• BIST 94.682
 • Altın 223,233
 • Dolar 5,6803
 • Euro 6,5133
 • Trabzon 19 °C

"ŞEHİR HASTANELERİNE GEREK YOK"

"ŞEHİR HASTANELERİNE GEREK YOK"
“Özel hastanelerinin öne çıkarılması mantığına son verilmeli. Fakültelerimiz desteklenmeli...”

Trabzon’un hatta Türkiye’nin Sayılı hekimlerinden olan Prof. Dr. Fazıl Aydın ile geçmişten günümüze sağlık sektörünü değerlendirirken şehir hastanesinin bir ihtiyaç olup olmadığını, Kanser hastalıklarının ne derece tedavi edildiği, eksikleri ve artıların yer bulduğu bir sohbete imza attık.

İşte KTÜ Tıp Fakültesi Onkoloji Bölümünde emek veren Prof. Dr. Fazıl Aydın ile sohbetimizden öne çıkan soru ve cevaplar;

Fazıl Aydın kimdir?
Trabzon’un Yomra İlçesi Özdil’de 1955 yılında doğumdum. İlkokul tahsili Özdil, Ortaokul ve Lise Trabzon Lisesi, Üniversitesi Hacettepe Fakültesi, İç hastalıkları ihtisası Trabzon Tıp Fakültesi, Onkoloji ihtisasi Ankara Tıp Fakültesi’nde tamamladım.

DOKTORLAR PARA İÇİN ÇALIŞIR İMAJI YIKILSIN
Hükümetin sağlık politikasını dünden bugüne değerlendirir misiniz?

2000 lerin başına kadar belli denetimler yoktu. İnsanlar hastalandığında mü ananeye giderlerdi. Hastaneler bir nevi doktorların hasta yatırma, otel hizmeti verirdi. Daha sonrasında bu durum geliştirildi. 2000 li yıllardan sonra ilaç politikalarında   ciddi gelişme oldu. İlaç fiyatları düşürüldü. SSK’ların birleştirilmesi çok gerekliydi. Hastanelerin koşullarının düzeltilmesi başarılı operasyonlardı. Daha sonraki gelişen yıllarda bunun devamı gelmedi. Doktorluk mesleği sistematik bir şekilde halkın gözünden düşürülmemeye çalışıldı. Doktorlar para için çalışır imajı salınmaya başlandı. Bu bizzat hükümetin ağzından çıktı. Muanelerin kapatılması yanlıştı.

HASTANELER SIKINTI DA
Farabi Hastanesiyle ilgili içerden ve dışarıdan şikayetler var. Sağlık bakanlığının gerekliği desteği vermediği, dağıtımın adaletli yapılmadığını söylüyorlar...?

Hastanedeki doktorlara, yönetime ödeneğin ne oranda yapıldığını ben bilmiyorum. Bu bakanların ve üniversitelerin dahil olduğu toplantılarda belirlendi. KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi doktorlara en fazla performans ödemesi yapan bir hastane… Tıp fakültelerine devlet desteği azaltılırken devlet hastanelerine destek artırılıyor. Hatta Fakülte hastanelerini sağlık bakanlığına devrettirme gibi bir amaçları var.  O anlamda hastaneler sıkıntı da.

FAKÜLTELER DESTEKLENMELİ
Sizce doğru mu yapıyorlar?

Yanlış yapıyorlar.  Türkiye’de  kaliteli sağlık hizmeti vereceksen önce Fakülte hastanelerini gözden geçireceksin. Doktorlar orada yetişiyor ve sorunlu büyük hastalar oraya geliyor. Kadrolaşma acısından da içi boşaltılıyor. Özel hastaneler mantar gibi büyüyor.  Fakülte hastaneleri zayıflıyor.  İşin özü fakülte hastaneleri devlet tarafından yeterli desteği alamazken özel hastane ve üniversiteler güçleniyor.

ŞEHİR HASTANESİNE GEREK YOK
Şehir hastaneleri konusunda ne düşünüyorsunuz?

Trabzon’da yeterli sayıda hastane ve doktor vardır.  Kanuni hastanesi yeni yapıldı. Tıp Fakültesinin yanında çocuk hastanesi yapılıyor. Kardoloji, göğüs hastanesi, fatih devlet, Akçaabat Devler, 2-3 tane özel hastane.... Bunları atıl hale getirip Akyazı’ya şehir hastanesi yapmak mantık dışı. İnsanların oraya kanalize olması bile en az 10-15 sene, bunu yapan müteahhitte gidecek. Gereksiz bir yatırım olarak görüyorum. İnşallah yanılırım başarılı olur. Ama ben öyle düşünmüyorum.

“BÜYÜK SORUNLARLA KARŞILAŞIRSINIZ”
Diğer illerde olan şehir hastanesinden size gelen tepkiler ne yönde?

Yozgat’ta öğrencim var. Zarar edildiğini söylüyor. Beklenen ilgi yok.  Oturmuş mevcut sistemi gerektiği noktada müdahale ederek düzeltme yoluna gitmeleri gerekiyor. Hastane hastane inceleyip onarılma yöntemi daha sağlıklı olur. Bir takım şikayetler var diye bütün sistemi yıkıp yapmaya kalkarsan daha büyük sorunlarla karşılaşırsın. Var olan binaları atıl hale getirmek rantı doğurur.

KARADENİZ, DÜNYADAN FARKLI DEĞİL
Kanser hastalığında artış var mı?

Bizim dedelerimiz babalarımız sıtma, verem gibi enfeksiyonlardan ölüyordu. Bu büyük ölçüde engellendi. Verem Savaş dispanserlerinin verdiği tarihi başarıdır. Ortalama ölüm süresi uzadı. Lokomotif olarak kanser ön plana çıkıyor. Baz kanserlerde artış var. Ancak kanserolojen maddelere karşı yürütülen çalışmalar sonucunda o kanserlerde de azalma görülüyor. Amerika, Avrupa’da akciğer kanserlerinde belirgin azalma var.  1940 lı yıllarda Akciğer kanserinden 10 kat daha fazla olan mide kanseri, insanların hayatına buzdolabı girmesiyle ve sağlıklı yiyeceklere özen göstermeyle azaldı.  Sigara üretimi ne zaman fabrikalaştı o zaman Akciğer kanserleri 10 kat fazla daha arttı. 2000’li yıllardan sonra sigara ile yapılan mücadelelerin ardından Akciğer kanser oranı düştü. Bölgemizde diğerlerinden farklı değil. Tiroit kanserleri ve mide kanserleri doğu bölgesinde biraz daha fazlayken batı da kolon kanserleri fazladır. Karadeniz olarak dünyadan farklılığımız yok.

HER İLDEN EŞİT ORANDA HASTA GELİYOR
Bölge bazında hangi ilden daha fazla hasta geliyor?

Eşit.  Bölgede onkoloji ne noktaya geldi onu da söyleyeyim. 1990 yıllarında bir hemşire ile  tedaviye başladım. Samsun’da bir hoca vardı birde ben. Bugün KTÜ’de 3 profesör,  4 uzman, radyoloji bölümünden bir sürü öğretim üyesi, Kanuni’de 3 tane profesör, uzman, özellerde mevcut, Rize, Ordu’da her tarafta onkoloji uzmanı var. Türkiye’nin herhangi bir yerinde hastaya ne yapılabiliyorsa burada tedavi görebiliyor. Bazı istisnalar ayrıntılı teknoloji gerektiren durumlarda gönderiyoruz.  20 senede en az 20 tane sempozyum yapmışızdır. 20 eylül de 3 gün yapmış olduğumuz programa Türkiye’nin her yerinden katılımcı geldi.

“KANSER İLAÇLARINA ÇÖZÜM!”
Kanser ilaçları konusunda sıkıntı var mı?

Maalesef var. Kanser ilaçlarının fiyatları belirgin bir şekilde azaltıldı. Bunu başaranları kutluyorum. Ancak gelin görün ki yüzbinlerce insanın kullanması gereken Tamoxifen ilaçı ülke şuan ithal edemiyor.  Bazı ilaçlar bulunamayacak  noktaya getirildi. Bu duruma çözüm bulunmalı. Çok sıkıntı çekiyoruz. Bazı ilaçlara ulaşamıyoruz.

AİLE HEKİMLERİNE GİDİN...
İnsanların başı ağrıdığında hastanelere koşmasını nasıl karşılıyorsunuz?

Yanlış aile hekimini atlayıp fakültelere gidiyorlar. Hastanın doktor seçme hakkı vardır. Ancak sistem gerektiği gibi işlemediği için aile hekimini aşıp hastanelere gidildiğinde doktor yada devlet bu duruma ne yapsın. % 40 hastamızın sorunu aile hekimi düzeyinde halledilir durumda.

“EKSTRAYA GEREK YOK”
Kamu Hastaneleri Birliği gerekli midir?

Gerekli değil. Hastanenin başına güvendiğin baş hekimi ve ekibi koyarsın olur biter.  Hocaların başına pratisyeni getiriyorsun denetle diyorsun, yanlış.  O hastaneleri denetleyen kurum var zaten. Ekstraya gerek yok. Zaten bu konuda gerekli düzenleme yapıldı.

GEREKSİZ TESTLERE SON
Tetkikler konusu?

 Türkiye’de ki sağlıktaki harcamaların çok büyük bir kısmı israf. Anormal ilaç israfı var. Doktorlar bu duruma gerekli hassasiyeti göstermiyor. Boğaz enfeksiyonuyla doktorun yanına giden bir çuval  ilaçla çıkıyor. Her evde vadesi geçmiş ilaç görürsün. Gereksiz MR , tomografi talebi var. Başı ağrına ped isteniyor. Bunun önüne geçmek için çaba sarf edilmeli.
STRES KANSER YAPMAZ
Son olarak Trabzonspor insanları hasta ediyor mu?

 Belki ruh hastası ediyor. İnsanlar da stres kanser yapar gibi bir düşünce var. Hayır stres kanser yapmaz. Belki olacak olan kanseri biraz  önce çeker. Ama Trabzonspor kafaları bozuyor.  Agresifleştiriyor maalesef. O anlamda da çok çözümlerim var. Onu başka zaman daha geniş çaplı konuşalım.

Tamam hocam. Sorularımızı cevapladığınız için teşekkür ederiz.

22886030_1420742254710551_437688535599914650_n.jpg

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dünya Kupası'nda Nevzat Aydın laneti23 Temmuz 2018 Pazartesi 12:44
 • #2TekerGezi ETİKETİYLE BAY C YOLLARDA22 Temmuz 2018 Pazar 14:55
 • 2008 den Ünal Karaman röportajı21 Temmuz 2018 Cumartesi 20:28
 • 50 YILDIR ÖRNEK; YAVUZ CAM02 Temmuz 2018 Pazartesi 13:20
 • Oya Çebi “CESARET BULAŞICIDIR”30 Haziran 2018 Cumartesi 11:50
 • SİGORTA CİNİ TRABZON’da DA FARK YARATACAK29 Haziran 2018 Cuma 14:03
 • "SİLAHIN KİME NE ZAMAN DÖNECEĞİ BELLİ OLMAZ"13 Haziran 2018 Çarşamba 13:17
 • YERLEŞİM DEDİĞİMİZ ŞEY ACISIZ OLMUYOR!’22 Mayıs 2018 Salı 12:17
 • “ADİL OLACAĞIZ ADALETİ SAĞLAYACAĞIZ”20 Mayıs 2018 Pazar 12:26
 • “TRABZONSPOR NEYSE TÜRKİYE DE ODUR”19 Mayıs 2018 Cumartesi 12:48
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.