• BIST 96.455
 • Altın 223,136
 • Dolar 5,6626
 • Euro 6,5275
 • Trabzon 17 °C

ŞİRKET VE KOOPERATİFLERDE SÖZLEŞMELİ AVUKAT BULUNDURMA ZORUNLULUĞU

Mustafa Güler

Anonim şirketlerde sözleşmeli avukat bulundurma zorunluluğu1136 sayılı Avukatlık Kanunu ile getirilen bir zorunluluktur. Avukatlık Kanunu’nun 35’inci maddesinin üçüncü fıkrasına göre, Esas Sermaye miktarı 250 bin TL ve üzerinde olan anonim şirketler sözleşmeli bir avukat bulundurmak zorundadırlar. Anılan zorunluluk, Esas Sermayesi 250 bin TL ve üzeri olan anonim şirketler için söz konusudur.., Esas sermaye miktarı 250 bin TL’nin altında kalan anonim şirketler için ise sözleşmeli avukat bulundurma zorunluluğu yoktur
Sözleşmeli avukatlara, 2015 yılında ödenecek asgarî aylık ücret 1.250 TL olarak belirlenmiştir. Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’ne göre, takip edilen dava, takip ve işlerde tarifeye göre hesaplanacak vekalet ücretinin, yıllık avukatlık ücreti olan 15 bin TL’den fazla olması durumunda, aradaki eksik miktar avukata ayrıca ödenecektir.
Esas  Sermayesi 250 bin TL ve üzeri olduğu halde sözleşmeli avukat bulundurma yükümlülüğünü yerine getirmeyen anonim şirketlere, Cumhuriyet Savcısı tarafından, sözleşmeli avukat tayin etmedikleri her ay için, sanayi sektöründe çalışan 16 yaşından büyük işçiler için suç tarihinde yürürlükte bulunan, asgarî ücretin iki aylık brüt tutarı kadar idarî para cezası verilecektir.
 Diğer bir deyişle, sözleşmeli avukat bulundurma yükümlülüğünü yerine getirmeyen anonim şirketlere, her ay için, 01/01/2015-30/06/2015 döneminde 2.403,00- TL, 01/07/2015- 31/12/2015 döneminde de 2.547,00-TL idarî para cezası uygulanacaktır. Örneğin; 2015 yılının Temmuz ayında sözleşmeli avukat bulundurma zorunluluğu doğduğu halde üç ay boyunca sözleşmeli avukat bulundurmayan bir anonim şirkete, 7.641,00- TL idarî para cezası verilecektir.
 Esas sermaye miktarı 250 bin TL ve üzerinde olan anonim şirketlere getirilen bu zorunluluk birçok eleştiriye konu olmuştur. Bu eleştiriler genelde, söz konusu zorunluluğun diğer ticaret şirketlerine getirilmediği, 5 milyon TL sermayeye sahip bir limited şirketin avukat bulundurma zorunluluğu yokken 250 bin TL sermayeye sahip anonim şirketlerin zorunluluk kapsamına alındığı, bu zorunluluğun anonim şirketlerin sadece bir kısmını kapsadığı, bu haliyle şirket türleri arasında bir ayrım yaparak ve sermaye kriteri koyarak yapılan bu tasnifin objektif, hukuki ve hakkaniyetli olmadığı, ayrıca şirketleri sözleşme yapmaya zorlayarak Anayasa’da güvence altına alınan sözleşme yapma serbestisine aykırılık teşkil ettiği yönünde olmuştur.
 Bu eleştiriler üzerine konu Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nce Anayasa Mahkemesi’ne de taşınmış, Yüksek Mahkeme’de 30/06/2011 tarihli ve E.2010/10, K.2011/110 sayılı kararında,  Avukatlık Kanunu’nun 35. maddesinin anonim şirketler yönünden, Anayasa’ya aykırı olmadığına hükmederek bu eleştirilere bir son vermiştir. Dolayısıyla, anılan yasa hükmünün halihazırda yürürlükte olduğu dikkate alınarak, yüklü miktarda idarî para cezalarına muhatap olmamak için, esas sermayesi 250 bin TL ve üzerinde olan ya da sermaye artırımı sonrasında bu miktara ulaşacak veya geçecek olan anonim şirketlerin yönetim kurullarının, sözleşmeli avukat bulundurma yükümlülüğüne uymaları menfaatlerine olacaktır.
 Öte Yandan, ortak sayısı yüz ve üzerinde olan yapı kooperatifleri, sözleşmeli bir avukat bulundurmak zorundadırlar. Bir başka deyişle, ortak sayısı yüz ve daha fazla olan yapı kooperatifleri, 1136 sayılı Kanunun 35’inci maddesinin üçüncü fıkrasında öngörülen davaya ait evrakı düzenleme, davayı bizzat açma ve takip etme hakkını, ancak sözleşmeli avukatları vasıtasıyla kullanabilecektir.
Ortak sayısı yüzün altında kalan yapı kooperatifleri ile ortak sayısı ne olursa olsun sair kooperatif türleri tüketim, eğitim motorlu taşıyıcılar kooperatifleri, vs için ise bu yönde bir zorunluluk bulunmamaktadır. Bu itibarla, ortak sayısı 100 ve üzerinde olan yapı kooperatifleri dışında kalan kooperatifler, kooperatif tüzel kişiliği adına açılacak davaların evrakını yetkili organları eliyle bizzat düzenleyebilir, davayı bizzat açabilir ve takip edebilirler. Ancak, zorunlu olmamakla birlikte, ortak sayısı yüzün altında kalan yapı kooperatifleri ile sair kooperatiflerin, gerek duymaları halinde sözleşmeli avukat bulundurmalarının önünde yasal bir engel de bulunmamaktadır. Yapı Kooperatifleri için Sözleşmeli avukatlara, 2015 yılında ödenecek asgarî aylık ücret 750,00-TL TL olarak belirlenmiştir.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.