• BIST 96.455
 • Altın 223,094
 • Dolar 5,6626
 • Euro 6,5275
 • Trabzon 19 °C

ŞENTÜRK,"TRABZONSPOR BOKS'A DESTEK VERİRSE..."

ŞENTÜRK,"TRABZONSPOR BOKS'A DESTEK VERİRSE..."
Boks spor dalında büyük başarılara imza atmış ancak Trabzonspor’un boks dalına olan yetersizliğinden dolayı Fenerbahçe kulübünde emek vermiş olan boksör Erhan Şentürk, muhteşem öneriler ve çağrılarda bulundu.

Röportaj: Bahar KURBAY

1985 yılında Trabzon’da dünyaya gelen Erhan Şentürk, İlkokul, Lise ve Üniversite eğitimini doğduğu şehirde tamamladı. Karadeniz Teknik Üniversitesi(KTÜ)  Fatih Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor öğretmenliği" bölümünden mezun oldu. 1999 yılında Dalkıran Boks İhtisas Kulübü ile boks sporuna başlayan Erhan Şentürk, 9 yıllık kariyerinde bir çok kez Türkiye şampiyonluğu, dünya 3.lüğü ve  uluslar arası şampiyonluklar kazandı. Boks spor dalını Türkiye’de çok daha iyi bir noktalarda görmek isteyen şimdilerin antrenörü ve beden eğitimi öğretmeni Beşirli Boks Kulübünün kurucusu üyesi Şentürk ile boks spor dalına dair ilişkin merak edilen ve bilinmeyenlerin cevap bulacağı bir sohbete imza attık. Sohbetten çıkardığım manalardan birisi Fenerbahçe kulübünün boks spor dalına vermiş olduğu önemi Trabzonspor’un vermeyişidir.

İşte sohbetimizden öne çıkan soru ve cevaplar;

DİSİPLİNDEN TAVİZ VERMİYOR

1-Kendinizi anlatır mısınız?

Benim için bu röportajda en zor soru olacak… Fakat sporla alakalı olarak kendimi anlatmak için bir iki kelimeyle ifade etmek gerekirse araştırmayı seven, kendini sürekli yenileyen, çalışmaları bilimsel verilere dayanan, spor alanındaki gelişmeleri takip eden, realist, saygı, sevgi ve disiplinden kesinlikle taviz vermeyen biriyim. Başarının gelmesinde de bir antrenörde bu (kriterlerin) olmazsa olmaz olduğuna inanıyorum. Boks camiasında olma amacım öncelikli olarak şampiyon sporcular yetiştirmek, boks sporunu tanıtmak, sevdirmek, gençliğe fayda sağlamak ve ülkeme bu alanda hizmet etmektir.

2-Boks’a nasıl başladınız?

Boks sporuna biraz geç olarak 14 yaşında çok kıymetli aile dostumuz eski profesyonel boksör Gökhan Kazaz'ın önerisiyle ,Dalkıran Boks İhtisas Kulübü'nde antrenörüm Nazım Dalkıran'ın nezaretinde başladım.

AİLELER BU TAVSİYEYE DİKKAT!

3-Aileniz destekledi mi?

Ailem spor yapmama izin verdi fakat onların görüşü boks sporunun zor bir spor olduğu, bu kadar başarının bana yeteceği ve üniversite yıllarımda artık derslerimle ilgilenmem gerektiği yönündeydi. Hem okulumu bitirdim hem sporumu aynı anda başarıyla tamamladım. Beden eğitimi öğretmeniyim ve okul çıkışı antrenörlük yapıyorum. Zor diye bir şey yok insan yeter ki istesin birazcık gayretle her şeyin üstesinden gelir. Benim ailelere tavsiyem her zaman çocuklarının hayallerini gerçekleştirmeleri için yanlarında olsunlar. Çocuğun; ister spor, ister sanat, ister bilim, ne olursa olsun hangi alanda yeteneği varsa o alanda yeteneklerini geliştirmeleri ve hayallerini gerçekleştirmeleri için onlara uygun ortamlar sağlasınlar ve onları desteklesinler.

“YUMRUK YEMEDEN VURMA SANATI”

4-Boks nedir?

Boks belli ölçülerle yerden yükseltilmiş, etrafı tellerle çevrili ring diye adlandırılan kare şeklinde bir alanda, güvenlik için gerekli ekipmanlarla donatılmış iki rakip dövüşçünün hakem gözetiminde belli başlı kurallar çerçevesinde yumruklaşmasıdır. Bir başka deyişle boks yumruk yemeden yumruk vurma sanatıdır. Boks akıl ,cesaret, kendine güven, mücadele ruhu, güç, kondisyon ve zeka isteyen bir spor dalıdır. Tarihi çok eskilere dayanır, insan kendini savunmak için ilk ellerini ve yumruklarını kullanmıştır. Amerikalı uzmanların ve 8 kişilik olimpiyat heyetinin araştırmasında tüm spor branşları arasında boks en çok yetenek isteyen spor dalı seçilmiştir.

   ERKEK- KADIN SPORU DİYE AYIRMAMAK LAZIM!

5-Boks neden daha çok erkekler tarafından tercih edilen bir spor dalı oldu?

Erkeklerin kadına oranla üstün fizik gücü, boks sporunu yapmaya erkeklerin daha yatkın olmasına neden olmuştur. .Çok eski çağlara gidecek olursak erkek avının peşinden koşmuş, çeşitli tehlikelerle karşı karşıya kalmış, kendini savunmuş, yabani hayvanlarla boğuşmak ve diğer insanlarla savaşmak zorunda kalmıştır. Bu durum erkeğin kas ve iskelet sistemini geliştirmiştir.. Kadının yeri ise ev işleriyle ilgilenmek, çocukların bakımıyla ilgilenmek ve yemek işleriyle uğraşmak olmuştur… Bu fiziksel etkenler daha çok erkeklerin boks sporunu yapmasına neden olmuş ve böyle bir algı oluşturmuştur. Spor adamı olarak bir spor dalını erkek sporu ve kadın sporu diye ayırmayı doğru bulmuyorum. bu spora erkek sporu diye ayıranlar 2020 olimpiyat altın madalya umudumuz Busenaz Sürmeneliyi izlesinler.

GÜVEN İÇİN BOKS…

6-Neden boks yapmalı?

Yetişkinler için söylemek gerekirse mücadele sporu olan boks; Stres atmak, istenmeyen yağlardan kısa sürede kurtulmak, sağlıklı, zinde bir vücut ve sağlam bir fiziksel görünüm için  en ideal spordur. Boks yaparken hem farklı bir branş öğrenir, günün yorgunluğunu ve stresini fazlasıyla atar, atak ve savunma becerilerini geliştir, hem de kısa sürede fazla kilolarınıza veda etmiş olursunuz... Bu anlamda sağlığınıza ve geleceğine yatırım yaparsınız... Bu da insana farklı bir öz güven ve mücadele ruhu kazandırır. Çocuklarımız için ilgi ve yetenekleri doğrultusunda karakterine uyuyorsa müsabık olmak için ya da sadece antrenman için mutlaka boks sporunu öneririm.. Çünkü bu spor erken yaşta çocuklarımıza kendilerine güven duymayı ve hayatla mücadele etme gücünü kazandırır.

TRABZON İVME KAZANDIRMIŞTIR

7-Trabzonda boks?

Trabzon boks sporunun Türkiye’deki lokomotifidir… İlimizin Türkiye boksuna katkısı küçümsenemeyecek kadar büyüktür… Trabzon profesyonel boksta Selçuk Aydın ve Fatih Keleş gibi başarılı sporcular yetiştirmiş ülkemizi ve de ilimizi dünyaya tanıtmıştır. Son yıllarda Dünya Şampiyonu boksörümüz Selçuk Aydın’ın Amerika’da devlerin arenasında ünlü isimlerle profesyonel maçlar yapmasıyla hem Trabzon’umuzda hem de ülkemizde boks sporu ivme kazanmıştır, keza Fatih Keleş yakın zamanda ülkemize ve ilimize WBO Avrupa Şampiyonluk Kemerini getirmiştir… Trabzon profesyonel boksta olduğu kadar amatör boksta da ismini saymakla bitiremeyeceğim birçok dünya, Avrupa şampiyonu boksör yetiştirmiştir. İlimiz boks branşın da bir çok kulübün ve emektar antrenörlerin ummalı çalışmasıyla boksa hizmet etmeye devam etmektedir.

8-Şehrimzde ve ülkemizde boks için ne yapmalı?

Şehrimizde spor il müdürlüğümüz ve antrenörlerimiz elinden geleni yapıyor… Antrenörlerimiz ve kulüplerimiz maddi manevi fazlasıyla desteklenmemeli… Boks antrenmanları için daha elverişli ortamlar, spor ekipmanları ve imkanlar sağlanmalıdır ki zaten il müdürlüğümüzün bu anlamda çalışmaları vardır. Antrenörlerimiz ve kulüplerimiz belli aralıklarla ziyaret edilmeli ihtiyaçları karşılanmalı ve meslekte geliştirici seminerlere çağırılmalıdır…Ülkemizde de genel olarak sorunlar aynıdır… Türkiye deki bütün antrenörlerin spor içi siyasetten uzak eğriye eğri doğruya doğru deyip yanlışa müdahale etmeleri ve başarıyı taktir etmeleri gerekmektedir. En önemlisi bütün illerdeki antrenörlerin başarı için birlik ve beraberlik içinde hareket etmeleri gereklidir.

 

 

FENERBAHÇE HER ANLAMDA OLANAK SAĞLADI

9-Neden Fenerbahçe’de Trabzonspor değil?

Trabzonspor sanırım  futboldan başka diğer spor branşlarına ayıracak zamanı yoktu, bilmiyorum belki de bütçesi yoktu...Fenerbahçe Spor Kulübü bir çok branşta benim gibi ülkenin diğer illerinden başarılı olmuş sporculara gerek maddi, gerek tesis ,her alanda imkan ve olanaklar sağladı. Fenerbahçe gerçekten büyük köklü ve güçlü bir kulüp bunu ben gözlerimle bizzat yaşayarak gördüm...Bu yüzden Trabzonspor’a kızmıyorum… Bu arada Trabzon’da doğmuş ve yaşamış biri olarak Trabzonsporluyum:)

a48a50fa-4a36-4556-a3dc-95f1e215f511.jpg

TRABZONSPOR BOKS’A DESTEK VER

10-Trabzonspor’a öneriniz?

Trabzon spora önerim sadece takımımızı şampiyon yapsınlar bizim içim yeterli... Ama ilimizi, Trabzon sporumuzu, ülkemizi dünya da tanıtmak istiyorlarsa boks sporuna da destek verirlerse bunun karşılığını fazlasıyla alacaklarına inanıyorum...Taktir edersizinki Selçuk Aydın her maçta TS yi dünyaya karşılıksız olarak tanıtmıştır.

11-Fenerbahçe’deki döneminizden bahseder misiniz?

 Fenerbahçe Boks Kulübü’nde kalıcı dostluklarımız oldu. İyi, başarılı, çalışkan insanlar tanıdım. Kulübüme Türkiye de ve uluslar arasını organizasyonlarda madalya kazandırdım. Buradan Fenerbahçe Boks Kulübü Başkanı Mert Öztemel’e ve takım arkadaşlarıma selam saygı ve teşekkürlerimi iletiyorum. Sağolsunlar.

NAZIM DALKIRAN’A SAYGIYLA…

12-Sporcu olmak mı antrenör olmak mı zor?

Her ikisininde zor ve keyifli yanları var ama bence ikisi de aynı...İşi zorlaştıran şartlardır. Yeterli destek ve imkan olunca ikiside keyiflidir. Yeri gelir sporcu zorlanır, yeri gelir antrenör zorlanır. Antrenör olmadan sporcu olmaz. Buradan sayın hocam Nazım Dalkıranı saygıyla anar ellerinden öperim.

13-Hedefiniz ?

Antrenör olarak hedefim, öncelikle sağlıklı, zinde, kendine güvenen, ahlaklı, bilinçli, zeki, çevik, hedefleri olan, vatanına milletine hizmet bilinci içinde bir gençlik yetişmesine katkı sağlamak ve şampiyon sporcular yetiştirmektir.

14-Beşirli Boks kulübü olarak hedefiniz?

Beşirli Boks Kulübü olarak gençlere spor alışkanlığı kazandırmak. Onlara hayallerinin gerçekleşmesinde yardımcı olmak, önce Türkiye sonra Avrupa ve Dünya şampiyonları çıkarmak ve ardından Olimpiyat şampiyonu yetiştirmek. Bu hedefler tabi ki çok zor ve büyük fedakarlıklar isteyen gerçekleşmesi gerçekten zor hedefler. Bunların fazlasıyla bilincindeyiz. Beşirli Boks Kulübü olarak başkanımız Hayrettin Kofoğlu ve yönetimimizle birlikte elimizden geleni yapacağız.

 

15-Trabzon’da bir organizasyon yapmayı düşünüyor musunuz?

Boksla ilgili yakın zamanda diğer ülkelerle birlikte Trabzon da hem ilimizin tanıtımı hep dostluğumuzun pekişmesi hem de sporcularımızın kendisini geliştirmesi açısından küçük uluslar arası nitelikte özel organizasyonlar yapmayı planlıyoruz. Taktir edersizinki bu organizasyonların ilimize ve spora katkısı belirttiğim gibi çok yönlüdür.

32897aa7-235c-4f01-8858-9c7b02c4563f.jpg

16- Okuyuculara ve gençlere tavsiyeniz?

Gençler spor yapın, bol bol kitap okuyun, kavga etmeyin, kötü alışkanlıklardan uzak durun ve size faydalı insanlara özenin.. Çünkü yetişkin olunca yanınızda sadece sağlığınız ve mesleğinize yaptığınız yatırım kalacaktır...Bir spor dalında uzmanlaşın. Ayyıldızlı bayrağımızı uluslar arası arenada dalgalandırın. Devletimiz size sahip çıkacaktır bu şekilde başarılı olmuş sporculara iş imkanı tanınıyor bu durumla ilgili kanun var., bundan faydalanabilirsiniz. Yetişkinlere tavsiyem çocuklarını spora versinler, sporun çocukların bedensel ve zihinsel gelişimine katkısı çok büyüktür.. Çocuk erken yaşta kendine güven duymaya başlar ve mücadele ruhu gelişir, iradesi kuvvetlenir.

Herkese selam saygı ve hürmetlerimle.

img_3352.jpg

21762535_1381651718619605_6776058393986078325_o.jpg

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
 • NE OLDU SANA YUSUF!13 Ekim 2018 Cumartesi 11:55
 • NASIL BİR YÖNETİM?13 Ekim 2018 Cumartesi 11:36
 • Okay: Geri dönemem!13 Ekim 2018 Cumartesi 09:26
 • Başarının sırrı verdiğin sözü tutmaktır!11 Ekim 2018 Perşembe 16:13
 • GAMZE AYMA BAHAMA YOLCUSU10 Ekim 2018 Çarşamba 10:21
 • KÜÇÜKLERDE BÜYÜK BAŞARI09 Ekim 2018 Salı 12:26
 • LİGİN EN GOLCÜ TAKIMI TRABZONSPOR07 Ekim 2018 Pazar 23:55
 • 35. MAÇINDA SİFTAH YAPTI!07 Ekim 2018 Pazar 23:43
 • "BU ZAFER ÜNAL HOCA İÇİN"07 Ekim 2018 Pazar 22:48
 • FIRTINA BU KEZ DEPLASMANDA ESTİ07 Ekim 2018 Pazar 21:10
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.