• BIST 115.147
 • Altın 163,118
 • Dolar 3,8058
 • Euro 4,6547
 • Trabzon 13 °C

Şike, kumpas ve İlker Paşa!

Şike, kumpas ve İlker Paşa!
FB kongre üyesi olan Genelkurmay eski başkanı İlker Başbuğ, kongrede yaptığı konuşmada...

Fenerbahçe Kulübü'ne uzun yıllardır hizmet veren Aziz Yıldırım'a verdiğiniz oy, aynı zamanda Fenerbahçe'ye yapılan haksızlıklara, kumpaslara karşı bir isyanın ifadesidir. Aynı zamanda Fenerbahçe Kulübü'ne karşı sürülmek istenen lekeye karşı isyandır. Fenerbahçe Kulübü'nün bu süreçten alnı açık bir şekilde çıkacağına inanıyorum. Bu seçimin gerçekten Fenerbahçe Kulübü'nün tarihinde çok önemli bir dönüm noktası olduğunu söylüyorum. Artık yeter! Fenerbahçe üzerinden elinizi çekiniz. Bu yüce kulüp bu yapılanları hak etmedi’ dedi.

Başbuğ’un bu açıklamasına, şike sürecini günü gününe takip eden gazetecilerden sert tepki geldi…

Kuzey Ekspres yazarı Hasan Al, ‘İlker Başbuğ'a yapılan haksızlığa çok üzülmüştüm...
Ancak dün Fenerbahçe ile ilgili yaptığı açıklamadan sonra üzüldüğüme pişman oldum’ dedi.

Sedat Tunalı ise, ‘Başbuğ gibiler, emir komuta zinciriyle beslenen bir ruha sahip oldukları için, özgün fikir sahibi olamazlar, onların sadece sahipleri olur. Şikedeki aleni hırsızlığa rağmen aziz y'ye "yalanmasının" nedeni de budur! "Paralel" süreçte cezaevinden çıkmış olmaları onların darbe planı yapmadıklarından değildir, herkes yanlış biliyor ve yönlendiriliyor. Nasıl ki Aziz Y'nin şikesi sabit ise, birçok paşanın darbe planı da sabittir. Bu kısmı çok gargaraya getiriliyor ve oligarşi medyasının ve ana muhalefetin de desteğiyle topluma yalan söyleniyor.’

 

Sümer’in bir yılda aldığını alacak!

Cumayı Cumartesiye bağlayan gece, Yay-Sat Trabzon başbayi ve Trabzonspor eski yöneticisi İsmail Yavuz, gazetemiz sahibi Hasan Kurt’u aradı ve ‘Sayın Kurt, Süleyman Hurma Trabzonspor’dan bir yılda kaç lira alacak’ diye sordu…

Yavuz, aslında Hurma’nın Trabzonspor’dan bir yılda kaç lira alacağını biliyordu. Çünkü Trabzonspor Hurma’ya ödenecek parayı borsaya bildirmişti. TS, Hurma’ya yılda 800 bin dolar ödeyecek..

800 bin dolar, yaklaşık 2.4 milyon lira. Hurma, yılda 2.4 milyon TL alacak. Aylık 200 bin TL…

İsmail Yavuz, ardından ‘Özkan abi ayda 15-20 bin lira alıyordu. Özkan abinin aldığı parayı eleştirenler, Hurma’nın aldığı para karşısında neden ses çıkarmıyorlar’ dedi.

İsmail Yavuz ve onun gibi düşünenler de haklı!

 

Otogar Teksas’a döndü!

Trabzon’un Değirmendere’deki otogarı, Teksas’a dönmüş. Otogarda can güvenliği kalmamış. Otogarda olup bitenleri valisinden belediye başkanına, Emniyet müdürüne kadar herkesin bildiği söyleniyor. Önceki gün Metro firmasının Trabzon patronu Rüştü Çakır aradı. Çakır, ‘Otogar sahipsiz. Otogar da can güvenliği yok’ dedi…

Otogar ile ilgili şikayetler her geçen gün artmasına rağmen ilgili ve yetkililerin olaya müdahale etmemesi gerçekten düşündürücü.

 

Bizim miting daha kalabalıktı!

Trabzon’un bazı ilçelerinde düzenlenen mitinglere yoğun katılım oluyor. Vakfıkebir, Tonya, Akçaabat da düzenlenen mitingler tam bir şölen havasında oldu. AKP yöneticileri bu iç ilçede düzenledikleri mitinglere büyük katılım olduğunu söylüyor. CHP’liler ise ‘bizim mitingler daha kalabalıktı’ diyor.  AKP’nin de CHP’nin de MHP’nin de mitingleri gerçekten kalabalık… Burada önemli olan kalabalıkların sandığa nasıl yansıyacağı… Partiler bu konuda da iddialı.

 

Sochi-Trabzon ve Ustaömeroğlu!

Trabzon’un özgün mimarlarından Gürol Ustaömeroğlu, geçenlerde bir belgesel kanalda Rusya’nın Sochi kentinin tanıtımı izlemiş. Daha sonra da sosyal medyada kısa bir yorum yaptı ve şöyle dedi;

‘Sochi'yi ilk kez 1994 yılında görmüştüm. Avan Projelerini Rus Mimarların yaptığı 8 adet dev malikânenin uygulama projelerini çizmiştim. Yapımını ise bir Trabzon Şirketi yapmıştı. Daha sonra daha küçük boyutta 10-15 tane villa projesi ve Sibirya Bölgesi'nde de toplu konut projesi çizmiştim. Bu vesile ile 3-4 yıl boyunca birçok kez Sochi'ye gidip gelmiştim. O tarihlerden sonra gitme fırsatım olmadı. 
Şimdi belgesel kanalda izleyince bu 20 yıl içinde Sochi'nin inanılmaz geliştiğini gördüm. Bir kent bu kadar mı kimliğini, yeşilini, denizini koruyarak gelişir. İnsanları çekmek için bu kadar mı yatırım yapılır. Sochi ne olacağına karar vermiş. Hem de yıllar önce... Turizm ile kalkınmayı ama doğasını ve denizini koruyarak kalkınmayı bir hayat felsefesi haline getirmiş. Çok lüks raylı sistem karlı dağdan kent merkezine toplu ulaşım yapıyor. Deniz asla doldurulmamış. Kent iç bölgelere doğru gelişmiş. Gıpta ettim. İmrendim. Özendim.’

Ustaömeroğlu, sosyal medyadaki bu değerlendirmesine bir ek yaptı ve şöyle dedi;

‘Trabzon'un geleceğine yönelik en belirgin kararsızlığımız ve kafa karışıklığımıza örnek Akyazı Dolgu Alanına yerleştirilen şehir hastanesi. İşte bu yüzden Sochi örneğini verdim. Yıllar önce günümüzü planlamışlar ve hiç yalpalamadan devam etmişler. 
Oysa şehir hastanesi Akyazı Koyunda bilmem kaçıncı değiştirilen proje. Belli ki bu koy doldurulurken net bir vizyon ve misyonla yola çıkılmamış ne yazık ki.
İddia ediyorum o dönemde bu projeyi birileri tam anlamı ile o dönemin başbakanına izah edip detaylı anlatsaydı Başbakan bu projeye onay vermezdi. Bunu niye mi söylüyorum? Sayın Erdoğan bir devlet hastanesinin yeri konusunda ilgili bakanı eleştirmişti de ondan. Ve tepki olarak bu hastaneyi daha sonra hiç ziyaret etmemişti. Ve bildiğim kadarı ile bu hastanenin resmi açılışı da hala daha yapılmadı.’

***

Kentlerin, yerleşim yerlerinin imarını, planlamasını; avukatlar. Doktorlar. Kasaplar vs. yapmıyor… Bu kişiler, siyasiler imar yapılması için talimat verebilirler ancak işi yapanlar mimarlar, mühendisler! İmar müdürlükleri, şehir plancıları... Ayrıca meslek odalarını da bu işin dışında tutamayız..

Çukurçayır’ın Trabzon merkezde kalan kısmına mimar Atay Aktuğ döneminde imar verilmiş, diğer tarafa ise Sabri Baysal döneminde…

Gürol Ustaömeroğlu, ayrıca Akyazı’da şehir hastanesi yapılacağını ciddiye almışa benziyor… Akyazı’nın yarısında ne yapılacağına henüz karar verilmemiş… O bölgede şehir hastanesi yapacağız diyenler bile orada hastane yapılacağına inanmıyor!

Gürol Ustaömeroğlu’na bir bilgi daha aktaralım, Sochi’de deniz dolgusu ve denizde küçük de olsa bir ada yapmışlar ve taşın çoğu da Trabzon ve Samsun’dan oraya gemi ile taşınmış!

 

Soylu’nun antrenörü Giray Bulak’mış!

İstanbul’a yerleşen Trabzonlu ünlü teknik direktör Giray Bulak, bu sıralar okul ve inşaat işleriyle uğraşıyor.

Geçenlerde Avni Aker’de Trabzonspor eski topçularla AKP’li siyasetçiler ve Başbakan Ahmet Davutoğlu bir maç yapmışlardı. Giray Bulak da bu buluşma için İstanbul’dan Trabzon’a gelmişti. Bulak, kendisini Yılmaz Büyükaydın’ın davet ettiğini söyledi ve ‘Yılmaz beye de Faruk Özak söylemiş olabilir, bilmiyorum. Beni de davet etti. Ben de koşa koşa geldim. Zaten Süleyman Soylu, Trabzonspor da benim öğrencimdi.. Alt yapıda oynuyordu’ dedi.

Süleyman Soylu Trabzonspor alt yapısında oynadı mı oynamadı mı, bilemiyoruz. Giray Bulak, alt yapıda benim sporcumdu, dediğine göre, mesele yok!

 

 

 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
 • Pişiren’in kıymalısı!13 Ocak 2018 Cumartesi 11:22
 • Pekşen İstanbul’a Uzun Trabzon’a!12 Ocak 2018 Cuma 11:57
 • Beşikdüzü’nde Erdem rüzgarı!12 Ocak 2018 Cuma 11:54
 • Ahmet Başkanın ziyareti!12 Ocak 2018 Cuma 11:53
 • Ahmet Başkanın ziyareti!12 Ocak 2018 Cuma 11:49
 • Dr.Osman Yıldızlar’ın başına gelenler!10 Ocak 2018 Çarşamba 11:30
 • Cemaat yok Cami çok!10 Ocak 2018 Çarşamba 11:11
 • Tekin ve Kesici Trabzon’a neden geldiler?09 Ocak 2018 Salı 10:13
 • Trabzon bir nostalji!07 Ocak 2018 Pazar 12:11
 • Sicili bozuk!05 Ocak 2018 Cuma 11:50
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.