• BIST 95.182
 • Altın 263,356
 • Dolar 5,7943
 • Euro 6,6029
 • Trabzon 26 °C

Tartışılan projeyi TTSO hazırlattı!

Tartışılan projeyi TTSO hazırlattı!
Trabzon’da Tiyatro tarihi 1800’li yılların ortalarına kadar uzanır. Tanzimat fermanından sonra batı tiyatrosundan çevirilere ve sahnelenen oyunlar, saraydan da destek görmüştü.

  Trabzon’da ilk tiyatro aslında Trabzon İmparatorluğu döneminde (1204-1461) Yukarı Hisar Kalesinin güneyinde, muhtemelen bugünkü Gazipaşa İlkokulu’nun bulunduğu alanda veya o çevrede imiş.
Osmanlı döneminde Trabzon’da ilk tiyatro Ermeni okullarında görülür. Veysel Usta ve Ömer İskender Tuluk’un hazırladıkları Trabzon’da tiyatro adlı eserde, Trabzon’da ilk temsil 1847 yılında kutsal kitaptan alınan süjelerle evlerde oynanmış. Bu süreç 1855’den sonra yarı profesyonel bir tiyatro gurubu tarafından sürdürülmüş. Aynı tarihlerde Trabzon’da Rumların da tiyatro faaliyetleri mevcutmuş. Trabzon’un zengin Rumlarından Kostaki Teophlaktos, 1895 yılında meydan-ı şarki (Meydan) büyük bir tiyatro binasının yapımını başlatmış. 1897’de yapımı tamamlanan tiyatro binası çağının teknolojisi ile donatılmış. Agios Grigorioy Tuzluçeşme’de (Gazipaşa) bir tiyatro binası inşa ettirmiş. 1910’lı yıllarda ise Trabzon’daki o meşhur tiyatro- sinema binası yapımına başlanır. Tiyatro binası yap-işlet modeli ile Bedros Pilosyan ve Arsenmine Esyan adlı iki Ermeni tarafından yapılır. Daha sonra Rus işgali, muhacirlik derken, iki Ermeni Trabzon’dan ayrılır. Bina İttihat ve Terakki Cemiyeti adına kaydedilir. Sonra tiyatro binası önce hazinenin sonra Belediye’nin olur ve bilindiği gibi 1958 yılında da, yol genişletilmesi gerekçesiyle yıkılır.

Atapark’taki tiyatro binası!
Trabzon’da yıllar sonra bir tiyatro binası yapılır. Eskiden Gülbaharhatun cami önündeki park (Atapark) ile birlikte SSK binası ve mevcut tiyatro binasının bulunduğu alan mezarlıktı. Mezarlar 1930’lu yılların sonlarına doğru Değirmendere Asri Mezarlığa taşındı, Erdoğdu yolunun batısı park (Atapark) oldu diğer bölge ise yıllarca boş kalmıştı. Boş olan bölgede zaman zaman geçici lunapark kurulmuş, partiler mitingi yapmıştı. Orhan Karakullukçu’nun belediye başkanlığı döneminde bugünkü Tiyatro binası yapılmış ve Trabzon’da tiyatroya ve sanata büyük emek vermiş olan Haluk Ongan’ın adı verilmişti.
Zağnos vadisi dönüşüm projesinde, dere vadisinde ve çevresindeki tüm yapılar, gecekondular istimlak edildi. Zağnos vadisi, Trabzon’un en güzel bölgesi haline getirildi. Bölgede yıkılmayan bir mekan kalmıştı. O da tiyatro binası idi. Aslında tiyatro binası da çoktan yıkılacaktı ancak kamuoyu tepkisi nedeni ile yıkılması ertelendi. Ve binanın yerine veya Kavakmeydan’da Orman Lojmanlarının bulunduğu alanda bir tiyatro binası yapımı gündeme geldi.
Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Trabzon’da perde arkasında etkin olan güçler, Trabzon’da yeni tiyatro binasının yapılmasına karşı idiler. Yeni tiyatro binasının bugüne kadar yapılmamasının nedeni de buydu.

Devreye Soylu girdi
Yeni tiyatro binasının yapımı için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu devreye girdi. Büyükşehir belediyesi tiyatro binasının yapımına yanaşmadığı için, iş Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasına havale edildi.

Projeyi TTSO çizdirdi
Trabzon Ticaret Ve Sanayi Odası, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatı doğrultusunda kolları sıvadı. TTSO’nun hedefi, Meydan’da 1958 yılında yıkılan tiyatro-opera binasının aynısı yaptırmaktı. Tiyatro binasının kime çizdirileceği tartışılırken, Azerbaycanlı ünlü mimar Aysel Hüseynova’nın ismi gündeme geldi. Hüseynova, Atapark’ta yıkılacak olan tiyatro binasının yerine eski tiyatro binasının birebir aynısının projesini çizdi. Çevre düzenlemesini de yaptı. Ancak, iddiaya göre yine birileri tarafından uygun görülmedi. Hüseynova projede değişiklik yaptı. Hüseynova’nın çizdiği tiyatro binasının eskisi ile tek benzer yanı, ön cephenin en üst katındaki Trabzon’daki eski tiyatro binasının ön yüzünün görüntüsü idi. Proje hakkında detaylı bilgiye sahip değiliz. Projeyi; kimileri eleştiriyor, kimileri sessiz kalıyor. En büyük eleştiri de tahminimiz o ki, Trabzon Mimarlar Odasından gelecek gibi!
Dün, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu’nu aradık, ulaşamadık. Ulaşsaydık, yeni tiyatro binasının projesinin serüvenini soracaktık. Başkan Hacısalihoğlu, bu yazıyı okuduktan sonra herhalde konu ile ilgili bir açıklama yapar, olayın aslı da öğrenilmiş olur.

Hasan KURT

Yürürken karşılaştığınız insana selam verin, güzel dileklerinizi karşınıza iletin. Toplumsal birliktelik ve dayanışma böyle yerleşir. Dinlerin de isteği budur.
Sabah yürüyüşünde "İyi günler" dedim karşılaştığım kişiye, azarlar gibi bir ifade ve yüksek bir ses tonu ile "aleykum selam" cevabını aldım. Adam bana kızmıştı. Kullandığım dil Türkçe idi ve beni anladığına göre o da aynı dili kullanıyordu. Niçin kızarak ve Arapça cevap vermişti? Çünkü ona göre selamlaşma dini bir vecibe idi ve Arapça din dili olduğuna göre o dilde yapılmalıydı.
Peki Araplar "cahiliyye" döneminde nasıl selamlaşıyordu? "Selamün aleykum, ve aleykum selam" diyerek elbette. Birbiri ile düşman ve devamlı çatışan kabilelerden oluşan Araplar arasında selamlaşma; barış, kardeşlik içinde olduğunu göstermek için bu kelimelerle yapılıyordu.
Dini her ritüeli Arapça yapmak hadi neyse ama Türk toplumunda yaşamsal aktiviteleri, dili Araplaştırmak Müslümanlığın gereği midir? Yani adınız Alex, Almıla, Sançar ise Müslüman olamaz mısınız? Ya da Vlademir ise? İlla Abdülkadir mi olmalı? Cat Stevens müslüman olunca "Yusuf İslam" adını alıp Arap libaslarına bürünerek İslama en büyük kötülüğü yapmıştır.
Bu İslam değil Arap kültür emperyalizmidir ve İslamın evrenselleşmesi önünde en büyük engeldir. 
(Dr. M. Haydar Ustaoğlu)

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Ballı İhaleye Açıklama!18 Haziran 2019 Salı 11:07
 • Şoförsüz ve yakıtsız, aylık 11’er bin liradan 109 araç!17 Haziran 2019 Pazartesi 13:17
 • TRABEL A.Ş.’den açıklama!16 Haziran 2019 Pazar 13:28
 • Köpeklere eziyet ve Taşkın’ın acı günü!15 Haziran 2019 Cumartesi 11:27
 • Pazar Poşeti Bile Teslim Edilmezmiş!14 Haziran 2019 Cuma 10:33
 • Ayasofya Neden Işıklandırılmaz?13 Haziran 2019 Perşembe 10:23
 • Ezan Otomatiğe Bağlanmış!12 Haziran 2019 Çarşamba 10:38
 • Kapısı açık giriş yasak!11 Haziran 2019 Salı 10:41
 • Gerçekleri saptırmayın!10 Haziran 2019 Pazartesi 10:20
 • Ezber bozan Başkan!09 Haziran 2019 Pazar 13:09
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.