• BIST 96.861
  • Altın 238,450
  • Dolar 5,8055
  • Euro 6,5285
  • Trabzon 9 °C

SİLİNDİR GİBİ EZDİ!

Osman Necip SEVİNÇ
         
Dün parkta oturdum. Düşündüm. Şu Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun özellikle 2.döneminde şehrimizde yaptığı tahribatı hangi “süpermen“ yeni başkan onarıp yeni projeler ile eski güzel Trabzonumu yaratıp yaşanabilir güzel kent haline getirecek? Gerçi kim gelirse gelsin bundan kötüsü olamaz. Zaten yeni gelecek olan için benim tek bir aradığım kriter var. Görgülü olsun yeter.  Bir de mevcut başkan dahil en yakınındaki beş kişinin acilen işten el çektirilmeleri. Bunların kendi partilerine de verdiği zarar son seçimde yüzde 12 ile sınırlı kaldı ama kalacaklarsa gelecek pek de aydınlık değil.
Bu başkan, asla yakınındaki birkaç insan dışındakilerin gönlüne giremedi. Kırdığı adam sayısı on binlerle ifade edilir mertebede. Daha geçenlerde Sn. Rahman hocanın millet kıraathanesine yirmi bin kitap hibe edeyim teklifine “ millet aç geziyor, ne kıraathanesi “ diye çıkışmıştı. Gözaçan muhtarı, “Seçim geldiği zaman Trapark’taki vatandaşa yapılan otopark soygununun hesabını soracağız“ diyor, AK parti kurucusu Sn. Avni Haliloğlu Moloz’daki Şahinbaşoğlu Çarşılı alt geçitinde esnafı yok sayarak, başkanın haksızlığını kendisi ile konuşmak için randevu alarak makamına gittiğinde; 2,5 saat bekletildiğini 66 yaşında birisi olarak bunu kabullenemediğini anlatıyordu. Örnekler o kadar çok ki.
Geçenlerde botanik (betonik park) açıldı. Bir yerel basın organımız bu tam bir hayal kırıklığı olan yer için “mega hizmet” başlığını atmıştı. Mega aşırı derecede büyük demek! Sanırım Batum’daki ile mi karıştırıldı yoksa dörder metrekare genişliğinde, yüzde 8-10 eğimle dizilmiş seksen adet kirli havuza mı mega dendi? Ha belki de kompozit kaplama Sinan kulesine mi yok canım belki de çoğumuzun yediğini sandıkları on bin ile ifade edilen! Bir yaşını az geçmiş küçük ağaçlara mı? O sahada askeriyeden kalan ulu ve çeşitli mevcut ağaçlardan mı etkilendiler acaba? Yok yok 5x5, 8x8 ebatta küçük doğal taş parkelerden yapılan yollardaki kot farkları neticesi özellikle bayanların ayakkabıları nedeniyle tökezlemeleri mi mega komik geldi?
O bahçede beton ağırlığın kaldırılması, 1000 metrekare yerin basit bir hayvanat bahçesi yapılması, en az 2-3 bin metrekare yerinde piknik alanı olması, 365 gün yaşayacak bir parkı hayata geçirecektir. Efendim adı botanik veya halkın dediği gibi betonik!miş, burada yalnız bitkiler olur diye bir savunmaya neremden güleceğimi şaşırırım. Adını koymak, gerçeğini yapmanın bir gerekçesi olabildi mi? Zaten bu parktan sorumlu kişinin; belediyede daha önce kırık dökük meydan parkı, delik deşik tuvaleti, Kalkınmada tematik parktaki her tarafı su akıtan spor salonunu ve birçok sabıkalı imalatın mimarı olduğunu duyunca sonucu tahmin etmiştim. 
Şimdi gelelim Trabzonuma. Süper bir belediye başkanı, görgülü, bilgili, teknik, tecrübeli ve çevresinde en iyi ekibi kurabilecek, belediye meclisinde iş bilen, uzman, Trabzon’u tanıyan, yatırımlara yön verebilecek teknik adam ağırlıklı insanları toplayacak başkanımıza. Bu başkanımızın işi çok zor. Ama başarmaya mahkumdur. Ve başkanlık kapısını halkına ardına kadar açmalıdır. Ne yapmalı diye aklıma gelenleri bir çırpıda sıralayayım.
- Moloz ve Çömlekçi kavşağının yapımına hemen başlayacak, itfaiyenin önündeki üstgeçitin yıkımından sonra yeni ve doğru projenin yapımına geçecektir.
- Beton yığını Zağnos vadisi Kuzeyinde ki kentsel dönüşümün peyzajını yeniden düzenleyecektir.
- Maraş caddesini aç kapat metoduyla yer altından yapıp üzerini büyük oranda yayalaştıracaktır.
- Meydan parkının altına 3 katlı otopark yapacaktır.
- Beş yaşın altında hiçbir dolmuş minibüs çalışmasına izin vermeyecek, bazı duraklar birleştirilecek, minibüs esnafının araç birleştirip midibüs, hatta otobüs çalıştırması sağlanacak, şehir içi dolmuş sistemine disiplin getirecektir.
- Acilen Güney çevre yolunun ihalesi için gerekirse Ankara’da milletvekilleri ile bakanlıkta yatacaktır.
- Şehirlerarası otobüs terminali hemen modern bir şekilde yapılacaktır.
- Trapark yüzde seksen oranında kaldırılacak, kaldırımlara park yapan ağır şekilde cezalandırılacaktır.
- Belediye işletmeleri özel teşebbüse ağır şartlar (kalite) ile kiralanacak, belediye bu işletme işlerinden çekilecektir.
- Botanik park revize edilecektir.
- 1 yıl içinde Trabzon yine “ en temiz şehir “ ünvanını almalıdır.
- Yapılan her iş kaliteli olacak, kurulacak “ kalite kontrol ekipleri “ uygunluk raporu vermeden yüklenicilere hak ediş ödenmyecek, diğer kurumların fenni şartnameleri aynen uygulanacaktır.
- Belediyeye iş yapan müteahhit ve taşeronlar yaptıkları işin 5 veya 10 yıl sorumlusu olacak, yap boz yap’a sebep olan belediye projecisi veya kontrolü da aynı derecede sorumlu tutulacaktır.
- Kalite kontrol laboratuvarları işlerlik kazanacaktır.
- Müsait bir alana en kısa zamanda bir Disneyland veya Lunapark kurulacaktır.
- Ganita’dan 300 metre doğusuna kadar su oyunları, ışık gösterileri için denizin içeri gireceği yer sağlanacaktır. Burada kayık, gondol gezintisi gerçekleştirilecektir.
- Trabzonspor tüm belediye imkanları ile mevzuatın müsaade ettiği ölçüde desteklenecektir.
- Acilen Çukurçayır’a en standart yol yapılacak, Şehir içinde ve mahallelerde kaliteli asfaltta ve kaldırıma kavuşmamış yol kalmayacaktır.
- Gülcemal dolgusu üstten 1,5 metre kaldırılarak yeniden kaliteli ve iyi sıkışmış şekilde yeniden oluşturulacaktır.
- Sosyal etkinliklere ağırlık verilecektir.
- Tüm belediye binek araçları kontrol altına alınacak, havuz sisteminin kullanılmasına özen gösterilecektir.
- Başkanın muhataralı Mercedes arabası satılacak, yerli bir makam aracı (ki var) kullanılacaktır.
- Tarihi olmayan örneğin Maraş caddesinde ki parke kaplama yollar ve diğer caddelerde kiler, kaliteli beton asfalt yapılacaktır.
- Acilen raylı sistem toplu taşıma Mersin-Arsin arasında gerçekleştirilecektir. Ayrıca gereken yerlere teleferik yapılacaktır.
- Trabzon – Akçaabat ve Trabzon – Yomra yollarına trafiği 20 yıl süre için rahatlatacak Karayolu projeleri yapılıp kavşakları ile gerçekleştirilecektir.
- Çömlekçi kentsel dönüşümü yapımına geçilecektir.
- Bu karanlık şehir aydınlanacak, tarihi eserlerin tümü ışıklandırılacaktır.
- Başarı detaylarda gizlidir ilkesine sonuna kadar riayet edilecektir.
  Şimdi diyeceksiniz bu Sn. Orhan Fevzi Başkan son 5 yılında ne yaptı? Bence Karayolları, TOKİ,DSİ, Ve İller bankasının Ankara hükümet kaynaklı yatırımları dışında  çok az şey. Biraz asfalt ve beton kaplama yol. Başka; botanik park! Meydan parkı beton kaplaması ve yine İskender paşa cami bağlantısı gibi… gibi ıvır zıvır şeyler… Eh hakkını yemeyelim. Oyun bahçesi ve köfteciler de var…! Yaptığı işlerin de ömrü tartışılır. Yaşayan görecek. Ha bu arada halk ve sivil toplum örgütleri ile kavgalar ve adamlarını kayırma gibi işler! Yani çok laf az iş ve yerel basında reklamlar, verdiği sözlerden tornistanlar...vs.
***
   Yine talipmiş başkan göreve, aynalar kırık galiba… Yomra da Armada otel 12.katı çıkıyor. Çevreye uyumlu! Başkan ve Trabzon’un 20 yıldır çarpık mimarisinin mimarı Cengiz Çolak Bey yüksek katlara karşıymışmış. Eski gazetelere biraz göz gezdirin. Ve yine kırık aynalara bakın olur mu? Zira onlar çarpık ama teki çift gösterir.  
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.