• BIST 97.988
 • Altın 241,948
 • Dolar 6,2610
 • Euro 7,3524
 • Trabzon 23 °C

Taşınmazların Yeniden Değerlemesi

Mustafa Güler

25 Mayıs 2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 7144 Sayılı “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ” ile Tam mükellefiyete tabi ve bilanço esasına göre defter tutan gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerine aktiflerine kayıtlı bulunan taşınmazlarını (sat-kirala-geri al işlemine veya kira sertifikası ihracına konu edilen taşınmazlar hariç) 30/9/2018 tarihine kadar yeniden değerleme imkanı getirilmiştir.
Bilindiği üzere, Vergi Usul Kanununun mükerrer 298 inci maddesi uyarınca enflasyon düzeltmesi en son 2004 yılında yapılmış olup, bu tarihten sonra anılan maddenin aradığı şartlar oluşmadığı için mükelleflerin kayıtlarında yer alan iktisadi kıymetler satın alma bedelleri ile kalmıştır.
Bu Kanun ile bilanço esasına göre defter tutan gelir veya kurumlar vergisi mükelleflerinin aktiflerinde yer alan taşınmazlarının değerlerinin Yİ-ÜFE değerindeki artış oranı dikkate alınarak yeniden belirlenebilmesine imkan sağlanmıştır.
Uygulama sadece taşınmazların yeniden değerlenmesine imkan sağlamaktadır.
Taşınmazların değerlenmesinde aşağıdaki temel unsurlara uyulması gerekmektedir.
*Yeniden değerlemede, taşınmazların ve bunlara ait amortismanların, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla yasal defter kayıtlarında yer alan değerleri dikkate alınır.
*Taşınmazların deftere kayıtlı son değerleri ve bunlara ilişkin amortismanların yeniden değerleme oranı ile çarpılması suretiyle yeniden değerleme sonrası değerleri bulunur.
*En son bilançoda yer alan taşınmazlar için, 2018/Nisan ayına  ilişkin Yİ-ÜFE değerinin, taşınmazın alındığı ayı takip eden aya ilişkin Yİ-ÜFE değerine bölünmesi ile bulunan oran dikkate alınacaktır.
*Değerlemede dikkate alınacak Yİ-ÜFE ibaresi; Türkiye İstatistik Kurumunun her ay için belirlediği 1/1/2005 tarihinden itibaren üretici fiyatları endeksi (ÜFE) değerlerini, 1/1/2014 tarihinden itibaren yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) değerlerini ifade eder.
*Yeniden değerleme neticesinde taşınmazların değerinde meydana gelecek değer artışı, bilançonun pasifinde özel bir fon hesabında gösterilir. 
*Taşınmazlar, yapılan yeniden değerleme sonrasında bulunan değerleri üzerinden amortismana tabi tutmaya devam ederler.
*Pasifte özel bir fon hesabında gösterilen değer artışı tutarı üzerinden %5 oranında hesaplanan vergi, yeniden değerleme işleminin yapıldığı tarihi izleyen ayın 25 inci günü akşamına kadar bir beyanname ile vergi dairesine beyan edilir ve aynı süre içerisinde ödenir.
 *Beyanın zamanında yapılmaması ya da tahakkuk eden verginin süresinde ödenmemesi halinde bu madde hükümlerinden faydalanılamaz.
*Pasifte özel bir fon hesabında gösterilen değer artışı tutarının, sermayeye ilave edilme dışında herhangi bir şekilde başka bir hesaba nakledilemez.
*Yeniden değerlemeye tabi tutulan taşınmazların satılması halinde değer artış tutarı maliyet bedeli olarak dikkate alınacaktır.
Bilanço değerlerinin güncellenmesi ve öz varlıkların yükseltilmesini amaçlayan şirketlerin bu düzenlemeye rağbet edecekleri düşünülmektedir. Yoğun kredi kullanımlarının olduğu günümüzde, bilançoları bankalarca daha kredi verilebilir hale getirecek bu düzenlemenin faydalı olacağı muhakkaktır.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.