksın onu. Önündeki yaşayacağına bakacaksın ki mutlu olasın.
Bol bol Kuran okuyan anlaya anlaya okuyan ile Mesnevi okuyan kendi hiçliğini bilir. Kusur aramaz, görmez ve işitmezse hayatı çözmüş olur. Kendini yere göğe sığdıramayanlar, yarın beş karış toprağa sığınca gerçeği iş işten geçince anlayacaklardır.
Ve bağlayalım! Bir insan var seni sen eder, bir insan da var seni senden eder! Aman dikkat! Cumanız hayırlı ve mübarek olsun kardeşlerim.

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.