• BIST 106.826
 • Altın 269,729
 • Dolar 5,6982
 • Euro 6,3132
 • Trabzon 14 °C

“TRABZON BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KİREÇ STABİLİZASYONU YAPMALI”

Prof.Dr. Atakan AKSOY

  İYİ Parti Trabzon Büyükşehir Aday Adaylığına ismi geçen Yazarımız Prof.Dr. Atakan Aksoy, proje üretmeye ve proje önermeye devam ediyor. 

altyapida-ve-temelde-kirec.jpg
Prof. Dr. Atakan Aksoy; önümüzdeki günlerde, birçok farklı, gerçekçi, uygulanabilir, çözüm üreten ve katma değer oluşturan projeyi daha kamuoyuyla paylaşacağını belirtti. Prof. Dr. Atakan Aksoy’un, araştırma ve uygulama alanlarının doğrudan belediyecilik faaliyetleri ile birebir örtüşmesinin Trabzon için büyük bir avantaj söyleniyor.
 
ALTYAPI STABİLİZASYONU
 
kirec.jpg
Prof. Dr. Atakan Aksoy; kirecin yerli ve milli bir malzeme olarak birçok mühendislik probleminin çözümü noktasında kullanılabileceğini belirtti. Aksoy, “Gelişmiş Ülkeler, kireci yol altyapılarının stabilizasyonunda kullanmaktadırlar. Taşıma gücü düşük olan zeminler, şişme potansiyeli gösteren zeminler, genel anlamda problemli zeminler kireçle başarılı bir şekilde stabilize edilmektedirler.  Bu uygulama Ülkemizde sınırlı uygulanan bir durumdadır ve Türkiye’ye yayılmalıdır. Ayrıca temel tabakalarının geri dönüşümü noktasında da kireçten faydalanarak yol bakım ve onarım maliyetleri önemli oranda azalmaktadır. Mevcut tekniklerle rahatlıkla uygulanabilecek bir maliyet etkin çözüm olarak, Belediyelerin uygulama sahasına alınmalıdır” dedi ve şu bilgileri paylaştı…
 
KİRECİN KULLANIMI 
İNŞAAT TEKNİKLERİNDE 
ALTERNATİFLER SAĞLAR
kirec-once-sonra.jpg
 
Kireç, yolun altındaki zeminlerin (toprak) stabilizasyonunda ve modifikasyonunda ayrıca  benzer inşaat projelerinde üstün nitelikli bir katkı malzemesidir. Kireç kullanımı, alt katmanın stabilitesini, geçirimsizliğini ve yük taşıma kapasitesini önemli ölçüde artırmaktadır. Ve kireç kanıtlanmış bir çözümdür - ABD'de toprak modifikasyonu ve stabilizasyonu için yılda bir milyondan fazla metrik ton (1000kg-metrik ton) kirecin kullanıldığını görüyoruz.
 
KİREÇ VE ZEMİN (TOPRAK) MODİFİKASYONU
kirec-karistirma-cihaz.jpg
 
Kireç, toprak özelliklerinin kısa süreli modifikasyonu için mükemmel bir seçimdir. Kireç, hemen hemen tüm ince taneli toprakları değiştirebilir, ancak en dramatik gelişme, orta ve yüksek plastisiteye sahip killi topraklarda meydana gelir. Modifikasyon, sönmüş kireç tarafından sağlanan kalsiyum katyonlarının, kireç-su sisteminin yüksek pH ortamı tarafından desteklenen, kil mineralinin yüzeyinde normal olarak bulunan katyonların yerini alması nedeniyle oluşur. Böylece kil yüzey mineralojisi değiştirilir ve aşağıdaki faydaları sağlar: Bu avantajlar, inşaatı hızlandırır ve zamandan ve paradan tasarruf sağlar.
 
• Plastisiteyi azaltma 
• Nem tutma kapasitesindeki azalma (kurutma) 
• Şişmenin azalması 
• Geliştirilmiş stabilite 
• Sağlam çalışma platformu oluşturma yeteneği 
 
KİREÇ VE ZEMİN STABİLİZASYONU
 
Toprak stabilizasyonu, puzolanik reaksiyonla uzun vadeli mukavemet kazanımı oluşturmak için, toprağa kireç ilave edildiğinde oluşur. Bu reaksiyonlar; kireçten gelen kalsiyum ve alüminatlar ve kilden çözündürülmüş silikatlar ile reaksiyona girerek kalsiyumdan kalsiyum silikat hidratlar ve kalsiyum alüminat hidratlar üretir. Tam süreli puzolanik reaksiyon, yeterli kireç mevcut olduğu ve pH'ın yüksek (10'un üzerinde) kaldığı süre boyunca, hatta on yıllarca bile uzun bir süre devam edebilir. Sonuç olarak, kireç stabilizasyonu yüksek ve uzun ömürlü mukavemet kazanımı sağlayabilir. Puzolanik reaktivite ve stabilizasyonun anahtarı, reaktif bir toprak, iyi bir karışım tasarım protokolü ve güvenilir yapım uygulamalarıdır. Toprak stabilizasyonunun faydaları şunlardır (www.lime.org):
 
• Esneklik modül değerlerinde çok önemli artışlar (birçok durumda 10 veya daha fazla bir faktörle) 
• Kesme dayanımında çok önemli gelişmeler (bazı durumlarda 20 veya daha fazla faktörle) 
• Sürekli zamanla mukavemet kazanımı, çevresel veya yük hasarından sonra bile (otojen iyileşme) 
• Ağır çevre koşullarında bile onlarca yıllık kullanımda uzun süreli dayanıklılık
 
Bu performans avantajları kısa ve uzun vadeli ekonomik faydalara dönüşmektedir. Kısa vadede, kireç stabilize tabakaların üstyapı tasarımındaki yapısal katkısı göz önüne alınarak daha uygun maliyetli tasarım alternatifleri oluşturulabilir. Yol inşaatlarında 25 tasarruf sağlanabilmektedir. 
 
Uzun vadede, kireç stabilizasyonu bakım maliyetlerini azaltan performans avantajları sağlar. Bir asfalt kaplama projesinin bir parçası olarak kireçle 8 inçlik bir yersel kil zemin alt-tabakasını stabilize etmek, 30 yıllık yaşam döngüsü maliyetlerini yard kare başına 24,49$ 'dan 22.47$' a kadar azaltabilir (Üstyapı Altyapıları ve Temel tabakalarının Stabilizasyonunda bir yaşam döngüsü metodolojisi örneğinden yola çıkılarak)
 
Yeni malzemelerin stabilizasyonuna ek olarak kireç, yol temel tabakalarının ıslahı için mükemmel bir seçimdir. Gittikçe daha fazla olarak, Otoriteler, temel tabakalarını değiştirmek yerine mevcut yol bölgelerinin temel tabakalarını geri kazanmayı tercih ettikleri için, bu kireç kullanımı daha da önemli hale gelecektir.
 
Kireç stabilizasyonu yapmak zor değildir. Uygun karışım tasarımı ve testi yapıldıktan sonra, uygun bir derinliğe karıştırılarak uygun kireç miktarının toprağa eklenmesi için genellikle yerinde karıştırma yapılır. Kireç ve toprağı iyice birleştirmek için pulverizasyon ve karıştırma kullanılır. Ağır killer için, ön karıştırma, 24 ila 48 saat (veya daha fazla) nemli sertleştirme ve ardından son karıştırma ile takip edilebilir. Dayanıklılık ve dayanıklılığın maksimum gelişimi için, uygun sıkıştırma gereklidir. Uygun kür de önemlidir. Eğer sülfatlar yüzde 0.3'ten daha yüksek seviyelerde bulunursa, özel prosedürler gerekmektedir. Diğer kireç stabilizasyon yöntemleri, tesis içi karıştırma ve basınç enjeksiyonunu kapsamaktadır.
 
FARKLI TOPRAK TÜRLERİNDE KİREÇ BAZLI KARIŞIM TASARIMLARI
 
Kireç modifikasyonunun sağladığı faydalara ek olarak, stabilizasyonun faydaları şunlardır:
• Toprak modifikasyonundan daha büyük mukavemet kazanımları
• CBR penetrasyon direncinde ve esneklik modül sertliğinde artış
• Donma çözülme direnci
• Dayanıklılık kazanımının uzun süreli tutulması.
 
Genel bir kural olarak, toprak stabilizasyonu ile ilgili yetkililer, plastisite endeksi 10'u aştığında ve toprakta bulunan 200 nolu elekten daha küçük malzeme toprak yüzdesi % 25'i aştığında kirecin tüm topraklar için dikkate alınmasını tavsiye eder. Kireç, inşaat sırasında toprak koşullarını hızlı bir şekilde iyileştirir ve temel toprak özelliklerine uzun vadeli iyileştirmeler ekleyebilir. Kireç eklemek üç ana toprak iyileştirmesine neden olur:
 
• Toprak Kurutma - Toprak nem içeriğinin azaltılması
• Toprak Modifikasyonu - Toprak plastisitesinin azaltılması, sıkıştırmaya yardımcı olması ve erken dayanımın artırılması
• Kireç stabilizasyonu - Uzun süreli dayanıklılığın arttırılması ve şişme potansiyelinin azaltılması
 
Kireç ürünleri, çeşitli endüstriyel, belediye ve çevre uygulamalarında kullanılır. Kireç, yol inşaatlarında, otoyollar ve park alanları gibi kısımların inşaat sürecinde toprağı stabilize etmek için kullanılır. Kireç maliyet etkindir ve iyileştirilmiş faydalar sağlar. Stabilite, geliştirilmiş sıkıştırma ve hızlı kuruma süresi avantajları söz konusudur. Su Arıtma / Kimya Endüstrilerinde de kullanılmaktadır. Kireç, belediye su arıtma ve atıksu arıtma tesislerinde de kullanılır. Aynı zamanda kimya endüstrisinde bir alkalin reaktifi olarak değerlendirilmektedir. 
 
 
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.