• BIST 97.886
 • Altın 277,631
 • Dolar 5,8286
 • Euro 6,4899
 • Trabzon 17 °C

TERÖR VE GERÇEĞİN BİLGİSİ

Ö. Faruk Altuntaş

FETÖ’cü darbe girişimi ve yaşanan kör şiddetle kana bulanan Türkiye’de acılar katlanarak büyüyor. Artık Gaziantep’te olduğu gibi canlı bomba olarak çocuklar kullanılmaya başlandı. Ancak ne olduğu hala anlaşılabilmiş değil, olayların perde arkası aydınlatılabilmiş değil.

            Önce ölen bütün yurttaşlarımıza Tanrıdan rahmet, yakınlarına sabır ve metanet dileyerek, bu saldırıları ve saldırganları amasız, fakatsız, lakinsiz kınıyorum. Aynı toplumun üyesi ve insan olmanın gereği olarak sağcı solcu demeden, Alevi Sünni demeden, Türk Kürt demeden; kimler öldü, kimler öldürdü demeden şiddet kullanımına karşı çıkmak hepimizin görevi olmalıdır.

            Kuşkusuz ayırt etmeden ölümlere karşı çıkılmalıdır; ancak bu yeterli değil. iki konuda ısrarlı olunmalıdır.

Birinci olarak, ölümlerin ve terörün arkasında ne türden ilişkilerin olduğunu ortaya koyma ve anlama gayreti içinde olunmalıdır. Yani gerçekler araştırılmalı, bu araştırmaları yapanlar, bugünlerde olduğu gibi baskı altına alınmamalı, tersine özendirilmeli ve desteklenmelidir. Yaklaşık 40 yıldır teröre karşı mesafe alınamamış olunmasının en büyük nedeni, terör olaylarının perde arkasının iktidarlar tarafından aydınlatılmamış ve bulanık tutulmuş olmasıdır

İkinci olarak, içinde tepelendiğimiz terör olaylarının nasıl sona erdirileceği ve ne tür bir çözüm bulunulabileceği konusunda kafa yormalı ve kafa yoranlara ön yargısız destek olunmalıdır. Görüşlerine katılmasak dahi öneri sunan ve çözüm arayan bilim insanları, siyasetçi, yazar, gazeteci… vb. yurttaşları farklı görüşleri nedeniyle cezalandırmak ve çalışmalarını engellemek, sonuçta terörle mücadeleye katkı vermez, terörü besler ve büyütür.

                                                  ***

15 Temmuz darbe girişiminden sonra, tüm partilerin ve farklı siyasal kesimlerin darbeye karşı çıkması ve ilk kez bir mutabakat metnini Meclis’te grubu bulunan dört  partinin ortaklaşa imzalaması ile ortaya çıkan toplumsal fırsat, iktidar partisi AKP ve Tayyip Erdoğan’ın ayırımcı tutumu ile yine kaçırılıyor.

Altı milyon oy alan ve yaklaşık 15 – 20 milyon vatandaşı temsil eden Parlamentoda üçüncü büyük gruba sahip HDP’nin dışlanması ve anayasa komisyonu çalışmalarına dahi çağrılmaması, sadece ve sadece bölücülüğe hizmet eder, gerilimi arttırarak terörün üzerinde yükseleceği zeminleri güçlendirir.

                                               ***

Anlaşılamayan ve oldukça tuhaf kaçan bir diğer önemli yanlışlık,  iktidar partisi AKP’nin, terörle ilgili gerçeklerin ortaya çıkarılması yönündeki girişimleri sürekli ve sistematik olarak engellemesidir.

En sondan başlarsak, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından, darbe girişiminin tüm yönleri ile araştırılması için kurulan Darbe Komisyonu’na AKP’nin üye vermeyi savsaklayıp geciktirmesi ve Meclis’in tatile girmesinden bir gün önce üye bildirmesi; böylece Meclis’in tatil sonrası çalışmalara başlayacağı Ekimden önce Komisyonun çalışmalara başlamasının engellenmesi çok düşündürücü hatalı bir tutumdur. 

Böylece darbeden 3 ay sonra başlayacak çalışmalar ile pek çok bilgi, ilişki, delil karartılmış olacak, Meclis’in ve kamuoyunun gözünden saklanmış olacaktır. Darbe gibi çok önemli bir konuda Meclis, dolaylı olarak devre dışı bırakılmış olmaktadır.

                                                       ***

Terör olaylarının araştırılmasına yönelik girişimlerde de AKP aynı anlaşılmaz tutumunu sürdürmekte ve Terörün çeşitli yönleriyle aydınlatılması için Meclis’te başlatılan girişimler AKP’nin, bazen da AKP’ye eklemlenen MHP’nin oyları ile engellenmektedir.

    Örneğin, Barış Sürecinden sonra terörün yeniden azmasına başlangıç olarak gösterilen Ceylanpınar’da iki polisin 22 Temmuz 2015’te evlerinde öldürülmesi olayını Meclis’in araştırması için HDP tarafından verilen önerge, AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi. Terörle arasına yeterli mesafe koymamakla suçlanan HDP, iki polisin şehit edilmesi olayının araştırılmasını ve gerçeğin ortaya çıkartılmasını istiyor, aynı evde kalan üçüncü polisin ifadesinin hala alınmamış olmasına dikkat çekiyor ve konunun araştırılmasını istiyor; ancak istem AKP tarafından reddediliyor.

20 Şubat 2015’te Uludere’deki katliamın araştırılması için verilen Meclis araştırma önergesi iktidar partisi AKP’nin oyları ile reddediliyor.

29 Temmuz 2015 tarihinde terör olaylarının araştırılması için CHP tarafından verilen Meclis araştırması önergesi AKP ve MHP’nin oyları ile reddediliyor; terör olaylarının arkasındaki gerçeklerin ortaya çıkartılması engelleniyor.

12 Ocak 2016 tarihinde, başta Ankara Garı olmak üzere İŞİD’in canlı bomba eylemlerinin araştırılması için HDP tarafından verilen Meclis araştırması önergesi, AKP’nin oyları ile reddediliyor; İŞİD terörünün perde arkası bilinmesin isteniyor.

29 Haziran 2016 tarihinde, Atatürk Havalimanında İŞİD tarafından gerçekleştirilen terörün araştırılması için CHP, HDP ve MHP tarafından verilen Meclis araştırma önergesi AKP’nin oyları ile reddediliyor.

Sivas, Çorum ve Maraş katliamlarının araştırılması için CHP tarafından 2012 ve 2013 yıllarında verilen Meclis araştırması önergesi AKP’nin oyları ile reddediliyor.

Reyhanlı’da 53 yurttaşımızın ölümü ile sonuçlanan terör olayının araştırılması için MHP tarafından verilen Meclis araştırma önergesi AKP’nin oyları ile reddediliyor.  

Görüldüğü gibi, terör olaylarının arkasındaki gerçeklerin bilinmesi ve ortaya konulması, 14 yıldır ülkeyi tek başına yöneten AKP tarafından istenmiyor; bir tür terörün yarattığı kargaşa, belirsizlik ve gerilimden siyasal yarar umuluyor. Terörün perde arkası aydınlatılmadan, terörün sonlandırılmasına olanak bulunmadığı bilinerek değerlendirme yapılmalıdır.

                                             

           

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.