• BIST 99.705
 • Altın 236,337
 • Dolar 6,1189
 • Euro 7,1957
 • Trabzon 28 °C

ŞİRKETLERİN SPONSORLUK HARCAMALARI

Mustafa Güler

 

2004 yılı içinde gelir ve kurumlar vergisi kanununa eklenen hükümlerle, sponsorluk harcamalarının amatör spor dallarında yüzde 100’ünün, profesyonel spor dallarında ise yüzde 50'sinin vergi matrahından indirilmesine olanak sağlanmıştır. Ancak bu indirim sınırsız olmayıp bağış indirimleri gibi beyan edilen gelirle sınırlı tutulmuştur.

 

Beyanname üzerinde yapılacak indirimler, Gelir Vergisi Kanunu’nun 89’uncu maddesinde, Kurumlar Vergisi Kanunu’nun ise10’uncu maddesinde yer almış bulunmaktadır.

 

Yapılan düzenleme ile, Şirketlerin spor faaliyetleri için yapılan sponsorluk harcamalarının;

 • Amatör Spor dalları için tamamı (% 100)
 • Profesyonel Spor dalları için % 50’si,

beyan edilen gelirden beyanname üzerinde indirilebilecektir.

 

 Konunun uygulaması Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanarak 16.06.2004 tarih ve 25494 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Sponsorluk Yönetmeliği” ne göre yapılmaktadır.

 

Söz konusu Yönetmeliğin 8'inci maddesinde, sponsorluk alan ile sponsorlar arasında her

iki tarafın hak ve yükümlülüklerini içeren yazılı sözleşme yapılmasının zorunlu bulunduğu

ve sponsorlarla sözleşme yapmaya sponsorluk hizmetini alan kişi, kurum veya kuruluşun yetkili olduğu belirtilerek sponsorluk sözleşmelerinin imzalanmasını müteakip bir suretinin 10 gün içerisinde sponsorluğu alan tarafından, sponsorluk süresinin bitiminden sonraki 10 gün içerisinde de sponsorun yükümlülüklerinin yerine getirilip getirilmediğine ilişkin bilgilerin, sponsorluğu alan tarafından Genel Müdürlüğe gönderileceği belirtilmiştir.


          Yönetmeliğin 12'nci maddesinde ise "Sponsorluk, ayni veya nakdi olarak yapılabilir.       Ayni sponsorlukta harcamalar sponsor tarafından bizzat yapılarak harcama belgeleri sponsor adına tanzim edilir. Sponsorluğun nakdi yapılması halinde ise, sponsorluk bedeli sponsorluk alanın banka hesabına yatırılır. Sponsorluğu alan kişi, kurum veya kuruluş tarafından gelir kaydedilen bu bedel ferdi sporcular hariç, sponsorluğu alanın tabi olduğu mevzuat hükümlerine göre harcanır ve belgeleri muhafaza edilir." denilmiştir

 

Yukarıdaki mevzuat hükümlerinden de anlaşılacağı üzere; sponsorluk harcamalarının yıllık gelirden indirilmesi veya kurum kazancının tespitinde gider olarak değerlendirilmesinde spor dalının amatör veya profesyonel olması önem kazanmaktadır. Amatör ve profesyonel ayrımı yapılırken sporcunun katıldığı gösteri, maç, yarış ve benzeri organizasyonlar nedeniyle ferdi olarak veya bağlı bulunduğu kurum, kuruluş, organizasyon, kulüp veya benzeri teşebbüsler aracılığı ile belli bir gelir elde edip etmediğine bakılması gerekir. Kazanç amacıyla veya bir para ödülünü ve belirli bir geliri sağlamak niyetiyle yapılmayan spor faaliyetleri amatör spor olarak kabul edilebilecektir. Ayrıca ticari bir organizasyon içinde yapılan faaliyetlerin tamamı gelir sağlayıcı nitelikte olacağından bu tür faaliyetler profesyonel

kavramı içerisinde değerlendirilecektir.


Sponsorluk harcamalarının gerçek ve tüzel kişilerce yıllık beyanname üzerinde indirim

konusu yapılacak tutarın belirlenmesinde, spor kulübünün değil, harcamanın yapılacağı spor dalının amatör veya profesyonel olması önem kazanmaktadır. Örneğin bir spor kulübünün amatör ve profesyonel branşları varsa, aynı spor kulübünün amatör branşlarına yapılacak sponsorluk harcamalarında %100 indirim hakkı, profesyonel branşlarına yapılacak sponsorluk harcamalarında ise %50 indirim hakkı söz konusu olacaktır.

 

Bu vesile ile tüm halkımızın kurban bayramını kutlar, sağlık ve esenlikler dilerim…

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.