• BIST 103.118
 • Altın 270,252
 • Dolar 5,7755
 • Euro 6,3762
 • Trabzon 21 °C

SOMA SON OLSUN!

Ö. Faruk Altuntaş

           Soma’da 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen ve resmi açıklamaya göre 301 işçinin öldüğü katliam derecesindeki iş kazası Türkiye’yi sarstı. Değişik kuruluşlar bölgeyi ziyaret ederek çeşitli çalışmalarda bulundular, bölge halkıyla dayanışma içine girdiler.

            Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi de bölgeyi ziyaret ederek çeşitli temaslarda bulundu. Partili uzmanlara hazırlatılan “Soma’nın Ortaya Döktükleri” adlı 56 sayfalık rapor ile konu çeşitli yönleri ile ortaya konuldu. Rapora ulaşmak isteyenler, www.yesillervesolgelecek.org sitesinden raporu indirebilir ya da okuyabilirler.

            Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi olarak ayrıca, Türkiye’nin çeşitli il ve ilçelerinde açılan stantlarda konuya ilişkin olarak hazırlanan broşürlerin halka dağıtımı ile TBMM’ne hitaben bir imza kampanyası düzenlenmiştir.

            Bu amaçla Trabzon’da Maraş Caddesi Sanat Sokağında Perşembe günü saat 12.30’da açacağımız standa tüm Trabzonlular davetlidir.

                                                                ***

            Maden kazasının oluşumunda kuşkusuz işverenin daha fazla kâr hırsından kaynaklanan ihmaller ve kölelik derecesindeki çalıştırma biçimleri etkili olmuştur. Ancak sorun bundan ibaret değildir.

            Birçok ülkenin en az bir asır önce bıraktığı vahşi kapitalizme özgü çalıştırma usulleri halen Türkiye’de devlet eliyle ve devlet koruması altında sürdürülmektedir. Ortada bireysel kazanç hırsını aşan bir sistem sorunu vardır.

            Sorun öncelikle sistem sorunu olduğu içindir ki, iş kazalarında dünyada en ön saflardayız.

            Sorun sistem sorunu olduğu indir ki, kazadan birkaç hafta önce Soma madenlerindeki çalışma sorunlarıyla ilgili olarak verilen Meclis araştırması AKP’nin oylarıyla reddedilmesine rağmen AKP Hükümeti bir sorumluluk duymadan halkın önüne çıkabilmektedir.

            Sorun sistem sorunu olduğu içindir ki, konuya ilişkin olarak hazırlanan Cumhurbaşkanlığı Denetleme Kurulu Raporu görmezden gelinebilmektedir. 

                                                                 ***

            Türkiye Kömür İşletmelerine ait Soma maden ocağının, ihalesiz olarak hizmet alım sözleşmesi biçiminde özel sektöre devredilmesiyle başlayan yasaya aykırılıklar ve ihmaller zinciri, 301 işçinin göz göre göre ölüme gönderilmesiyle sonuçlandı.

            Ortalama 54 bin işçinin çalıştığı maden sektöründe son 18 yılda meydana gelen iş kazalarında / iş cinayetlerinde 3 bin 98 işçi öldü. Rakamları yuvarlayarak bir ortalama alırsak, 100 maden işçisinden 8 tanesi iş kazasında ölmüş.

            Bu kabul edilemez bir durumdur. “İş cinayeti” terimi buradan türetilmiştir. Kıyaslama için bir rakam vermek gerekirse, iş kazalarında milyon ton kömür başına düşen ölüm sayısı Türkiye’de 7.10 iken bu rakam Çin’de 4.08, ABD’de ise sadece 0.03’dür.

            Başbakan Erdoğan’ın ifadesiyle “İşin fıtratında” olduğu düşünülebilecek  kaza oranı 7.10 değil,  0.03’tür. Bu oranın daha da aşağılara çekilmesi, mümkünse sıfırlanması gerekmektedir. Açıklanan rakamlara göre Soma’da daha önce 140 dolara çıkartılan bir ton kömürün, ocağın özel sektöre devrinden sonra 24 dolara çıkartılması bir başarı öyküsü değil, iş cinayetlerinin örtülü ismidir.

            Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi olarak 12 Haziran Perşembe günü (bugün)

Trabzon’da Sanat Sokağında açacağımız stantta bu gerçekleri irdeleyeceğiz ve taleplerimize ilişkin olarak TBMM’ne hitaben yazılmış dilekçeyi imzaya açacağız.

            Stantta buluşmak dileğiyle.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.