• BIST 101.533
 • Altın 234,113
 • Dolar 5,5442
 • Euro 6,2698
 • Trabzon 9 °C

SUAT BAŞKAN TRABZON'U AVANTAJLI GÖRÜYOR

SUAT BAŞKAN TRABZON'U AVANTAJLI GÖRÜYOR
TTSO başkanı Suat Hacısihoğlu, "Trabzon tarih boyunca ticaret şehri konumunda olmuştur" dedi.

Röportaj: Özlem KAZANCIOĞLU
 
Trabzon'da 1956 yılında dünyaya gelen ve kendini yetiştirerek ülkesine katkı sağlayan memleketinin sayılı iş adamlarından olan Mustafa Suat Hacısalihoğlu, sanayici, tüccar, ithalat, ihracat yapan yüksek lisasnsını tamamlamış bir mühendis. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, gazetemize önemli açıklamalarda bulundu.  Öğrencilerin okurken iş tecrübesi kazanması gerektiğini söyleyen başkan Hacısalhoğlu, iş dünyasına ilişkin önemli tüyolar verdi.

İşte o soru ve cevaplar;

“JEOPOLİTİK AÇIDAN TİCARET ŞEHRİ OLARAK AVANTAJLIYIZ”
Trabzon’un ticaret hayatını geçmişle kıyasladığınızda şu an ki mevcut durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Trabzon tarih boyunca ticaret şehri konumunda olmuştur. Geçmişten günümüze ticaret merkezi olma durumunu sürdürmektedir. Özellikle de Trabzon’un bulunmuş olduğu jeopolitik duruma bağlı olarak da lojistik yönden çok büyük avantajı olması nedeniyle ticari potansiyeli gittikçe artmakta ve buna bağlı olarak da ticaret hacmi büyümektedir. Yaklaşık on yıllık süreç içerisinde her yıl düzenli olarak ticari hacmimiz %13 ile  %17 arasında değişmektedir. Bu düzenli bir ticari büyümenin  yanında şehrin sürdürülebilir bir ticaret merkezi olduğunun göstergesidir.
“YATIRIMLARI CAZİP HALE GETİRMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”
Trabzon da sanayinin gelişmesi için yatırım ve yatırımcılar adına neler yapılabilir?

Özellikle yatırım konusunda yatırımcıların gelmesi ile ilgili Ticaret ve Sanayi Odası olarak yatırımların yerlerini ve sektörlerini tanıtım konusunda çalışmaları sürdürmekteyiz. Bu konuda  Trabzon da “ İnvesting Trabzon” diye bir çalışmamız var. Burada özellikle kamu arazilerinde yatırımların yapılabilmesi için kamu arazilerinin yatırıma dönük tanıtımlarını yapıyoruz. Örneğin; hazineye ait bir yer varsa bu alan turizme dönük bir alan ise bunu bir taraftan kendimiz yatırım yerlerinde örneğin imarla ilgili yatırım yapılabilecek kısmının projelendirilmesini turizm alanı ise otel ya da başka şekliyle değerlendiriyoruz. Daha sonra projelerimizi uluslararası toplantılarda tanıtmaya çalışıyoruz. Uluslararası yatırımcılara giderek bu yatırım yerlerini anlatıyoruz. Yatırım örneklerini göstermek suretiyle yatırımcının alabilecek olduğu değerlerden desteklerin anlatılmak suretiyle cazip hale getiriyoruz. Cazip hale gelmesiyle birlikte yatırımları yerli ve yabancılara yaptırmaya çalışıyoruz. Örnek vermek gerekirse şu anda eski Dünya Ticaret Merkezi Nov Otel’in yanında bir Otel Kongre ve Fuar Alanı Kompleksi yapılıyor. Burada bir yabancı yatırımcı var. Biz bu yatırımın önce yurt içinde tanıtımı yaptık. Yurt içinde yatırımcı bulamayınca yurt dışında yatırım yaptık. Yurt dışından bir yatırımcı bulduk. Onlar da başladılar ve devam ediyorlar.
“TANITIM YAPARAK ŞEHRİMİZE TURİST ÇEKTİK”
Trabzon da son dönemde turizm faaliyetlerinin geliştiği söyleniyor. Bu planlamayla ilgili doğru adımlar nasıl atılabilir?

 Turizm konusunda öncelikle tanıtım amaçlı stratejik plan hazırlandı. Bu stratejik plana bağlı olarak eylem planına geçildi. Bu eylem planının bir maddesi de tanıtım. Tanıtımı kurum olarak bizler başlattık. Bu tanıtımla birlikte şehre turist gelmeye başladı. Gelen turistleri şehirdeki faaliyetlerine bağlı olarak yatırımcı yatırım yapmayı gözlemledi ve bu doğrultuda da turistlerin artmasıyla birlikte arz talep dengesi oluşması doğrultusunda yatırımcılarımız şehrimizde konaklama, yeme içme, eğlence yerleri, gelen misafirlerin dinlenme eğlenme yerleri olarak yatırımlarını yapmaya başladılar ve sürdürülebilir şekilde devam ediyor.
“GİRİŞİMCİLİĞİ DESTEKLEYEN EĞİTİMLER VERİYORUZ”
 Trabzon'da ki gençlere istihdam ve iş olanakları sağlamak için neler yapılabilir?

Bunla ilgili birkaç çalışma olabilir. Odamız tarafından yürütülen faaliyetlerden bir tanesi “Girişimcilik Faaliyeti”. Yıllardan beri odamızda girişimcilik eğitimi vermek suretiyle girişimci yetiştirerek kişilerin iş yeri açmasını sağlıyoruz. Aynı zamanda devlet desteklerinden yararlanıyorlar. Açmış oldukları iş yerlerinde kendilerinden başlamak üzere etrafında çalıştırdıkları kişilere de istihdam sağlamış oluyor. Diğer taraftan eğitim vermek suretiyle eğitime tabi tutulanların piyasada daha rahat iş bulmasını sağlıyoruz. Diğer taraftan istihdam seferliği başlattık bu yıl. Bu istihdam seferberliğinde devlet desteklerini anlatmak suretiyle gençlerin daha fazla çalışmasını sağlamak adına kişileri iş yerlerine yönlendiriyoruz ve devlet desteklerinden yararlanan iş yerleri de eğitim süresince yetiştirmiş oldukları gençleri kalıcı olarak iş yerlerinde tutuyorlar.  İstihdama katkı çalışmaları bu şekilde yarar sağlayarak devam ediyor.
“YEŞİL ENDÜSTRİ YATIRIM ADASI PROJESİ”
Trabzon Ticaret Odası’nın şu anda önem verdiği ve destek beklediği bir proje var mı?

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası olarak;  ticari faaliyetlerin geliştirilmesi, ihracatın arttırılması, Avrupa Birliği’nin gelişmiş son teknolojilerinden  ülkemizin  ve şehrimizin  faydalanması için  istihdamı,  üretimi ve ihracatı arttıracak projeleri örnek alıp  geliştiriyoruz.. Bunların hayata geçmesi doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Konuyla ilgili son örnekte Trabzon da kurulacak olan Yeşil Endüstri Yatırım Adası Projesidir. Projenin çalışmaları devam ediyor. Bunun yanında organize sanayi bölgelerini de geliştirmek suretiyle organize sanayi yatırımlarına destek oluyoruz. Bu durumda istihdamın artmasına ve bölgede  sanayinin gelişmesine katkı sağlıyor.
“GENÇLER HEM OKUYUP, HEM İŞ DENEYİMİ KAZANMALI”
 Genelde işverenler deneyimli eleman istiyor. Bu durum üniversite öğrencilerinin iş bulmakta zorlanmasına neden oluyor. Bu konuda düşünceniz nedir?

Üniversite öğrencilerimiz üniversite eğitimi boyunca tembellik yapmayacaklar. Aynı zamanda acemilik dönemlerini atlatmak için üçüncü veya dördüncü yıldan itibaren çalışmak istedikleri iş kollarında tecrübe kazanmak için o iş yerlerine gidip part time çalışmak ve kendilerini zorlamak zorundadır. Bunu yapmadıkları takdirde okulları bitecek ve ondan sonra iki bin üç bin lira maaşlarla çalışmak zorunda kalacaklar. Kaçınılmaz olan şudur.  Okul bittikten sonra beş yıllık tecrübesizlik. Bu tecrübesizlik süresini kısaltmak öğrencilerin elindedir. Bunu okurken de yapabilir ya da okul bittikten sonra sıkı bir çalışmayla acemilik sürelerini atlatabilirler. Bu geçişi yaşamak zorundalar ki daha rahat iş bulabilsinler. Bazı firmalar tamamen tecrübe sahibi olmayan mühendisleri, elemanları alabiliyor. Avantajı şu firmalar kendisi yetiştirmek suretiyle kendi sistemini onların üzerinde kurguluyor. Dolayısıyla yeni mezunları işe alan firmalar mevcut.
“YENİDEN ADAY OLACAĞIZ”
 Ertelenen Ticaret Odası seçimleri hakkında ne düşünüyorsunuz ve gelecek seçimde aday olacak mısınız?

Seçimler dört yılda bir oluyor. Biz Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı olduğumuz için kararlar bakanlık tarafından veriliyor. Dolayısıyla ertelenme kararı Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından oldu. Biz bu seçimler de arkadaşlarımızla birlikte adaydık ve ertelenme sonucunda tekrar adaylığımızı devam ettireceğiz.

18296.jpg

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • "TRABZON’DA DEĞİŞİM KESİNLİKLE OLACAK"06 Ekim 2018 Cumartesi 11:18
 • EN KIYMETLİ TARAFI BİLGİSİ17 Ağustos 2018 Cuma 12:16
 • ÇİFTÇİYİ EZDİRMEYİZ06 Ağustos 2018 Pazartesi 13:01
 • Fındıkta fiyat değil kalite konuşulmalı03 Ağustos 2018 Cuma 13:49
 • KUZEYİN BAŞKENTİ:KİEV31 Temmuz 2018 Salı 17:36
 • Dünya Kupası'nda Nevzat Aydın laneti23 Temmuz 2018 Pazartesi 12:44
 • #2TekerGezi ETİKETİYLE BAY C YOLLARDA22 Temmuz 2018 Pazar 14:55
 • 2008 den Ünal Karaman röportajı21 Temmuz 2018 Cumartesi 20:28
 • 50 YILDIR ÖRNEK; YAVUZ CAM02 Temmuz 2018 Pazartesi 13:20
 • Oya Çebi “CESARET BULAŞICIDIR”30 Haziran 2018 Cumartesi 11:50
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.