• BIST 89.553
 • Altın 349,883
 • Dolar 6,7005
 • Euro 7,2349
 • Trabzon 11 °C

Sıfır Atık Belgesi için ilk başvuru Ortahisar’dan!

Sıfır Atık Belgesi için ilk başvuru Ortahisar’dan!
Ortahisar Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlediği "Sıfır Atık Çalıştayı" büyük ilgi gördü.

Çalıştay, "Geleceğe Değer Kat" sloganıyla beş ayrı temada düzenledi. Çalıştayda 1. masada atık azaltma, atıkları yeniden kullanma/geri dönüşüm, 2. masada atıkları yeniden kullanma/geri dönüşüm, 3. masada atık bertaraf( enerji/yakma/depolama), 4. masada atık toplama/yönetim ve 5. masada atıkların sosyal, ekonomik, ekolojik etkileri ele alındı.

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Ortahisar Kaymakamı Tolga Toğan, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve belediye meclis üyeleri çalıştaya katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, değişen iklim şartları ve çevre parametreleri dikkate alındığında sıfır atık konusunun çok önemli bir hale geldiğini kaydetti.

YOL HARİTAMIZI PAYLAŞACAĞIZ

Ortahisar Belediyesi'nin 3 Şubat itibarıyla sıfır atık belgesini almak için başvuru yapan ilk kurum olduğunu belirten Başkan Genç, “Bütün dünyada gelişen çevre duyarlılığı konusu hepimizin öncelik haline getirmesi gereken bir husus. Değişen iklim şartları ve parametrelerini dikkate aldığımız zaman hepimizin davranışsal bir değişimi ortaya koymamamız lazım. Toplumsal ve sosyal bir şuuru oluşturmamız lazım. İşin teknik kısmı kadar eğitim ve farkındalık kısmı da çok önemli bir husus. Halkımızın bilinçlenmesi açısından bizlere de görev düşüyor. Halkımızın bilinçlenmesi adına organize ettiğimiz bu çalıştay bilimsel olarak yapılabilecek olanları ortaya koyacak. Burada ortaya atılan düşüncelerle  oluşturacağımız yol haritamızı da halkımızla paylaşmayı arzu ediyoruz. Halkımıza sıfır atık konusunda önderlik yapacağımızı düşünüyorum." dedi.

GERİ DÖNÜŞÜME ÖNEM VERDİK

sifir-atikkk-(2).jpeg

Ortahisar Belediyesi'nin sıfır atık ile ilgili projelerini aktaran Başkan Genç, "Bugüne kadar bu manada çalışmalarımızla ilgili olarak 2014 yılından itibaren bu tür dönüşümleri teşvik edici uygulamalar başlattık. Katı atık birikiminin önüne geçebilmek için ödüllü atık pil, atık yağ yarışmaları yaparak bu işe katkı sunmaya çalıştık. Bu dönüşümle ilgili okullarımızda da çevre bilinci oluşturmak adına çeşitli programlar düzenledik, eğitimler verdik. Ve yine mahallelerimizde tespit ettiğimiz uygun alanlarda 420 noktada bayat ekmek toplamak için kutular yerleştirdik. Atığı azaltma anlayışımıza uygun olarak bu projeyi gerçekleştiriyoruz. Toplanan bayat ekmekler sokak hayvanları için yem olarak kullanılıyor. Değişik alanlara monte ettiğimiz atık giysi kumbaralarında da atık giysileri de toplayarak geri dönüşüme katkı sağlıyoruz. Diğer yandan ilçemizde 51 noktada katı atık uygulamalarını yer altına aldık. Bu esasen de sıfır atığa katkı sağlayan bir proje değil. Görsel kirliliğin önüne geçebilmek, hem de çevre sağlığını sağlamak ve caddelerimizi, sokaklarımızı korumak adına yaptığımız bir proje idi. Bu sene 40. kez düzenlenecek olan Trabzon Maratonu’nun sloganının sıfır atık olduğunu ifade ediyorum." dedi. 

FARKINDALIĞIN ARTMASI LAZIM

Trabzon'u her anlamda daha yaşanabilir ve daha temiz bir şehir haline getirmek için birçok projeyi hayata geçireceklerini dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluğlu ise, "Sanayi hamleleriyle birlikte artan kitlesel endüstri ciddi bir atık sorununa yol açtı. Daha fazla tüketime dayalı anlayış, daha fazla atığa neden oldu. Hammaddenin sınırsız kullanımı esas alan anlayış, yerini dönüşüm anlayışına bırakmak zorunda. Buna uygun olarak ülkemizde sürdürülebilir kalkınma modeli çerçevesinde sıfır atkı projesi başlatıldı. Cumhurbaşkanımızın eşinin bu projeyi sahiplenmesi bu projeye apayrı bir ivme kazandırdı. Ve kısa zamanda bu proje bütün yurt sathına yayıldı. Bu projeyle atıkların verimli kullanılması, yönetimi ve enerji üretimi gibi birçok konu ele alınıyor. 2023 yılına kadar geri kazanım oranının en az yüzde 25 olması hedefleniyor. Kurumları ve özel kesimi de içine katacak şekilde bu projeyi biz de desteklemeliyiz. Bu konuyla ilgili toplumsal farkındalık ve bilincin artırılması çok önemli” ifadelerini kullandı.

PROJELERİ TEK TEK ANLATTI

Çevre temizliği konusunda Trabzon'u öncü il yapacakların kaydeden Zorluoğlu, "Büyükşehir Belediyesi olarak daha yaşanabilir bir Trabzon için mücadele veriyoruz. Geçtiğimiz yıl Araklı’da bir katı bertaraf tesisinin temelini attık. Bu proje tamamlandığında bölgemiz çok modern bir tesise kavuşmuş olacak. Sıfır atık anlayışına daha uygun bir proje olacak. Bu sene 12 tane yeni temizlik aracı satın aldık, beş tane de araç da hibe edildi. Bu şekilde çevre temizliğini daha ileri noktalara taşıyacağız. Bir diğer ciddi sorun da derelere bağlanan kaçak kanalizasyon sorunu var. Bunların tamamını tespit ettik. Bunları ana kanalizasyon sistemine bağlıyoruz. Trabzon’un hiçbir yerinde koku sorunu kalmayacak. Yağmur suyu ve kanalizasyon hatlarının ayrılmaması da başka bir sorun. Bu çalışmaya da başladık. Atık suyun arıtılarak denize bırakılması için de proje başlattık. Önümüzdeki yıllarda ileri biyolojik arıtma tesisinin yapılması için çalışıyoruz. İçme suyu şebekesini de bütünüyle yeniliyoruz. Bu proje Avrupa Birliği tarafından sağlanan hibe ile yapılacak. Önümüzdeki mart ayında bu projeye başlayacağız. Bütün depoların yenilenmesini sağlayacağız. Bu bizim için, Ortahisar için çevre temizliği anlamında çok büyük anlam arz ediyor. Bu alanda da Trabzon’umuzu öncü bir il yapacağız" diye konuştu.

SEFERBERLİK İLAN ETMELİYİZ

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu da, "Belediyelerimizin ve çevre şehircilik il müdürlerimizin çalışmalarıyla bu proje iyi bir aşamaya geldi. Burada da yapılacak proje ile de iyi bir farkındalık oluşturulacak. Trabzon ilimiz günlük 800 ton çöpün toplandığı bir il. Bununla ilgili geri dönüşümde ve enerji üretiminde çok önemli bir tesisi Araklı’da hayata geçiriyoruz. Gerçekten ilimiz ve bölgemiz açısından çok önemli bir proje. Böyle bir proje bu bölgede sadece Malatya ilinde var. İlimiz bu anlamda 2023 yılına kadar çok ciddi mesafeler alacak. En alt düzeyden en üst düzeyine kadar herkes yapacağı farkındalıkla topyekün bir seferberliğin sonunda çok daha iyi bir yere geleceğimize inanıyorum" dedi.

BÜTÜN YURTTA UYGULANIYOR

Çevre Mühendisi Dr. Sabahattin Turan ise, atıklar konusunda insanların daha çok bilinçlenmesi gerektiğini söyledi. "Biz ülke olarak atık nedir, bunu bilmiyoruz" diyen Turan, “2016 yılında bakanlık olarak atık yönetim planı hazırladık. Ve bu konunun tüm Türkiye’de uygulanması için bakanlığa öneri sunduk. Ve Emine Erdoğan önderliğinde sıfır atık projesi başlatıldı. Atığı sadece çöp olarak düşünmemeliyiz. Evde kullanmadığımız cep telefonu da atık olarak değerlendirilebilir. Kullanmadığımız her şey atıktır" diye konuştu.

TÜM AKTÖRLER BİR ARAYA GELDİ

Çalıştay, çevre sorunları ile ilgili tüm yerel aktörleri bir araya getirdi. KTÜ'den Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu üyeleri; Prof. Dr. Dilek Beyazlı, Doç. Dr. Muteber Erbay, Doç. Dr. Arzu Fırat Ersoy, Doç. Dr. Hakan Ersoy, Doç. Dr. Sanem Özen Turan ile Doç. Dr. Müberra Polatkan, çalıştay masalarında kolaylaştırıcı olarak görev aldı. Çalıştayın moderatörlüğünü Prof. Dr. Dilek Beyazlı yaptı.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.