• BIST 93.469
 • Altın 227,629
 • Dolar 5,7332
 • Euro 6,5830
 • Trabzon 18 °C

Sevgili Kuzey Ekspres gazetesi okurları ,

Nazım ÖZCAN

   İstedim ki bu haftaki yazımı korkular üzerine kendimce doğru gördüğüm uyarıları yaparak tamamlamış olayım.

   Bu cennet vatanın hiçbir dönem bitmeyen düşmanları gibi , her dönemin kendine has Meczuplarıda olmuştur.

  Şimdi de var elbette bu nevi şahsına münhasır şahsiyetler. Kimine göre Deli, kimine göre Divane , kimine göre Meczup bana göre ise Dayaklık terbiyesizler.

   İnsanlık gereği bir başkasını rahatsız etmedikçe her türlü haltı yiyebilir, yapabilir, yaşayabilirsin. Burada ki ince çizgi bir başkasının özgürlük alanına bırak dokunmayı tedirgin dahi etmemektir.

   Suyumuzdanmıdır, huyumuzdanmıdır, havamızdanmıdır bilinmez her devirde bir mağdurumuz olur mutlaka.

   Yetmiş iki millet bir arada yaşarız da çoğu zaman,  arada katarlar bizi bir birimize iç ve dış mihraklar. Irk ayrılığı olanından , din ayrılığı olanına , dil ayrılığı olanından , renk ayrılığı olanına kadar her türlüsü var içimiz de şükrolsun.

   Neresinden bakarsan bak emsalsiz verim ve güzellikte topraklara VATAN demek, diyebilmek elbette bir bedele sahip olacak.

   Bazen dışarıdan , çoğu zaman da içeriden karıştıracaklar bizi geçmişte, bu günde ve yarında.

  Bölmek,  parçalamak, kolay kullanılabilir küçük parçalar haline getirmek tıpkı ortadoğu ve balkanlardaki gibi isteyecekler her zaman.

  Biz ise akıllı olmalıyız. Her alanda ve her anlamda akıllı olmalıyız.

Başta Yüce İSLAM dini olmak üzere hiçbir İLAHİ ve SEMAVİ Dinin  gelişmeye engel olmadığını , LAİKLİK kavramının ise dinsizlik demek olmadığını unutmamalıyız.

   Osmanlı ve öncesi tüm geçmişimizin günahı ve sevabı ile inkar edilemez olduğunu.

ATATÜRK ve arkadaşlarının bu toprakların bir evladı olarak ülkeyi sıkıntılı bir süreçten geçirerek Medeni ülkeler arasına sokma gayreti içinde ve büyük oranda başarılı olduklarını akıldan çıkarmamalıyız.

   Mustafa Kemal ATATÜRK, İsmet İNÖNÜ, Fevzi ÇAKMAK ve daha binlerce vatan evladına duyulan sevgi ve saygının dini bir mülahaza olmadığını bilmek , anlamak zorundayız.

   Bu Şahsiyetlerin heykellerinin , büstlerinin PUT ya da PUTLAŞTIRMAK olmadığını , Putlaştırmanın ancak zihinsel bakımdan olabileceğini idrak etmeliyiz.

   Tarihin her döneminde Din  dışı hurafelerin Milletleri ve Devletleri sömürdüğünü ve yıkılmasında etken olduğunu , Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde farklı çözüm yolları ile DİN’e ve DEVLETE Din dışı alışkanlıklar ve hurafeler üzerinden gelecek zararları  ortadan kaldırmak için gayretler sarf edildiğini bilmek mecburiyetindeyiz.

Çok kısa bir süre önce 15 temmuz da yaşadıklarımız geçmiş ve geleceğe ışık tutması bakımından en canlı örnek olarak önümüzde dururken dahi ders almamak anlaşılabilir bir durum değildir.

   İlahi dinler de dahil tüm inançlar içinde hoşgörüye , insan ilişkilerine, teknolojik gelişmelere en açık din DİNİMİZ İSLAM iken her kim bunun tersi bir davranış içine girerse öncelikli zararı Yüce dinimize verdiğini aklından çıkarmamalıdır. 

01.08.20017  Nazım ÖZCAN

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.