• BIST 117.216
 • Altın 165,687
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • Trabzon 13 °C

ŞİRKETLERDE PROMOSYON!

Mustafa Güler

ŞİRKETLERCE PROMOSYON OLARAK VERİLEN MAL YADA İKTİSADİ KIYMETLERİN   VERGİ UYGULAMASI KARŞISINDAKİ DURUMU

-GİDER KAYDI

Promosyon kampanyalarının düzenlenmesindeki amaç, işletmenin ticari kazancının attırılmasıdır. Promosyon kampanyalarında, satışa konu edilen mal ve hizmetler bedelsiz olarak verilmektedir. Bu nedenle bedelsiz olarak verilen mal veya hizmetlerin satışı artırmak için yapılan reklam harcaması olarak kabul edilmesi gerekmektedir.

Dolayısıyla düzenlenen promosyon kampanyası çerçevesinde alışveriş yapan müşteriler arasında gerçekleştirilen çekiliş sonucunda kazananlara verilen hediyelerin bedellerinin gider olarak hasılattan indirilmesi mümkündür

-KDV KARŞISINDAKİ DURUMU

KDV Hesaplanacak mıdır?

Çekiliş sonucunda kazananlara hediye verilmesi işleminde, ayrı bir teslim söz konusu olmamakta, müşterilerin daha fazla alışveriş yapmaları ve çekilişe katılmaları teşvik edilerek, işletmenin satışları ve yarattığı katma değer artırılmaktadır. Dolayısıyla, çekilişle kazananlara bedelsiz verilen hediyeler, satışların artmasına paralel olarak satışı yapılan mal ve hizmetler içerisinde dolaylı olarak vergilendirilmiş olmaktadır. Dolayısıyla hediye olarak bedelsiz verilen  mal ve hizmetler KDV’ye de tabi bulunmamaktadır.

Maliye Bakanlığı da aynı görüşte olup, verdiği 02.05.2007 tarih ve 39695 sayılı Özelge özeti aşağıdadır:

 “Şirketinizce alışveriş yapan müşterilere çekilişle vereceğiniz promosyon niteliğindeki hediyelerin tesliminde KDV hesaplanmayacaktır. Bu teslimler nedeniyle yüklenilen KDV’nin ise 50 Seri No.lu KDV Genel Tebliğinde belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde indirim konusu yapılması mümkün bulunmaktadır.”

Yüklenilen KDV’ler İndirilebilir mi?

Maliye Bakanlığınca yayımlanan 50 Seri No.lu KDV Genel Tebliği ile promasyon ürünü olarak verilen malın tabi olduğu KDV oranının;

“-Satışı yapılan mala ait KDV oranına eşit veya daha düşük oranda olması halinde promosyon ürünü için yüklenilen KDV’nin tamamının indirim konusu yapılması,

-Satışı yapılan malın tabi olduğu KDV oranından yüksek olması halinde ise promosyon ürünü için yüklenilen KDV’den, satışı yapılan malın tabi olduğu orana isabet eden kısmın indirim konusu yapılması, kalan kısmın gelir veya kurumlar vergisi açısından gider veya maliyet olarak dikkate alınması”

Tamim edilmiştir.

Buna göre,

-% 18 KDV oranına tabi malların satışına ilişkin olarak hediye verilmesi halinde, hediye olarak verilen mal ve hizmetler nedeniyle yüklenilen KDV’nin tamamı indirim konusu yapılabilecektir.

-% 1 ve/veya % 8 KDV oranına tabi malların satışına ilişkin olarak çekilişle hediye verilmesi halinde ise, hediye olarak verilen mallar nedeniyle yüklenilen KDV’nin satışı yapılan mal ve hizmetlerin tabi olduğu orana isabet eden kısmı (% 1 ve/veya % 8) indirim konusu yapılacak, kalan kısmı (% 17 ve/veya % 10) ise gelir veya kurumlar vergisi açısından gider veya maliyet unsuru olarak dikkate alınacaktır.

Mali İdare çekilişle hediye olarak binek otomobil verilmesi halinde bu otomobilin alımı nedeniyle yüklenilen KDV’nin indirim konusu yapılıp yapılamayacağına ilişkin en son  verdiği Özelge de;(Kayseri VDB 11.07.2013 tarih ve 50426076-kdv-20-972-73 sayılı Özelgesi)

 “Şirketiniz tarafından 2012 yılı içerisinde satışlarınızı ve tahsilatlarınızı artırmak amacıyla belirli bir bedelin üzerinde mal alımında bulunan yurtiçi müşterilerinize promasyon olarak verilecek araçların bedelsiz olarak tesliminde KDV hesaplanmayacaktır. Bu araçların binek otomobili olması halinde Kanunun 30/b maddesine göre binek otomobili alımında yüklenilen KDV’nin indirim konusu yapılması mümkün olmayacak, ticari araç olması durumunda, araçların alımı sırasında yüklenilen KDV’nin genel esaslara göre indirilebilecektir.

Şeklinde görüş bildirmiştir.

Kişisel görüşümüze göre, yapılacak çekiliş sonucunda kazanan müşterilere verilmek üzere satın alınan binek otomobillerin alımı sırasında ödenen KDV’nin, Kanunun 30/b maddesi kapsamında değerlendirilmesi kanuna uygun bir yorum değildir.. Çünkü müşterilere verilecek binek otomobillerin bedelleri reklam, pazarlama, satış ve dağıtım gideri olduğundan, bunların alımında yüklenilen KDV’nin indirilmesi gerekir. Ancak ileride ihtilaf yaşamamak için Bakanlığın görüşü doğrultusunda indirim konusu yapılmamasında yarar olacaktır.

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.