• BIST 94.082
  • Altın 189,916
  • Dolar 4,7932
  • Euro 5,6125
  • Trabzon 24 °C

ŞEHİTLER ÖLMEZ

Osman Necip SEVİNÇ

Türk ordusunun şerefli mensuplarından Albay Erhan Altınok eski bir öğrencisinin telefonda kendisine söylediklerini kürsüden şöyle anlattı.
‘’Bu millet evinde doğar, savaşta ölür. Bu toprakların diyeti eksik olmaz baki olan vatandır. Dün telefonum çaldı. Açtım. Askeri okulda ders verdiğim güzel çocuklardan biri. Sınır ötesi operasyonda idi. Ben büyüdüm artık komutanım dedi. Sizin gibi komutan oldum.
Tebrik ettim kendisini. Biraz gülüştük. Biraz da dertlendik. Arkadaşlarından kimler evlendi, kimler bekar kaldı. Kimler şehit oldu. Hepsini bir anlattı.
Dedim ki en son olarak. ‘’ yiğidim kendine dikkat et.’’ Dedi ki ‘’ komutanım! Biz bu vatanın kan bankasıyız. Bir değil bin defa feda olsun canımız. Siz bize böyle öğretmediniz mi? bizler de böyle öğrendik. Bir anam var. Bir eşim, ellerinizden öper bir kızım var. Önce Allaha, sonra devlete emanetler. Dönemesek ne çıkar. Vatan sağ olsun yeter.’’
Ben de dedim ki ona. ‘’ yiğidim, sana da bin kere helal olsun.’’ Ey mübarek bedenini vatana, bayrağa, ezana siper eden Mehmetçik. Sen bu milletin gönlüne taht kurmuş daim kahramanısın.
Ey şehit oğlu şehit.
İsteme benden makber
Sana avucunu açmış
Duruyor peygamber
Bu mısraların her biri, her kelimesi, her hecesi bugünün yiğitlerine de aynen yakışmıyor mu?
Fıtrat değişir sanma! Bu kan yine bu kandır. Velhasıl-ı kelam sefer ordudan, zafer Allah’ dandır. Evet salondaki dinleyiciler gözyaşına boğulmuş, tüyleri diken diken olmuş. Ben mi?  hüngür hüngür ağlıyorum. Bu milllete hangi şaşkın zincir vuracakmış, şaşarım… yırtarım dağları, enginlere sığmam taşarım!

SAVAŞ
Bu gün itibarı ile iki aya yakın bir süredir şanlı ordumuz Suriye de PYD,YPG,PKK..  vs ile açıktan savaş yapıyor. Bu arada kalleş ABD’nin bu teröristlere verdiği destek nedeniyle uluslararası bir güç de karşımızda.
Peki ülkemiz de bir kıtlık yokluk çekiliyor mu? Ekmek mi yok. Un mu, şeker mi, yağ mı…?  Savaşın ekonomiye olumsuz etkisi var mı? Varsa ne kadar?
Türk ordusu bugün çoğu yerli üretim silahlar ile harp ediyor. Aselsan, milli imkanlar ile geliştirdiği ses hızının 6 kat fazlasına ulaşabilen elektromanyetik dalganın itme gücü ile fırlatma yapabilen tufan adlı silahı üretim aşamasına getirdi. Erzurum Atatürk üniversitesinde kimya mühendisi Doç. Dr. Ayşe Yurtcan 5 dakikalık dolumlu şarj olup 480 km. yol gidecek elektrikli otolar için lityum bataryalı araçlara rakip olabilecek yakıt pili üretmeyi başardı. İnsansız savaş uçaklarımız yerine göre askerimiz yerine savaşacak. İHA VE SİHA ların mimarı bayraktar TB2 İHA sistemi ile milli füze atışını gerçekleştirdi. Döner kanat İHA sistemi, Malazgirt İHA’nın tasarımı ve patentleri alındı. Şimdi Erdoğan’ın damadı Afrin’e gitsin diyen biri, kendisi bu ülkeye hangi hayırlı işi yapmıştır. Bunu söylemek. Kinini dini haline getirmek değilse, nedir? Bunu söyleyenler, PKK lıları gece karanlığında bile tespit edip keklik gibi avladığı için çatır çatır çatlayanlar mıdır?
Herkes kendi işini iyi yapmalı ki, karşılığında iyi bir yönetim bekleme hakkı olsun. Her yıl yaptığın asfaltı, ertesi yıl yenileyeceksin, hastane, öğrencine yeterli ihtimamı göstermeyeceksin, sonra ben mühendisim, doktorum, öğretmenim diye övünüp, devlet idaresi noktasında ahkam kesecek, aydın! diye geçineceksin. Hadi oradan be. Sözüm görevini layıkıyla yapmayanlara!
Ben diyorum ki, bu devletin israf zihniyeti ile etrafa saçılan milyarları, Aselsan’ın Roketsan’ın, Tübitak’ın yapacağı AR-GE hizmetlerine aktarılsa iyi olmaz mı? Uyanan Türkiye’m geliyor. Çekilin yoldan.
Son söz... İkinci Dünya Savaşı yılları 1939-1945 yılları arası. Savaşa girmedik. Çok da güzel yaptık. Ancak girmediğimiz savaşta ülkede, un yok, şeker yok, yağ yok. Çoğu ley karne ile. Ama memura bu kısıtlamaların çoğu uğramadı. Perişan olan köylü ve kentli halktı… Bir de bugün ki Türkiye’m diye düşündüm. Hırsızlarımız, hainlerimiz olmasa cennetteyiz. Bu vatan hepimize yeter. Ancak gelir adaletini de sağlamak başlıca hedefimiz olmalıdır.

MÜBAREK OLSUN
Rahmetinden sual olunmaz.
Sen yeter ki kalpten dile…
Kun fe yekün.
ol der ve olur.
Kalpten edilen tüm duaların kabul olması dileğiyle,
Tüm Müslümanlara hayırlı Cumalar…

      

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.