• BIST 107.401
 • Altın 173,507
 • Dolar 4,1031
 • Euro 4,9999
 • Trabzon 15 °C

Şirketler kesin mizan bildirimi vermeyi unutmasın

Mustafa Güler

403Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğine göre; Kurumlar Vergisinden muaf tutulmayan tüm şirketler 2013 Yılı hesaplarına dönük olarak "Kesin Mizan Bildirimi"ni Nisan ayı içinde vermek zorundadır.

KESİN MİZAN BİLDİRİMİNİ KİMLER VERECEK

Bilanço esasına göre defter tutan Gelir Vergisi mükellefleri ile Kurumlar Vergisi mükellefleri elektronik ortamda kesin mizan bildirimi vermek zorundadırlar. Ancak bilanço esasına göre defter tutmakla beraber faaliyet konuları itibariyle farklı muhasebe tekniğini kullanmak durumunda bulunan; bankalar, finansal kiralama ve faktoring şirketleri, finansman şirketleri, sigorta şirketleri, menkul kıymet yatırım fonları, yatırım ortaklıkları ve aracı kurumlar, emeklilik yatırım fonları ile emeklilik şirketleri, "Kesin Mizan Bildirimi" verme yükümlülüğüne tabi değildirler

Özel hesap dönemine tabi olan kurumlar bildirimlerini kendi kurumlar vergisi beyannamelerinin verilme süresi içinde vermek zorundadırlar.

Tasfiyeye girmiş kurumların her bağımsız tasfiye dönemine ait kesin mizan bildirimleri, bu kurumların tasfiye memurlarınca tasfiye beyannamesinin verilme süresi içinde verilecektir.

Mükellefiyetin sona ermesi halinde bildirimler, mükellefin en son bağlı bulunduğu vergi dairesine kanunlarında yazılı beyanname verme süresi içinde verilecektir.

KESİN MİZAN FORMU:

Kesin mizanlar sadece e-beyanname sisteminden girilerek elektronik ortamda ve tebliğ ekinde yer alan "Kesin Mizan Bildirim Formatı"na uygun olarak düzenlenip verilecektir.

KESİN MİZAN BİLDİRİMİNİN DÖNEMİ VE VERİLME ZAMANI:

Bildirim verme yükümlülüğü getirilen KURUMLAR VERGİSİ MÜKELLEFLERİ bildirimlerini; 1 Nisan-30 Nisan tarihleri arasında elektronik ortamda vereceklerdir.
Özel hesap dönemine tabi olan mükellefler bildirimlerini kendi gelir veya kurumlar vergisi beyannamelerinin verilme süresi içinde vermek zorundadırlar.

KESİN MİZAN BİLDİRİMİNİN DÜZELTİLMESİ

Düzeltme işleminde ilk bildirim tamamen iptal edilmekte ve ikinci defa verilen bildirim geçerli kabul edilmektedir. Bu sebeple, düzeltme yapması gereken mükelleflerin, yeni bildirimi, daha önce bildirimde bulunulmamış gibi tüm bilgileri içerecek şekilde doldurmaları gerekmektedir.

CEZA UYGULAMASI:

Bildirimlerini elektronik ortamda belirlenen süre içinde vermeyen veya eksik ya da yanıltıcı bildirimde bulunan mükellefler hakkında VUK’un mükerrer 355 inci maddesi hükmü uyarınca 2014 Yılı için 1.200,00-TL özel usulsüzlük cezası kesilecektir.

Düzeltme işlemlerinde ise belirlenen sürelerin sonundan itibaren 10 gün içinde verilmesi halinde özel usulsüzlük cezası kesilmeyecek, takip eden 15 gün içinde verilmesi halinde ise kesilmesi gereken özel usulsüzlük cezası 1/5 oranında uygulanacaktır.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.