• BIST 96.125
 • Altın 191,153
 • Dolar 4,6826
 • Euro 5,4534
 • Trabzon 26 °C

SOMA TORBASINA SOKULANLAR

Ö. Faruk Altuntaş

            Soma’da yaşanan maden faciasının ardından, madencilerin ihtiyaçlarına çözüm amacıyla gündeme getirilen ve kısaca Soma Yasası olarak bilinen, İş Kanunu İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Meclisten geçti.

            Kanun gerekçesinde, gerek 4857 sayılı İş Kanununda, gerek 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SSGSS) Kanununda zamanla görülen sorunların, gerekse Soma maden faciasının ortaya çıkardığı ihtiyaçların karşılanması amaç olarak belirtiliyor.

 Ancak, daha sonra bu kanun tasarısına eklenenler gösterdi ki, Soma maden faciası bir bahaneymiş. Bu bahaneyle açılan torbaya tam 45 kanunda yapılan değişiklikler sokuluverdi. Soma Yasa Tasarısı 61 madde halinde Meclise sunulmasına karşılık, rasgele önerilerle 160 maddeyi aştığı ve 200 maddeyi aşacağı belirtiliyor.

Değişiklik ve ilavelere ilişkin öneriler, muhalefet milletvekillerinin okumalarına ve değerlendirmelerine dahi fırsat verilmeden, AKP’nin parmak sayısının çokluğu ve “parmak kaldır–parmak indir” esasına göre bir bir kabul ediliyor.

Bir milletvekilinin aklına gelen herhangi bir kanun değişikliği önerisi, kolayca komisyona sunuluyor ve torbaya bir kanun maddesi daha ekleniyor. Yasa tasarısının adı “Torba”ya çıksa da, çoktan “Çuval” halini aldı bile. Yolsuzluğa karışanların aklanmasından, mahkeme kararlarının uygulanmayıp memurların göreve dönmelerinin engellenmesine kadar aklınıza gelen ve gelmeyen her şey “Çuval”ın içerisine sokuluyor.

                                                   ***

Soma madencilerinin sorunları çözüm bulmadı ama, örneğin Başbakan Erdoğan’ın oğlu Bilal’in başkanlığını yaptığı TURGEV ve benzeri vakıflara kamu  mallarını bağışlamayı esas alan hükümler “Çuval”ın içine sokuldu bile.

Kabul edilen hükme göre, büyükşehir belediyeleri, İl belediyeleri ve nüfusu 10 bini geçen belediyeler, alacakları meclis kararıyla; sağlık, eğitim, sosyal hizmet ve turizmi geliştirecek projelere, İçişleri Bakanlığının onayı ile ücret alınmaksızın ya da düşük ücretle kamu malları tahsis edebilecek.

                                                ***

Soma madencilerinin sorunları çözüm bulamadı ama, örneğin özelleştirmeler ile kamu mallarını ucuza kapatanlara yargının çıkardığı engellerin aşılmasını sağlayan hükümler hızla torba yasaya ekleniverdi.

Bu düzenlemelere göre, özelleştirilen kamu malları devredildikten sonra aradan 5 yıldan çok süre geçmiş ise, yargı kararı ile özelleştirmeler iptal edilse dahi işlem yapılamayacak ve mahkeme kararı uygulanamayacak.

Bu düzenleme uyarınca, Örneğin, Hükümete yakınlığı ile bilinen ve Yeni Şafak gazetesinin sahiplerinden Albayraklar’a ihale edilen SEKA tesisleri hakkındaki yargı kararı uygulanmayacak. Örneğin, aynı şekilde hakkında iptal kararı verilen Seydişehir Eti Alimünyum, Kuşadası Limanı, Çeşme Limanı gibi  özelleştirmelere ilişkin yargı kararları uygulanmayacak ve kamu malları kapanların ellerinde kalacak.

                                                        ***

Soma Yasası, Soma madencilerinin sorunlarına çare bulamadı, ama, mahkemeden iptal karar alan memurlardan rahatsız olan AKP Hükümetinin yargı kararlarından kurtulmasının çaresini buldu.

Torba yasaya ekleniveren ve devlet memurlarının iş güvencesini ortadan kaldırma anlamı taşıyan bir hükümle, görevden alınan bir memurun bu haksızlığın iptaline ilişkin dava açıp kazanması durumunda, idareye, mahkeme kararını 2 yıl uygulamama yetkisi tanıyor. AKP Hükümetine bir tür mahkeme kararlarını 2 yıl için tanımama imtiyazı veriliyor.

AKP iktidarında Türkiye ilklerle tanışmaya devam ediyor. Dünyada hiçbir demokratik ülkede görülmeyen antidemokratik ve yolsuzluğu yol yapan düzenleme ve uygulamalar, AKP hükümetinin temel karakteri olarak öne çıkıyor. Soma da, Soma Yasası da, torba ya da çuval yasası da işin bahanesi olarak görülüyor.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.