• BIST 97.379
  • Altın 228,078
  • Dolar 5,4438
  • Euro 6,1478
  • Trabzon 6 °C

TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE

Osman Necip SEVİNÇ

  Sloganlar insanlara her zaman cazip gelmiştir. Yeter ki, kitleleri galeyana getirebilecek, sürükleyecek sloganları bulun!.. Facebook’ta, bir konuyu enine boyuna tahlil eden, doğru teşhis ve tedaviler sunan uzun yazıların okur sayısı, beğeni sayısı, iki elin parmaklarını geçmezken, güzel bir slogan içeren bir CAPS, yüzlerce beğeni alıyor…
   Yaşasın tam bağımsız Türkiye!.. Ne güzel ne cazip bir slogan değil mi..? Kim sevmez, kim peşine takılmaz, kim karşı çıkabilir bu slogana? Bir zamanlar, özellikle sol kesimin ağzında sakız olmuş, peşinden milyonları sürüklemiş bir slogan.. Halada cazibesini yitirmedi.. 
 Türkiye’miz tam bağımsız değil mi? Değilse kimler bizim bağımsızlığımıza set vurmuştur..? Sene 2018.. Türkiye ne yazık ki, bugüne kadar asla tam bağımsız olamadı, hep tam bağlı bir ülke konumunda oldu.! Lütfen ellerinizi cebinize atıp kağıt bir Türk parası çıkarın. Üzerinde kocaman yazılar ile Türkiye CUMHURİYET MERKEZ BANKASI yazısını göreceksiniz. Türkiye Cumhuriyeti değil de Türkiye Cumhuriyet yazıyor, değil mi? Fark ne? Cumhuriyet sözcüğünün sonuna getirilen (i) eki, iyelik aitlik ekidir ve bir şeye, bir yere, bir kişiye ait olma bildirir.
 Yani Merkez Bankası, Türk milletine ait değildir. Peki kime aittir. Bankayı başkalarına kim satmıştır? Merkez Bankası 1930’da CHP’nin tek parti iktidarında adı Osmanlı olan, ama Osmanlı ile uzaktan yakından alakası olmayıp, Osmanlıyı yıkan güçlerin elinde para basma yetkisine sahip Osman Bankası yerine kurulmuştur. Başlangıçta Cumhuriyet Merkez Bankası iken, çok sonraları başına Türkiye sözcüğü eklenmiştir. 
  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, başlangıçta % 15’i devlete, % 85’i  çeşitli ortaklara ait bir kuruluş. Bu çeşitli ortaklıkların kimlikleri ise yıllardır sır. 1970’de devletin payı % 51’e çıkarılmış. % 21’i de Ziraat Bankasına verilmiş, geri kalan % 28’lik payın kimlere ait olduğunu asla öğrenemezsiniz. Ak Parti iktidarı da devletin payını ancak % 55 çıkarabilmiştir. 4651 sayılı kanunun 56. Maddesi ile bankanın temel amacının fiyat istikrarını sağlamak olduğu ve bunu sağlamak için uygulayacağı para politikasını doğrudan kendisi belirler yetkisini almıştır. Yani, Türkiye’de para politikalarını devletin- hükümetin kontrolünde olmayan merkez bankası belirler, faizler, enflasyon döviz dalgalanmaları vs… Merkezin politikaları ile yön bulur. Bankanın hazineye avans vermesi ya da kredi açması engellenmiştir. 
 Tam bağımsız Türkiye! Ne güzel slogan değil mi? Bir zamanlar CHP’lilerin deyimi ile “siz % 95 oyla da gelseniz, iktidar olabilirsiniz, ama asla muktedir olamazsınız!..”….
 Çünkü o zamanki iktidarlar ülkeye çeşitli prangalar vurmuş nefes alacak imkanları sınırlandırılmıştır. Maliyesi, ekonomisi, parası bağımsız olmayan, bunlara hükmedemeyen bir ülke ”tam bağımsız Türkiye” sloganınızı 1947’de Marshall planını imzalayan TC hükümeti ülkemizdeki uçak fabrikamızı kapattırmış, zeytin ağaçlarını kestirmiş, ülke ABD çiftliğine dönüştürülmüştür. Türkiye güvenliği 1945’te Birleşmiş Milletler teşkilatına, 1952’de üye yapıldığı NATO’ya terk edilmiş, yerli silah sanayinin kurulmasına engel olunmuştur. Bunların yanında 1947 yılında eğitim sistemimiz Fulbright anlaşması ile sırası ile İngilizlere ve ABD’lilere ipotek edilmiştir. Eğitimimiz asla özgür olamadı. Hala bu antlaşma yırtılıp atılamadı. 
 Parası, ekonomisi, sanayisi, güvenliği, eğitimi düşmanlarının kontrolünde bir ülke sonrada tam bağımsız Türkiye! 24 Hazirandan sonra yeni sisteme geçilecek. İktidar olup da bir türlü muktedir olmayanların, muktedir olabilme imkanları doğacak. 2023 hedefi “Tam bağımsız bir Türkiye” elde etme hedefidir. 24 Haziran seçimleri parası, maliyesi, ekonomisi, güvenliği ve eğitimi ile tam bağımsız Türkiye’yi tam bağımsız görmek isteyenler ile tam bağımlı görmek isteyenlerin yarışıdır. İki ay öncesi,  Dünyanın en hızlı büyüyen üç ülkesinden biri olan Türkiye’de birden bire nasıl oluyor da ekonomik krizler yaratıyorlar, döviz alıp başını gidiyor. Bu sorunu cevabı cebimizdeki paranın üzerinde yazılıdır. Bu dövizin ipi pu.. un elindedir. O deyyuslar isterse döviz yükselir, isterse düşer!..
  Tam bağımsız Türkiye olana kadar, bu dolar, dolar dolar boşalır! Kimde bu Türkiye’min düşmanları olan Siyonist ve bir kısım Hristiyan devletlerle birlik olup teröristlere gülücük dağıtıp destek oluyorsa Allah (c.c) cezasını bizim elimiz ile versin.

UMUD YÜCE YARATANDIR
  Derdin ne olursa olsun korkma! Yeter ki umudun Allah olsun. Herkes bir şeye güvenirken; senin güvencen de Allah olsun. Kul hakkı 9dışında hiçbir günah, Allah’ın yüce merhametinden büyük değildir. ( Ama sen yine de günah işlememeye gayret et!)
  Asla üzülme. Sopayla kilime vuranın gayesi, kilimi dövmek değil, tozu kovmaktır. Allah tozunu, kirini alıyor diye, niye kederlenirsin ey can! 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.