• BIST 107.015
 • Altın 172,213
 • Dolar 4,0658
 • Euro 4,9307
 • Trabzon 14 °C

Sosyal devlet İmam-Hatipler için var!

Sosyal devlet İmam-Hatipler için var!
Sosyal devletİmam-Hatipler için var!

Gazetemiz sahibi Hasan Kurt’un, geçenlerde Almanya’dan misafirleri vardı.  Kurt’un yaklaşık 40 yıldır Almanya’da yaşayan kuzeni Kemal Kurtoğlu Trabzon’a her geldiğinde Hasan beye uğrar, sohbet ederler. Almanya başta olmak üzere Avrupa’nın hemen hemen bütün ülkelerinde zorunlu eğitim sürecinde devlet, öğrencilerin ulaşımdan, yeme-içmeye, ders araç- gereçlerine kadar bütün ihtiyaçlarını karşılıyormuş.

Mesela; ilk veya ortaokula giden bir öğrenci, metro, tramvay, belediye otobüsleri veya okul servis araçlarına beş kuruş para ödemiyor… Öğrenci liseye gittiğinde ulaşım giderini ailesi karşılıyormuş.

Türkiye’de bir meslek okulu haricinde diğer okulların hemen hepsinde ulaşım giderini öğrenci velisi karşılıyor. İstisnai meslek okulu ise İmam ve Hatip yetiştirme amacıyla kurulan okullar… AKP hükümeti ile birlikte Türkiye’deki imam- hatip okullarının sayısı her geçen gün artıyor. 10 yıl önce Türkiye’de bin imam hatip varsa bugün sayı belki üç bin belki de beş bin oldu. Hükümet bir de 4+4+4 sistemine geçilmesinden sonra çoğu ortaokulu imam hatip ortaokulu yaptı ve yüzlerce de yeni imam hatip ortaokulu açtı.

İmam-Hatip orta ve liseleri açılsın, isteyen istediği okula gitsin. Ancak Türkiye’de minik öğrencileri imam- hatipli yapmak için devlet destekli büyük bir kampanya yürütülüyor.

Ortaokul ve liselere giden öğrencilerin, mesela ulaşım ve yemek giderleri öğrenci velileri tarafından karşılanırken, imam- hatiplerde bu parayı hükümet destekli vakıflar, belediyeler, kişiler karşılıyor. Hatta bu okulları tercih edenlere burs bile veriliyor.

Ve ayrıca Türkiye’nin en önemli okullarını bitirsen devlet dairelerinde iş bulabilmen için, Ya AKP’den ya da dini referans getirmen gerekiyor. Lise çıkışın İmam Hatip veya Kuran Kursu yurtları olursa sorun yaşamıyorsun…

Türkiye’de AKP iktidarı ile devlet dairelerinde ve özel sektörde başlayan ideolojik yapılaşma, bugünkü gibi devam ederse Türkiye’nin kesinlikte 2023 yılında adı, sanı, sistemi vs. değişecektir.

Ankara’da kayıkçı kavgası yapan siyasetçilere duyurulur!

 

Bedri Rahmi İlköğretim’den

yine şikayet geldi!

Hükümet; kademeli olarak ilk, orta ve liselerin müdür ve yönetici kadrosunu değiştirdi. Okulların hemen hemen tamamı Eğitim- Bir Sendikasına üye veya sempatisi olan müdürlerin kontrolünde. Hükümetin atadığı okul müdürlerindeki ölçü, birkaç istisna dışında siyasal İslamcı olmaları, siyasal İslam’a hizmet etmeleri veya partiye bağlılık!

1 No’lu Beşirli Mahallesindeki Bedri Rahmi İlköğretim ve Ortaokul müdürleri ile ilgili geçen yıl epey şikayet gelmişti. Öğrenci velileri, okul müdürünün keyfi tutumundan şikayetçi olmuşlardı.

Bedri Rahmi’ye atanan okul müdürlerini gıyaben tanırız. Köy veya kasaba okullarından oraya tayin olmuşlar. Atamaları siyasi olduğu için icraatı da siyasi olmak zorunda…

Dün, Bedri Rahmi İlköğretim ve ortaokulunun öğrenci servisini yapan servisçiler gazeteye geldi. Bedri Rahmi ilköğretim ve ortaokulunun yaklaşık 20 yıldır öğrenci servisini yaptıklarını, bugüne kadar kendilerinden hiçbir velinin şikayetçi olmadıklarını belirterek, ‘Okul müdürü keyfi olarak 21 araçlık servisi dışladı 5 araçlık bir başka servisçiye taşıma işini verdi’ dediler.

Okulun, servisçilerden geçen yıl 10-15 bin lira civarında bir para aldığını, bu yıl servisi alanlardan ne kadar ücret alındığını bilmediğini söyleyen servisçiler, ‘Hakkımızda velilerin şikayeti olmadığı gibi teşekkür var. Okul müdürü, okula katkı için bu işi yapmışsa bize de bir teklif getirmeliydi. Müdür beyin servisi pas ettiği yeni firma muhtemelen yine bizimle öğrenci taşıyacak. Ama bu sefer biz 50-60 liraya değil 100 liraya öğrenci taşımak zorunda kalacağız’ dediler.

Bedri Rahmi’deki müdürlerin, haklarındaki iddiaları çürütmek için öğrencilerin geçen yıl ödedikleri taşıma bedeli üzerine enflasyon rakamını koyarak bu yıl ki taşıma bedelini belirlemesi gerekir. Geçen yıl bir öğrenci 50 lira taşınıyorsa bu yıl en fazla 60 lira olmalı. Bunun üzeri bir rakam müdürü bize göre zan altında bırakır!

Okul müdürleri bir de, kayıtları paralı yapmaları yetmiyormuş gibi öğretmene göre de öğrenci velisinden para alıyor. A öğretmene gitmek isteyenden bin lira B öğretmene gitmek isteyenden 5 bin lira. Diğer yandan İmam- Hatiplere gidenlere yılda beş bin lira burs, yemek, kitap, kırtasiye ve ulaşım parası!

Bir ülke için en büyük tehlike eğitim sisteminin çökmesidir… Türkiye işte bu tehlikenin eşiğinde!

 

Süleyman Soylu

İzmir’e mi gidiyor?

AKP Genel Başkan Yardımcısı, Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu’nun 1 Kasım’da yapılacak erken seçimde İzmir’den 1. sıra adayı gösterileceği söyleniyor.

AKP Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu’yu, Trabzon’daki milli görüş ve tarikat eksenli AKP’lilerin kerhen destekledikleri biliniyor. Soylu’ya destek verenler AKP içindeki eski Demokrat Partililer ve az sayıda ANAP’lılar… Bu kesimin de partide aslında esamesi okunmuyor. ANAP eski il başkanlarından ve AKP milletvekili Faruk Özak’ın eski ortaklarından Azer Benli, AKP’deki ANAP’lıların partide hiçbir etkinliği olmadığını ve ikinci sınıf vatandaş muamelesi gördüklerini, bazılarının yakınlarının taşeron işçi olarak bazı kurumlara alındığını söylemişti.

Süleyman Soylu, İzmir’den aday gösterilirse yerine Şeref Malkoç’un gelme ihtimali yüksek. Kimileri Faruk Özak’ın geleceğini söylüyor. Özak’ın yeniden aday olması Cumhurbaşkanı’na bağlı. Cumhurbaşkanı, isterse Faruk Özak aday olur, başka türlü olmaz.

Bazı AKP’liler ise Soylu’nun yerine Erdoğan Bayraktar’ın gelebileceğini söylüyor… AKP’de kimin, kimlerin aday gösterileceği, Trabzon’dakilerin değil Ankara’dakilerin işi. Ankara kimleri isterse listede onlar yer alır.

 

Trafik polisleri ve

insafsız avcılar!

Halk arasında kuşu, kurdu pusu kurarak, hile ile avlayan avcılara, insafsız avcı denir! Peki; trafikte, otomobil sürücülerine pusu kurarak dandikten ceza yazan trafikçilere ne denir? Trafik polislerini insafsız avcılara benzetmek iyi bir benzetme olmaz. Ancak, bazı trafikçiler var ki, bunu hak ediyor. Önceki gün sabah saatlerinde Tanjant yolunda 24 Şubat ilköğretim okulu önünde, bir özel minibüs; önünde giden taksinin 40-50 metre gerisinde.. Önde giden taksinin muhtemelen hızı 70 km. civarında. Minibüsün hızı 60 km…Minibüs yolda sürat yapılmayacağını bildiği için önde giden araçtan biraz daha yavaş gidiyor.. Ve o esnada yolun kenarına park etmiş taksi içerisindeki trafik polisi hemen minibüsün plakasını alıyor… Bu köşede 50 kez yazdık. Şehir içinde taksi tipi araçlara ayrı, minibüse ayrı, otobüse ayrı sürat şartı koymak yanlış, dedik… Önde giden araç, 70 ile gidiyorsa arkasındaki araç da aynı hızla giderse trafik tıkanmaz. Yoksa, trafik sıkışır. Ve sıkışıyor da… Bu tür yollarda zaten belirli saatler dışında büyük araçların geçmesi yasak. O zaman bu uygulama neyin nesi… Mağdur olan sürücüler, o bölgelerde ceza kesmek için pusuya yatmış trafik polislerini insafsız avcıya benzetiyorlarsa ki benzetiyorlar. Yerden göğe haklılar… Emniyet Müdürü, bu olayı kesinlikle il trafik komisyonu gündemine getirmeli…

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • İhracatçılarda birlik!20 Nisan 2018 Cuma 12:36
 • Baskın Seçim!19 Nisan 2018 Perşembe 15:26
 • Kaşüstü çok can daha alır!18 Nisan 2018 Çarşamba 10:54
 • Kaşüstü çok can daha alır!18 Nisan 2018 Çarşamba 10:29
 • Hacısalihoğlu’nun ‘nitelikli lise’ tepkisi!17 Nisan 2018 Salı 12:57
 • Sokağımızı çaldınız!16 Nisan 2018 Pazartesi 12:30
 • Kazım’ı eski rektör evinde ağırlamıştı!15 Nisan 2018 Pazar 13:31
 • İmar Planı değişecek mi?13 Nisan 2018 Cuma 13:18
 • Kanuni, Gazi ve Tevfik Serdar kesik yedi!12 Nisan 2018 Perşembe 11:35
 • Şehir Hastanesi ne kazandıracak?11 Nisan 2018 Çarşamba 12:03
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.