• BIST 99.292
 • Altın 238,548
 • Dolar 6,1768
 • Euro 7,2717
 • Trabzon 17 °C

SURİYE BATAĞININ GÖSTERDİĞİ

Ö. Faruk Altuntaş

Suriye’de gelişmekte olan iç savaş, bütün Ortadoğu’yu tehdit ediyor.

BM kararına gerek duymadan ABD’nin sınırlı da olsa Suriye’yi cezalandırmaya yönelmesi, iç savaşın çoktan uluslar arası bir niteliğe büründüğünü gösteriyor.

Biçimsel olarak Suriye topraklarında, devlet güçleri ile muhalifler arasında yürütüldüğü için “iç savaş” olarak adlandırılan çatışma, gerçekte uluslararası oyuncuların “vekâleten” yürüttüğü bir savaş durumunda. Uluslar arası güçler olarak bir yanda Amerika’dan, İngiltere ve Avrupa ülkelerine, diğer yanda Rusya ve Çin’e kadar, bölgesel güçler olarak Türkiye’den İran’a ve Suudi Arabistan’a kadar bölge ülkelerinden oluşan son derece farklı aktörler, çatışmanın parçası olmuşlar bile.

Ancak, bu aktörlerden bir tanesi, kimsenin tam anlam veremediği ölçüde ABD öncülüğünde Avrupalı devletlerin Suriye’ye girmelerini istemekte, “post modern Haçlı” seferinin düzenlenmesi için tabiri caizse “yırtınmakta”.

Başbakan Erdoğan, Türkiye halkının büyük çoğunluğunun karşı çıkmasına rağmen, Türkiye’yi savaşın görülmeyen parçası yapmış durumda. Türkiye’den Suriye’ye yapılan silah sevkiyatı ve her türden lojistik destek, günlük olağan bir faaliyet olarak alenen yürütülebiliyor ve artık saklanmıyor. Hükümete karşı savaşan muhalif güçlerin farklı kanat sorumlularının Hatay ve sınır boyunda yaşadığı adresleri parti başkanları açıklayabileceklerini söylüyor. Olay bu denli açık ve Türkiye çatışmanın parçası olmuş durumda.

                            

                        ***

Türkiye, tarihinde yapmadığı bir hatayı yaparak, (ne kadarsa) var olan karizmasını içerde ve dışarıda çizdirdi. Türkiye ilk kez bir “mezhep”e taraf olarak, bölgesel hizipleşmede taraflardan biri ile beraber hareket eder oldu. Taraf oldu. Artık İran, Irak ve Suriye’den oluşan Şii hattına karşı, Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye’den oluşan ve Mısır’ı da kapsayan Sünni hattından söz edilmeye başlandı. Bu politikanın bir uzantısı olarak, Hizbullah ile El Kaide’nin ya da Müslüman Kardeşlerin çatışmasında artık, Türkiye’nin “taraf” konumundan söz edilecek.

         Bilemiyoruz; belki de Başbakan Erdoğan’ın Suriye’ye karşı savaşma arzusunun bu dinmeyen şiddeti, resmen açıklanmamış bu “cephe savaşında” Sünni’lerin “Sultan”ı olma hayalinden mi kaynaklanıyor?

         Türkiye için en büyük bela, mezhep ilişkisinde “Sünni” ya da “Şii” mezheplerden birisinin taraftarı pozisyonunda kalmasıdır. Bu durum hem bölgede, hem de Türkiye’nin içindeki karışıklığı daha derinleştirecek ve çatışma potansiyelini arttıracaktır.

                                    ***

         Türkiye, bölgedeki “model” rolünü ve saygınlığını, geleneksel “mezhepler çatışmasının” dışında kalabilmesinden, defolu da olsa laiklik anlayışından ve göreli ekonomik gelişkinliğinden almaktaydı. Türkiye içerisinde Alevi kesime yönelen baskının başat niteliği, Sünni ve Şii mezhepleri arasındaki siyasal çatışmadan değil, daha çok kültürel değer(sizlik)lerden kaynaklanmaktaydı. Ancak bu tarihsel, doğal konumlanış giderek tehlikeli olacak biçimde siyasal bir nitelik kazanmaktadır.

         AKP Hükümetinin ve Başbakan Erdoğan’ın son hamleleri ile Türkiye, modern dünyanın terk ettiği “mezhep çatışması”nın bataklığına çekilmek istenmektedir. Türkiye’ye yapılabilecek en büyük kötülük de bu olacaktır.

         Suriye’deki çatışmada yer almak, Suriye’deki çatışmanın ötesinde, mezhep çatışmalarından oluşan dipsiz bir bataklığa açılmaktadır. Suriye’deki savaşın gösterdiği asıl tehlike bu dipsiz bataklıktır.

Ne Müslüman - Hıristiyan çatışmasının, ne de Katolik – Protestan çatışmasının kazananı olmamıştır. Sünni – Şii çatışmasının da kazananı olmayacaktır. Türkiye, hızla kendisini mezhep çatışmalarının belirlediği bu bataklığın dışına çekmelidir. 

 

  

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.