• BIST 107.401
 • Altın 174,128
 • Dolar 4,0997
 • Euro 4,9946
 • Trabzon 17 °C

Tarihi mirasımızı zenginleştireceğiz

Tarihi mirasımızı zenginleştireceğiz
Ortahisar Belediye Başkan aday adaylarından Fahrettin Aksoy, başkan seçilirse Trabzon’un dinamiklerini harekete geçireceğini, tarihi mirası daha da zenginleştireceklerini söyledi.

AK Parti’den Ortahisar Belediye Başkan aday adayı olan Fahrettin Aksoy, iddialımı iddialı açıklamalar yaptı, kendisini belediye başkan adaylığı için en şanslı kişi olarak gördüğünü söyledi, hedeflerini Kuzey Ekspres’e anlattı.

 

BELEDİYECİLİĞE HAKİM OLDUK

 

Bir siyasi geçmişiniz var dolayısıyla belediyeciliği de biliyorsunuz diyebilir miyiz?

 

- Bir insan üniversite okurken yani diyelim yüksek mühendis olmak için 5 yıl okuması gerekir. Ben Belediye Meclisinde 4.5 yıldır görev yapıyorum. Mali seçimlere gittiğimiz vakit yüksek mühendis olmuş olabiliriz gibi bakıyorum ben olaya. Yaşam bir eğitim zaten. Normal hayatımızda belediyeciliğe böyle bakmıyorduk tabi… Bu siyasetin içine girdiğimiz zaman belediyeciliğin çok farklı boyutlarını görme şansımız oldu. Bu son aktif görevle beraber daha çok tecrübe kazanma şansımız oldu. O anlamda sizin sorunuzun cevabı evet… Bu işe hakim olduk diyebilirim.

 

İNSANA YAPILAN YATIRIM

 

Ortahisar için farklı olarak ne yapacaksınız?

 

- Şunu söyleyeyim her şeyden öte yatırım insan için yapılan bir yatırım olmalı. Trabzon’un analizini çok iyi yapmamız lazım. Bataklığı kurutmazsanız sivrisinek öldürmeyle sonuç alamazsınız. Trabzon tarihini misyonunu çok iyi kavrayacağız. Trabzon’un kendine özgü değerleri var, tarihi mirası var. Bu mirası sahiplenip daha da zenginleştirmek için yola çıkmamız lazım. Basit bir örnek vereyim; Trabzon’da şu an yaklaşık 80 bine yakın yüksekokul öğrencisi var. Bu öğrencilerin yüzde 60’ı Trabzon kökenli değil. Bu yüzde 60’lık öğrenciyi sayıya vurduğumuzda 30 bin öğrenci ileri ki yaşamlarında Trabzon’un doğal rehberleri olmalılar. Biz onlara Trabzon’u sevdirmeliyiz. Bu neyle olur? Gençlerin sosyal donatılarını genişletmekle olur. Ekonomik seviyelerine göre onlara sağlayacağınız katkılarla olur. Öte yandan kent bilgisini onlarla aktarmakla olur. Trabzonspor dünyada bir marka dolayısıyla o kentin markasını o çocuklara sevdirmek gerekir. Bunu kavga ederek sevdiremeyiz. Bunu kardeşlik ortamı içerisinde sevdiririz. En azından bu takımı tutmasalar dahi ikinci takımı olmalarını sağlayabiliriz. Bu da sevgiyle olur, hoşgörüyle olur.

 

TARİHİ İPEKYOLU MİSYONU

 

Hedeflemiş olduğunuz projeler nelerdir?

 

- Biz insan ağırlıklı çalışacağız ama onun yanı sıra kentin gereksinimi olan şeyler var mega projeler var. Bu projeleri mutlaka hayata geçirmemiz lazım. Kentçilik anlamında Trabzon dikey ve yatay yollarının yapılanması lazım. Bunlarda mesafe alınıyor. Şu an da biliyorsunuz Erdoğdu yolu, Karşıyaka yolu… Kanuni bulvarı ikinci kavşağı ihalesi yapıldı. Çalışmaya başlandı. Çevre yolunun bir yıl önce ihalesi yapılıp kentin kuşaklanması lazım. Yapısal olarak bütünüyle bu eksik, büyük projelerin hayata geçirilip bitirilmesi lazım. Ondan sonraki aşaması mutlaka Trabzon’un geçmişteki misyonunu üstleneceğimiz o İpekyolu misyonunu, raylı sistemi, yani demiryolu. Erzincan-Samsun yolunu bağlayarak büyük bir yolla Avrupa’dan başlayıp Asya’ya bağlayarak o İpekyolu misyonunu yapmak istiyoruz.

 

ORTAK AKILDAN YANAYIM

 

Fahrettin Aksoy neden seçilsin?

 

Her şeyden önce Trabzon insanı samimiyet arıyor. İstişare edebileceği, yeri geldiğinde fikrine başvurabileceği, sorunlarına çözüm bulabilecek bir belediye başkanı arıyor. Benim belediye başkanlığımda Trabzon’un dinamikleri çalışacaktır. Benim anlayışımda tekilcilik yok. Hiçbir şeyin ferdi olmasını istemem kolektif olması gerekir. Önceden görev yapmaktan gurur duyduğum Anavatan Partisinin görüşmelerini ben halka ve medyaya açık yaptırdım. Dedim ki bizim halkımızdan gizli saklımız yok. Bu manada ortak akıldan yanayım. Bütün herkesi bir arada tutup, onlardan istifade edip arkasında durmaktan yanayım. Dolayısıyla benim yöneticiliğimde insanlar Ortahisar’da kendi sorunlarıyla ilgilenildiğini her an hisseden bir belediyecilik görebileceklerdir. Çok net söyleyeyim. Şu çok kolaycılıktır… Şuraya şu yolu yapacağız, 10 bin istihdam sağlayacağız… Bunları demek kolay şeylerdir. Derseniz arkasını doldurmanız lazım. Yapamayacağım şeyleri söylemem, eğer bir şeyi söylemişsem siyasi hayatım bitmiş olsa bile takip edeceğim şeylerdir. Mesela demiryolu diyoruz, çevre yolu diyoruz, dikey yollar, yatay yollar diyoruz, büyük bir liman diyoruz. Ben şimdi siyasette olmasam dahi sokaktaki vatandaş olarak bunları takip ve talep edeceğim. Çünkü bu bölgenin zenginleşmesi buna bağlı. İnandığım için sizinle bunları paylaşıyorum. İnanıyorum ki sizde aynı şeyleri düşünüyorsunuz. Bu yöneticilerin tarzıyla ilgili bir olaydır. Her yöneticinin çalışma yöntemi farklıdır. Ben kolektif çalışmadan yanayım, ortak akıldan yanayım. Bundan sonra ki süreçte de kararlılıktan yanayım.

 

HİÇBİR ENDİŞEM YOK

 

Kendinizin şansını ne kadar görüyorsunuz?

 

- Kitle partileri nihayetinde ulusun yüzde 50-60’ına hitap eden partilerdir. Özellikle 11 yıldır ülkemizi yöneten Adalet ve Kalkınma Partisi hiyerarşisi içinde bu partinin kökeni şudur budur deyip gelen bir sürü arkadaş var. Hepimiz bir yerde çalışma yapıyoruz. Şimdi sizin sorunuzdan şunu çıkarıyorum. Önceden belirlenmiş buna göre oy kullanırlar mı diye bir şey anlıyorum. Biz bizim delegasyonumuza güveniyoruz, güvenmek de zorundayız. Temelde kimle oy kullanacak belediye başkanları… Mahalle başkanları oy kullanacak, il yönetimi oy kullanacak, belde belediye başkanları, meclis üyeleri oy kullanacak. İl genel meclis üyeliğindeki arkadaşlar oy kullanacak. Bunlar zaten siyasetin içerisindeki insanlar. Trabzon’u iyi bilen arkadaşlar. Neticesinde onlar bilgilerine dayanarak; kimin daha iyi yöneteceğine inanıyorlarsa o doğrultuda oy kullanacaklar. Dolayısıyla ben bu konuda hiçbir endişe taşımıyorum. Bütün arkadaşlarımdan Trabzon’u sıhhatli yönetebileceğine inandığım için çok güveniyorum kendime. Çıkmayabilir de. O zaman çıkacak sonuca da rıza göstereceğiz. Aday olan tüm tüm arkadaşlarımdan daha iddialıyım ben, bu ifadeyi kullanırım. Şöyle söyleyeyim Trabzon insanı olduğumuz için, Trabzon sokaklarını, ihtiyaçlarını çok iyi bildiğimiz için kendimi çok şanslı görüyorum.

 

ZENGİNLİĞİMİZİ GÖSTERMELİYİZ

 

Son olarak ne söylemek istersiniz?

 

Bizim halkımız vefalıdır. Trabzon halkı seçimlerde hep sağduyulu olmuştur. Dolayısıyla ben halkımızın sağduyusuna güveniyorum. Trabzon çok şeyi hak ediyor. Trabzon çok başarılı, çok zengin, Dünya’da herkesin gelip ziyaret etmek istediği bir kent. Bu zenginlikleri hayata geçirmemiz lazım. Bak 5000 yıllık tarihi var diyorsun… Bu kent imparatorluklar kurulmuş yıkılmış bir kent, İpekyolu’nun başlangıcı olan bir kent. Sanatsal faaliyetlerle yetiştirdiği insanlarla, coğrafyasıyla, doğal bitki örtüsüyle baktığın zaman müthiş bir kent. Şimdi biz bu kenti bir adım daha nasıl ileri taşırız, onun peşine düştük.

 

 

(((((((((((((KUTU VERELİM))))))))))))))))))))

 

Fahrettin Aksoy kimdir?

 

1959 yılında Yomra’nın Demirciler köyünde doğdum. İlkokulu orada bitirdim. 1969 yılında Trabzon Boztepe’ye yerleştik. Üniversiteyi KTÜ’de bitirdim. Yaşamımın büyük bir kısmını Boztepe’de geçirdim. Evlendikten sonra bir dönem Yeşiltepe’de oturdum sonra aşağı yukarı bir 10 yıl Gazipaşa Mahallesinde. Yaşamımın 3 yılı hariç ondan sonraki süreci Trabzon’da geçiren bir kardeşinizim. Özel sektörde çalıştım. Sonra kendi adıma bazı işler kurdum. Doğu Karadeniz iş makinelerinin yapılanmasını katkıda bulundum. 5-6 servisin kurulmasında servis yedek parça hizmetinin verilmesinde rol oynadım. Şu an kurmuş olduğumuz organizasyonda 300-400 insan ekmek yiyor. 2003 yılında bir davet üzerine Anavatan Partisinde yönetim kurulu üyesi olarak göreve başladım. 2004 yılında dönemin il başkanının istifa etmesi üzerine il başkanlığına getirildim. Kısa bir süre sonra Anavatan Partisinin Belediye Başkan adayı oldum. Yerel seçimler sonrası il başkanlığını devam ettirdim. 2007 yılında 367 olayından sonra açıkçası demoralize oldum ve siyaseti bırakmaya karar verdim. 2007 yılı ortalarında partimden istifa ederek siyasete ara verdim. 2009 yılında, sayın Faruk Özak’ın daveti ile Adalet ve Kalkınma Partisine katıldım ve belediye meclis üyesi oldum. Belediye Meclisinde grup başkan vekili oldum, 4.5 yıldır da bu görevi yürütüyorum. Ortahisar belediye başkanlığı için aday adaylığı başvurumu yaptım.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • HOŞ GELDİNİZ SAYIN AMERİKA FÜZELERİ…21 Nisan 2018 Cumartesi 13:12
 • ‘Beraber Hamam yapamazlar’ ve Tonyalı Paşaoğlu Ahmet!21 Nisan 2018 Cumartesi 13:10
 • ALLAH 'RIZA'SI İÇİN!21 Nisan 2018 Cumartesi 13:03
 • Yolcu otobüsü şarampole devrildi21 Nisan 2018 Cumartesi 11:55
 • Kimliğini kaybedince kabus yaşadı21 Nisan 2018 Cumartesi 11:54
 • "Sessiz kalamazdık"21 Nisan 2018 Cumartesi 11:50
 • "Futbol teröründen öte bir şey"20 Nisan 2018 Cuma 16:37
 • "Cumhurbaşkanı Sunay Akın Olsun"20 Nisan 2018 Cuma 16:23
 • Akşener: İYİ Parti, seçime girmeye hak kazanmış siyasi partidir19 Nisan 2018 Perşembe 13:59
 • Ünlü gitarist Metin Türkcan ralli pilotu oldu19 Nisan 2018 Perşembe 13:14
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.