• BIST 110.932
 • Altın 175,230
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Trabzon 12 °C

Şehir hastanesi derde derman olmaz!

Şehir hastanesi derde derman olmaz!
Yerin Kulağı...

Trabzon Numune Hastanesi eski başhekimlerinden Dr. Osman Yıldızlar, şehir hastanesi projesinin ne vatandaşa ne de devlete hiçbir katkısı olmayacağını öne sürdü. Dr. Yıldızlar, devlet hastanelerinin özel hastaneler gibi denetlenmesi halinde hepsinin kapısına kilit vurulacağını iddia etti.

Trabzon gündemini uzun bir süredir meşgul eden Şehir Hastanesi projesini Trabzon Numune Hastanesi eski başhekimi Dr. Osman Yıldızlar ile konuştuk. Dr. Yıldızlar, devlet hastanelerinin yanısıra özel hastanelerde de uzun bir süre çalışan uzman bir isim.

Dr. Yıldızların Şehir Hastanesi ile ilgili görüşleri şöyle;

‘Sağlık Bakanlığının, Şehir Hastanelerinin kurulmasının gerekçesinde, hastane enflasyonunu önlemek, dağınık olan hastaneleri bir araya getirmek var. Bu doğru mudur, yanlış mıdır?  Önce Şehir Hastanelerinin yapımı ve işletilmesine bakalım. Devlet, hastaneyi yapacak olan kişiye, firmaya yeterli arsayı ücretsiz tahsis ediyor. Mesela Kavakmeydan’da Numune’nin arazisi ve spor sahalarının bulunduğu alanın tamamını bir firmaya verilecek. Firma orada üç beş bloktan oluşan farklı branşlarda hastane binasını yapacak, aletini alacak. Hastanenin donanımı yapımcıya ait! Sonra, hastaneye personel alınacak. Doktorundan, yardımcı hizmetlisine vs. kadar! Bu alınan tüm personelin maaşını devlet verecek. Şehir hastanesini ise binayı yapan, içini donatan çalıştıracak. Hastane faaliyete başlamadan önce, devlet hastaneyi yapan firmaya, ‘Bu hastane kaç liraya mal oldu’ diyecek. Firma; devlete istediği rakamı sunacak. Mesela diyecek ki 500 milyon dolara. Hastanenin ortalama yıllık geliri hesap edilecek. 500 milyon dolara karşılık hastane 25-30 yıllığına firmaya kiralanıyor. Firma hastaneyi kiralıyor ama çalışan 3-5 bin personelin maaşını da devlet ödüyor. Kira bittikten sonra da devlet hastaneye ortak oluyor. Şimdi bu sistemin vatandaşa ve devlete ne tür bir katkısı olabilir. Ve bu kadar büyük bir hastaneyi kim, kimler yapabilir? Ya ülkedeki büyük sermaye ya da yabancılar... Ki, sonunda bu iş yabancılara gider.’

Dr. Yıldızlar, şehir hastanesi uygulamasının sağlıkta tekelleşmeyi getireceğini ve devletin bu işten büyük sarara uğrayacağını öne sürerek şöyle devam etti;

‘Devlet araziyi verecek hastanede çalışanların maaşlarını ödeyecek, hastaların hastaneye maliyetini karşılayacak. Bunun vatandaşa devlete ne yararı olabilir ki. Sağlıkta yapılması gereken, özel sektörün önünün açılmasıdır. Zaten özel sektör hastane yapıyor ve işletiyor. Sağlık Bakanlığı, şartları belirler hastane kurmak isteyen kurar ve işletir. Devlet de denetler. Bugün mesela ABD’de isteyen yatırımcı hastane kurabilir. Önünde engel yok. ABD sağlık bakanlığı şu şu şartları yerine getir, kur diyor. Ama Türkiye’de kısıtlama var. Özel sektöre kuramazsın, diyor. Şartları yerine getireni neden engelliyorsun’.

Dr. Yıldızlar, Sağlık Bakanlığının özel sağlık kuruluşlarını çok yönlü denetlediğini, buna karşılık devletin sağlık kuruluşlarında denetleme yapılmadığını öne sürerek şunları sözlerine ekledi;

‘Türkiye’de maalesef devlet hastaneleri denetlenmiyor. Özel sağlık kurumlarına uygulanan şartlar, devlet hastanelerine uygulansın çoğu kapanır’.

 

Devlet Hastaneleri bir yere toplanabilir

Dr. Osman Yıldızlar, Trabzon kent merkezinde büyük bir hastane yapılması gerektiğini işaret ederek; ‘Avni Aker, Yavuz Selim Sahası, 19 Mayıs spor salonunun bulunduğu bölge ile Fatih Hastanesi’nin arazisi takas edilmeli. Bu alana Numune Hastanesinin yeri de ilave edilip. Orada yer altında otoparkı olan, yeşil alanlı modern hastane yapılabilir. Numune ile Yavuz Selim sahasının arasından geçen yol da zeminin altına alınabilir. Üstü de kompleks içerisinde kalır. Fatih Devlet Hastanesi’nin yeri de imara açılmamalı ve orada birkaç futbol ve salon sporlarının yapılacağı tesis inşa edilmeli’ dedi.

 

Kent Konseyi’nin gündeminde de şehir hastanesi vardı!

Trabzon Kent Konseyi Yürütme Kurulu ekim ayı toplantısı KTÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal’ın ev sahipliğinde Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Necati Tüysüz ve Prof. Dr. Hikmet Öksüz’ün de katılımı ile gerçekleştirildi. Trabzon Kent Konseyi Genel Sekreteri Ali Ayvazoğlu tarafından kurumsal çalışmalar hakkında yürütme kuruluna bilgi sunuldu. Gündemin ilk başlığı olan Büyükşehir sınırlarında 1/50000 ve 1/25000 ölçekli planlama çalışmalarının görüşülmesinde; bu planlamanın sadece imar açısından düşünülmemesi gerektiği, Kent dinamiklerinin kentin vizyonunun belirlenmesinde sürece aktif katılımının sağlanması gerektiği, Kentin ileriye dönük projeksiyonunda verilerin oluşturulması için her kesimden gelecek her türlü verinin kullanılmasının olumlu sonuçlar doğuracağı, bu planlamanın proje alanlarının belirlenmesinde ileride meydana gelebilecek tüm tartışmaları ortadan kaldıracak nitelikte olması gerektiği hususları vurgulandı.

Bu kapsamda Trabzon Kent Konseyi’nin de uzmanlık alanına uygun olarak çalışma gruplarını görevlendirmesine, konunun Trabzon’un geleceğini doğrudan ilgilendirmesi nedeni ile çalışma gruplarının ortak toplantılar yapmasına ve gerek duyulduğunda bu konu ile ilgili olarak Trabzon Kent Konseyi Genel Kurulunu toplamak üzere Trabzon Kent Konseyi Başkanı Mustafa Yaylalı’ya yetki verilmesine, gündemin ikinci maddesi olan şehir hastanesi yapılmasının görüşülmesinde; bu kapsamda Trabzon’un mevcut hastane yapısının ve sağlık sistemindeki yerinin irdelenmesinin zorunlu olduğu, özel sektör – kamu ortaklığı çerçevesinde gerçekleştirilmekte olan şehir hastanelerinin kurulmasında ve işlerliğinde Trabzon açısından çıkabilecek ve alan belirlenmesinde oluşabilecek sorunların ele alınarak şehir hastanesinin mi yoksa farklı bir yapıda büyük bir kamu hastanesinin mi kente daha faydalı olacağının tartışılması gerektiği kaydedildi.

 

Ortahisar Muhtarlar Derneği, Genç'le!

Ortahisar Muhtarlar Derneği Başkanı Selami Durmuş Yönetim Kurulu Üyeleri Turgut Alemdar, Muhittin Eyüboğlu, Dursun Kara, Nejat Aydın, Denetleme Kurulu Üyeleri  Ergün Memiş, Yıldıray Sarıalioğlu ve Tüm Muhtarlar Derneği Genel Başkan Yardımcısı Bekir Aktürk  ile birlikte Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç’i makamında ziyaret ettiler.

Başkan Genç, muhtarlarla ortak hareket ederek ilçeye hizmet ettiklerini belirtirken, ‘Muhtarlarımız olarak bizim elimiz, kolumuz gözümüzsünüz. İlçemizin sorunlarının çözümünde muhtarlarımızdan da destek alıyoruz. 85 muhtarımız bizim mesai arkadaşımızdır, her zaman kapılarımız açıktır’ dedi.

 Muhtarlar Derneği Başkanı Selami Durmuş da Başkan Genç ile koordineli çalıştıklarını, bu durumun halka hizmet olarak yansıdığını kaydetti.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • "Sessiz kalamazdık"21 Nisan 2018 Cumartesi 11:50
 • "Futbol teröründen öte bir şey"20 Nisan 2018 Cuma 16:37
 • "Cumhurbaşkanı Sunay Akın Olsun"20 Nisan 2018 Cuma 16:23
 • Akşener: İYİ Parti, seçime girmeye hak kazanmış siyasi partidir19 Nisan 2018 Perşembe 13:59
 • Ünlü gitarist Metin Türkcan ralli pilotu oldu19 Nisan 2018 Perşembe 13:14
 • Erken seçim tarihi resmen açıklandı!18 Nisan 2018 Çarşamba 16:04
 • Askerlik şubesi önünde şoke eden olay18 Nisan 2018 Çarşamba 11:51
 • BU KADARINA DA PEES!18 Nisan 2018 Çarşamba 11:50
 • Öğrenciye tekme attığı öne sürülen öğretmene gözaltı18 Nisan 2018 Çarşamba 11:49
 • EN ZOR VEDA17 Nisan 2018 Salı 12:38
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.