• BIST 96.861
 • Altın 238,344
 • Dolar 5,8057
 • Euro 6,5299
 • Trabzon 9 °C

Trabzon: Bir mektep (Trabzon Lisesi)

Hasan Kurt

Tarihi Trabzon Lisesi’nde dün pilav günü vardı. 1887 yılında açılan Trabzon Lisesi’nin adı, tarihe değerleri hiçe sayan bir zihniyet tarafından değiştirilmiş ve Lisenin adı birkaç yıl önce ‘Trabzon Merkez Fen Lisesi’ olmuştu.

Trabzon Lisesi’nde geleneksel pilav günleri, eğitim ve öğretim yılı sonunda yapılırdı. Adı değiştirilen Trabzon Lisesi’nde eğitim ve öğretim yılı başlamadan ‘pilav günü’ düzenlendi. Pilav günü onca reklama ve tanıtıma rağmen önceki pilav günlerinden çok sönüktü.

1-028.jpgTrabzon’un değerlerinden biri olan tarihçi-yazar Mahmut Goloğlu, 30 Haziran 1949 tarihinde Yeniyol Gazetesi’nde ‘Bir Mektep’ başlıklı yazısında Trabzon Lisesini yazmıştı.

İşte Mahmut Goloğlu’nun o yazısı;

‘…… Ayaklarım beni bir tarafa çekiyor ama aklım ve gönlüm kolay kolay Kavakmeydanı’ndan ayrılmıyor. Nasıl ayrılsın ki, orta ve lise tahsillerini içinde yaptığım mektep oradadır; Trabzon Lisesi.

Trabzon Lisesi deyip de geçmeyin aziz okuyucularım. Onun hemen bütün memleketin dilinde dolaşan iyi bir namı vardır. Oraya sadece kendi mektebim, kendi şehrimin mektebi olduğu için değil, talebesi, hocası, mezunu, müdavimi, binası ve havasıyla her tarafta şöhret bulmuş bir kültür yuvası olarak önem ve kıymet veririm.

Ve ne kadar arzu ederim ki, Galatasaray’ın pilav, Darüşşafaka’nın kuru fasulye günü gibi Trabzon Lisesi’nin de, mesela bir hamsi günü olsun. Hamsiden vazgeçtik, fakat herhalde bir toplanma, buluşma, hatıralar içinde yaşama günü olsun. O gün, yeni ve eski bütün Trabzon Liseliler bir araya toplanarak, yaşlar, makamlar, unvanlar arasındaki farkları kaldırarak maişet derdinden, gösteriş ve alayış hastalığından, resmiyet soğukluğundan, siyaset dedikodularından uzak, karşılıklı hürmet ve muhabbet hisleri içinde kardeşçe bir an yaşamak. Trabzon Lisesi’nin sayın müdürü acaba bu teklifimi Nazar-ı dikkate alır mı bilmem, fakat herhalde bu Lise’nin de böyle bir güne ihtiyacı vardır. Senede bir gün, mektep için mühim bir rahatsızlık olmaz ve yapılacak masraflar bu güne iştirak eden Liselilere taksim edilir.

Şimdi bu sözler karşısında, belki de Trabzon Lisesi’nin bir yıldönümü gününün mevcudiyetinden bahsedenler bulunabilir. Fakat açık konuşmayı sevdiğim için hemen söyleyeyim ki, ben bu yıldönümü münasebetiyle tertip edilen geceden bir şey anlamadım.  Çünkü ne eski arkadaşlara rastladım, ne yenileriyle tanıştım. Lalettayin bir müsamere gibi bulduğum boş bir yere oturdum ve karşıma ne geldiyse seyrettim. Yıldönümü böyle mi olmalıydı? Halbuki o gece eski mektebimin yeni binasına girerken  ne heyecanlı idim. Hocalarla tanışıp görüşeceğimi, onların arasında belki de belki de bazı eski hocalarımı bulacağımı, genç arkadaşlarımla tatlı tatlı konuşmalar yapacağımı, eski hatıraların bugüne kadar yaşayan izler ile neşeleneceğini sanmıştım...

2-027.jpgHeyhat ki, heyecanım ancak kapıya kadar devam etti ve orada basit bir müsamere havasıyla tam bir hayal kırıklığı başladı. Adeta sevinç yerine üzüntü duymaya başladım. Böyle mi olmalıydı yıldönümü?....

…… Mektebin yanında istimlak edilmiş tarlalar vardır. Bu tarlalar düzeltilip mektebin bahçesi haline konulacakmış. Paraları verip satın alınmış. Lakin tahsisatsızlık sebebiyle bahçe yapılamıyor ve bu tarlalar hiç kimsenin işine yaramıyar bom boş duruyor. Mektep idaresine, bu tarlaları rençberlere kiraya vermek selahiyatı verilse ve alınacak kira ile mektebin ufak tefek eksikleri tamamlansa, bu meyanda bir de hoparlör alınsa nasıl olur?

Aman yanlış bir şey mi söyledim….’

***

1887 yılında açılan eski Trabzon Lisesi’nin yerine yapılan bugünkü lise binası 1941-42 eğitim ve öğretim yılında hizmete açılmıştı. Mahmut Goloğlu, 1887 yılında yapılan eski lise binasında eğitim gördü. Lise sonrası İstanbul’a gitti. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. 1949 yılında avukatlık ruhsatnamesi aldı. Trabzon’a döndü, kısa bir süre avukatlık yaptı sonra Demokrat Parti’den milletvekili seçildi.

Trabzon Lisesi’nde, yeni adıyla Trabzon Merkez Fen Lisesi’ sinde dün düzenlenen pilav günü aklıma Mahmut Goloğlu’nun 1949 yılında Yeniyol Gazetesi’nde yazdığı bu yazıyı getirdi.

Goloğlu, İstanbul’un tarihi liselerinde her yıl pilav, kuru fasulye vs. günleri düzenlendiği, Trabzon Lisesi’nde de hamsili pilav günü düzenlenmesini önermişti…

Goloğlu’nun bu önerisi daha sonraki yıllarda gerçekleşti. Okulun eski mezunları ile mevcut öğrenciler, öğretmenler, veliler buluşmuştu. 1987 yılında ise okulun kuruluşun 100. Yıldönümü büyük bir törenle kutlanmış, Türkiye’nin ve dünyanın farklı yerlerinde yaşayan Trabzon Liseliler bir araya gelmişti.

Sığ düşünceli eğitimcilerin veya siyasilerin adını değiştirdiği Trabzon Lisesi’nde, ‘Trabzon Merkez Fen Lisesi’ adıyla düzenlenen pilav günü, o tarihi lisede, ortaokulu ve liseyi okuyan ben ve benim gibi binlerce eski liseliyi üzdü.

Dünya’nın hiçbir ülkesinde tarihi okulların, üniversitelerin değil adları, binaları, bile değişmez, değiştirilmez, gelenekler aynen devam ettirilir… Mesela; Cambridge, Oxford veya İstanbul Üniversiteleri’nin, Boğaziçi, Kabataş, İstanbul Erkek Lisesi vs. gibi tarihi eğitim kurumlarının adları yüzyıl önce ne ise bugün de aynı. 131 yıllık Trabzon Lisesinin ne yazık ki adı değiştiriliyor.

Trabzon Lisesi; ‘fen lisesi’ statüsünde olabilir ama tarihe tescilli olan adı asla değiştirilmemelidir. Değiştirilmesi demek, tarihe saygısızlıktır.

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.