• BIST 96.121
  • Altın 241,448
  • Dolar 6,2331
  • Euro 7,3231
  • Trabzon 22 °C

TRABZON BAROSU VE REFERANDUM İZLENİMLERİ!

Altuğ ATALAY

Bir süre önce düzenlediği basın toplantısıyla Anayasa değişikliği konusunda yapılacak referandum öncesi toplumu bilgilendirme yolunu seçen Trabzon Barosu yeni bir etkinliğe daha imza attı.

Baro'nun davetlisi olarak Trabzon'a gelen Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ile eski siyasetçi, Anayasa Profesörü Süheyl Batum Zorlu Otel'de düzenlenen organizasyonda görüşlerini aktardılar.

Feyzioğlu ve Batum toplantı öncesinde, basın mensuplarıyla kahvaltı yaparak bir de basın toplantısı düzenledi...

Baro Başkanı Sibel Suiçmez'in daha önceki açıklamalarında yeni Anayasa paketi, hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı, kuvvetler ayrılığı, insan haklarına uygunluk, hesap verilebilirlik ilkelerine göre değerlendirilmiş bu anlamda ciddi eksikliklerin olduğu gerekçesiyle eleştirilmişti.

Suiçmez, bir kutuplaşma ve kutuplaştırma gayretinin varlığına dikkat çekmiş, OHAL gölgesinde referanduma gidilmesinin yaşattığı zorluklardan bahsetmiş, siyasallaşan değil bağımsız bir yargı beklentisini vurgulamış, temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanacağı anayasa ihtimalinin düşündürücü olduğunun altını çizerek, insan haklarına dayalı demokrasi ihtiyacına dikkat çekmişti...

ANAYASA BÖLÜNMENİN ALTYAPISI!

Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu ile Profesör Süheyl Batum, Trabzon toplantılarında Anayasa değişikliğinin bir bölünme projesinin hazırlık safhası olduğunun dile getirerek ısrarla bunun üzerinde durmaya özen gösterdiler.

Tek adamlık vurgusuyla desteklenen paketin Türkiye'nin eyalet sistemine geçişin kapılarını açacağını iddia eden ikili, Öcalan'ın verdiği şifreler üzerinden gidildiğini de seslendirdiler. Feyzioğlu getirdiği belgelerle bu görüşü destekleme yolunu tercih etti.

Organizasyonda değişik eğilimleri temsil eden büyük bir katılımcı yoğunluğu vardı. Zorlu Otel'de ayrılan salon hınca hınç doluydu. Dolu salonda, çok sayıda kişi ayakta kalma pahasına anlatılanları dinlediler....

                                               *        *        *

Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu konuşmasında, değişik eğilimlerin tamamına hitap edip, ulaşmaya çalıştı. İkili zaman zaman karşılıklı diyaloglarla ortamı sürükleyip, kürsüye ve konuya hakim bir görüntü verdiler. Salonda bulunan Saadet Partisi İl Başkanı Cevdet Kurt ile Demokrat  Parti İl Başkanı Ali Akar'ın Metin Feyzioğlu'nun verdiği mesajları sık sık gerek alkışlarla gerekse de vücut dilleriyle onaylayarak, destekledikleri görüldü.

Süheyl Batum'a göre halkın karşısına getirilecek olan Anayasa teklifi köklü bir rejim değişikliğini hedefliyor. Yine 3 temel niteliğe de kısıtlama getiriyor. Bu teklifle Meclis'in yasama, denetim ve bütçe hazırlama yetkisinin tamamen ortadan kaldırılarak Cumhurbaşkanı'na devredildiğini anlatan Batum, ortaya çıkan metnin demokratik olmadığını savundu.

Sonuçta Baro Başkanı Sibel Suiçmez, organizasyonun günü ve saatiyle ilgili önceden yaşadığı endişelerinin, toplantı bittiğinde yerini keyifli bir yorgunluğa bıraktığını vurgulayarak katılımdan ve heyecandan duyduğu memnuniyeti dile getirmiş oldu.

Şimdi merak, bu atmosferin sandığa yansıyıp yansımayacağı!.. Bekleyip göreceğiz...

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.