• BIST 94.437
 • Altın 194,212
 • Dolar 4,7316
 • Euro 5,4729
 • Trabzon 25 °C

Sosyal Konut, TOKİ, Rant ve Feraset

Sosyal Konut, TOKİ, Rant ve Feraset
Burhan ÇUHADAROĞLU

Dünyanın birçok ülkesinde devlet ya da kar amaçlı olmayan örgütler tarafından, gelir düzeyi düşük ve konut edinme gücü olmayan toplum kesimlerine, cüzi taksitler ile konut edindirme amaçlı olarak yürütülen projeler vardır. Hong Kong, Singapur, Çin, Japonya, pek çok Avrupa ülkesi, Kanada, ABD, Meksika, Brezilya ve diğer benzer ülkelerde çeşitli adlar altında ve benzer sistemler ile çalışmakta olan sosyal konut projeleri günümüzde de başarıyla yürütülmektedir.

 

İngiltere’de iktidarın sağ ve sol arasındaki el değişimlerine bağlı olarak bazı yapı değişikliklerine uğrayan “sosyal konut” politikası, günümüzde iktidardaki İşçi Partisinin geliştirdiği bir model olarak kar amaçlı olmayan “ALMO” organizasyonu tarafından yürütülmektedir. 2008 itibarıyla bütün İngiltere’deki belediye konutlarının yarısından fazlası ALMO yerel örgütleri tarafından yapılmıştır. Gönüllü bağımsız üyeler tarafından maddi karşılıksız olarak yönetilen bir ALMO’da en az bir kiracı yönetici olarak görev yapmaktadır.

 

Ülkemizde Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yürütülmekte olan konut yapım işi, ihale karşılığı kendilerine devredilmiş olan yükleniciler eli ile yapılmaktadır. Diğer bir deyişle; kendilerine tahsis edilmiş kamu arazileri üzerinde kâr amaçlı olarak konut yapan yükleniciler, kat karşılığı yerine konut satışından elde etmiş oldukları hasılattan devlete pay vermek üzere işi almaktadırlar. Dolayısıyla işin özünde hem devletin hem de yüklenicilerin kâr amacı yatmaktadır. Sistemin kâr üzerine kurulu olması, ortaya çıkan yapılaşmanın da niteliğini doğrudan etkilemektedir.

 

Ülkemizde insanların konut düşkünlüğü üzerinden yaratılmış olan bu sömürü sisteminin ürünü olan TOKİ yapılarının kent ve bölge planlama açısından fazla bir değeri yoktur. Zira TOKİ kapsamında yapılmakta olan konutlar ilgili yasal mevzuattan muaf tutulmaktadır. Hem yapı bilimi hem de tesisat yönetmeliklerine uygun olması gerekmeyen bu konutlardaki yaşamın kalitesi hakkında fazla söze gerek yoktur. Zira canlı örnekleri Trabzon’un çeşitli yerlerinde dimdik ayaktadır. TOKİ konutlarında kâr peşinde olmanın doğal sonucu olarak otoparksız, yeşil alansız, sosyal alansız, emniyetsiz ve kalitesiz yaşam alanları kentlerimizi sarmaya devam etmektedir. Üstelik halka hizmet kandırmacası ile yapılan bu dolandırıcılık devlet eli ile yapılmaktadır.

 

Tam anlamı ile bir rant kapısı haline gelmiş olan TOKİ konutlarının kent yaşamı üzerindeki olumsuz etkilerini ağır ağır yaşamak zorunda kalacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Kent ve bölge planlama disiplini gereğince, yeni yapılaşmaya açılacak bölgeler için gelecek yıllara ait kestirimler ve beklentiler esas alınarak projeler üretilir. Gerekli olan altyapı buna göre tesis edilir. Modern yaşam alanları, insanca yaşamın gereği olan birimlerden oluşmalıdır. Yeterli yeşil alanı ve otoparkı olmayan, temel ihtiyaçların sağlanabileceği alışveriş noktaları, spor ve kültür merkezlerinden yoksun, kalite ve standartlara uygun olmayan toplu konutlardan edinenlerin er ya da geç gerçekle yüzleşmesi kaçınılmazdır. Zira bugün büyük bir umutla bağlandığımız TOKİ konutlarının çok yakın gelecekteki değeri sıfıra inmeye mahkûmdur.               

 

Trabzon’da bugün yaşanmakta olan Çömlekçi kentsel dönüşümü fiyaskosunun altında yatan temel unsur ranttır. Belediyenin seçim kazanmak için halkı kandırmada kullandığı Çömlekçi kentsel dönüşüm projesi neden kadük olmuştur? Birim alan bedellerinin yüksekliği, maliyet ya da diğer unsurların hepsi birden bu işte AKP’nin rant akan yüzünü açığa çıkarmıştır. Zira Çömlekçi’ gibi denize sıfır çukur bir semtte, Zağnos’da, Yıldızlı’da ya da Pelitli’de olduğu gibi 8-10 katlı yapıları dikmeyi göze alamadıkları için karlı bir yatırım söz konusu değildir. Oysaki sosyal devlet bu alanda kendini göstermelidir. Zira Çömlekçi’deki 2 ya da 3 katlı konutlarda oranın sakinleri zaten yaşamlarını sürdürmektedir. “Dünya devi” olmuş bir ülke, “Dünya lideri” bir başbakan, “Trabzon’un şansı” bir bakan sahibi olduğumuza göre Çömlekçi’de TOKİ aracılığı ile yapılacak olan birkaç yüz 2-3 katlı konut mudur bizi düşündüren? Yoksa bu sıfatlar koca bir balondan mı ibarettir? Maalesef gerçekler çok acıdır, anlaşılması da bir o kadar zordur.      

 

Hepimizin malı olan kamu kaynaklarını “Feraset” edebiyatı ile ranta çevirmek son dönemin bir modası haline gelmiştir. ODTÜ’de, Gezi’de, Tonya’da, Araklı’da, Şalpazarı’nda, Ögene’de halka ait kamu varlıklarının önüne yine halkın ferasetini çıkarmaya başladılar artık. Bakalım bu “Feraset” sömürüsü ne kadar daha devam edecek? Ondan sonrasında yine bir şeyler bulacaklar, sakın merak etmeyin…

 

      

 

 

 

 

 

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • İşte 'Şah Fırat' operasyonunun detayları!22 Şubat 2015 Pazar 10:42
 • GENELKURMAY'DAN İLK AÇIKLAMA!22 Şubat 2015 Pazar 10:40
 • TSK'dan 'Şah Fırat' operasyonu!22 Şubat 2015 Pazar 10:08
 • İstanbul'da kaç Trabzonlu var?13 Şubat 2015 Cuma 14:14
 • O para öğrencilere iade edilecek!12 Şubat 2015 Perşembe 05:49
 • '10 bin lira ver, cevap anahtarını al'03 Şubat 2015 Salı 01:06
 • 2010 öncesi tüm sınavlara inceleme!16 Ocak 2015 Cuma 12:55
 • Canlı bomba Çeçen çıktı!08 Ocak 2015 Perşembe 09:32
 • Dondurucu soğuklar geliyor!04 Ocak 2015 Pazar 14:20
 • Yan bakma cinayeti!02 Ocak 2015 Cuma 09:57
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.