• BIST 99.292
 • Altın 238,174
 • Dolar 6,1588
 • Euro 7,2445
 • Trabzon 16 °C

ŞİMŞİR!

Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu

Önemli bir gün olan 5 Haziran Dünya Çevre Günü yine geldi geçti. Günümüzün en önemli sorunlarından olan çevre kirliliği konusunda devlet-toplum bütünleşmesinin bir göstergesi olan 5 Haziran’ın hiç sesini duyabildik mi? Sizi bilmem, ama benim için sıradan bir gündü.

Oysaki daha birkaç yıl öncesine kadar, her 5 Haziran yaklaştığında şimdiki adı ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü olan Çevre İl Müdürlüğü tarafından önemli etkinlikler düzenlenir ve toplumda bir farkındalık oluşturma çabası gösterilirdi. Çevre İl Müdürlüğü her seferinde belirli tematik alanlar seçerek o konularda, toplantı, panel, yarışmalar düzenler ve toplumsal bilinçlenmeye katkı sağlanırdı. Ben de bilgi ve ilgi alanıma girdiği ölçüde bu etkinliklerde yer alır büyük bir heyecanla bilgilerimizi paylaşırdık.

Hiç unutmam; bir 5 Haziran günü Hamamizade’de düzenlenmiş olan bir panelde yöneticilik yaptığım sırada, dönemin Çevre İl Müdürü’nün devlet ve çevre arasında yaşamakta olduğu ezikliği açıkça dile getirmiştim. O müdür baskı altında dile getiremediği düşüncelerini dile getirdiğim için bana büyük bir samimiyetle teşekkür etmişti. Yakın geçmişe kadar çevre ile ilgili “çevreler” ve halkın katılımı ile oldukça içten bir havada düzenlenmekte olan bu türden çevre etkinliklerinden eser kalmadı.

Merakla Trabzon Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün web sayfasına bir göz attım. Öyle ya ilgili il müdürlüğünün önderliğinde kutlanması gereken bir gündü söz konusu olan. Sayfanın haberler bölümünde en yenisi 27 Şubat 2014 tarihli riskli bina bilgilendirme toplantısı, duyurular bölümünde birkaç ihale ilanı, etkinlikler bölümünde de en yenisi 14 Aralık 2012 tarihli yapı denetim toplantısı duyurusu yer almaktaydı. Açıkçası ortada kutlanması gereken herhangi bir “5 HAZİRAN” yoktu. İnanılır gibi değil ama maalesef durum yaman ölçüde vahim. Müdürlüğün “Çevre” si gitmiş “Şehircilik” kısmı kalmış. Böyle olduğunu bölgemizdeki çevre tahribatlarından zaten biliyorduk, ama şimdi iyice tescillenmiş oldu.      

Sadece Trabzon Valisi Sayın Abdil Celil Öz’ün Anadolu Ajansına vermiş olduğu bir mesajı internet sitelerinde tesadüfen yakaladım. Sayın Valinin 5 Haziran Dünya Çevre Günü mesajı; “Çeşitli nedenlerden dolayı çevrenin tahrip edilmesi ve kirletilmesi insan sağlığını olumsuz yönde etkilemekte ve gelecek nesillerimiz için büyük tehlike oluşturmaktadır. Çevre sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak ve çevreyi korumak, gelecek kuşaklara bozulmamış, sağlıklı bir dünya bırakmak temel sorumluluğumuz olmalıdır. Unutulmamalıdır ki çevreye verdiğimiz zarar aslında insanlığa verilen zarardır. Çevreye verilen önem de insan varlığına verilen önemle eşdeğerdir. Bu düşüncelerle tüm insanlığın Dünya Çevre Günü'nü kutluyor, insanlarımızın temiz bir çevrede sağlık ve huzur içinde yaşamasını diliyorum” şeklinde bir içerik taşımaktadır. Bizim de aynen katıldığımız bu dileklerin, bu bölgenin her taşında, ağacında, yaylasında ve köyünde yılın her günü hatırdan çıkartılmaması gerekiyor. Ancak bu dilek ve iyi niyetin sadece sanal dünyadaki sayfalarda kalacağı gerçeğini de maalesef çok iyi bilmekteyiz.

İkizdere’nin Şimşirli köyünde son günlerde yaşanmakta olan gerginliği basından izlemeye devam ediyoruz. Köyde yapılması planlanan ve 3 MW bile güç üretmeyecek olan HES için tepki koyan köylülerin sesi oldukça sert çıktı. Genç-yaşlı herkes yaşam alanlarına zara verecek olan bu projeye karşı canla başla tepki koyarak mahkemelik oldu. İşin en önemli yanı ise bu tepkilerin hiçbir ideolojik yönünün olmaması, halkın kendiliğinden geliştirmiş olduğu bir içerik taşımasıdır. Başbakan’ın talimatı ile projenin durdurulduğu açıklandı. Şimdilik iyi bir haber olarak not edebileceğimiz bu kararın diğer çevre tahribatları için de emsal olmasını dilemekten başka çare yok.

Şimşirli’deki tepkileri gören siyasetçilerin bu işten pay çıkarma hevesi de biraz alaturka kaçıyor doğrusu. Direniş gösteren ninelerin arasında poz vermekle bu işler çözülmüyor maalesef. İnsana önce sorarlar: politikanız nedir? Hangi alternatif teknikleri önermektesiniz? O bölgedeki çevre tahribatına yol açacak enerji üretimi yerine nerede ve nasıl bir enerji üretim modeli önermektesiniz? Bunları açık ve net olarak partinizin hangi programında dile getirmektesiniz? Bunlara verebilecek esaslı yanıtlarınızın olmadığı yerde bırakınız iktidara alternatif olmayı, şimdi olduğu gibi durduğunuz yerde erimeye mahkûm olursunuz maalesef.   

Görüldüğü gibi halen bölgemizde yaşanmakta olan çevre süreci; çevreyi bozan, tahrip eden, yıkan projeler ve bu projeleri destekleyen yasal mevzuat, ilgili bakanlıklar ile bunların karşısında duran yerel yaşam unsurları arasında sürüp gitmektedir. Bu ayrışma aslında, para kazanma hırsı ile yaşam alanına sahip çıkma arasında ortaya çıkmış olup, insanlık tarihi kadar köklü bir geçmişe sahiptir.

Şimşirli’de şimdilik “şimşir değnek” kazandı. Ama yarın başka yerlerde ne olur bilemeyiz. Çünkü çevreyi iktidar değil halk sahipleniyor artık…

 

   

 

 

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.