• BIST 118.400
 • Altın 162,450
 • Dolar 3,7705
 • Euro 4,6284
 • Trabzon 8 °C

TRABZON EĞİTİMDE KABUK DEĞİŞTİRECEK

TRABZON EĞİTİMDE KABUK DEĞİŞTİRECEK
Ezberci beyinlerin yerine üreten, düşünen, uygulayan nesiller yetiştirmeyi amaçlayan Bahçeşehir Koleji, 2017-2018 sezonunda Trabzon’da eğitime başlıyor.

 

Röportaj: Bahar KURBAY

Bahçeşehir Koleji Trabzon Kampüsü Kurucu Müdürü Aziz Sonkaya, ilk olarak “Akçaabat Uğur Okulları ile başladığımız okul yatırım sürecine Trabzon Ortahisar ilçesinde kurduğumuz Bahçeşehir Koleji yatırımı ile devam ediyoruz. Akem Eğitim Öğretim şirketlerinin ortaklar kurulu toplantısında alınan karar gereği Bahçeşehir Koleji Kurucu Müdürlüğü’ne bendeniz Aziz Sonkaya seçilmiş bulunmaktayım. Şirketimiz bünyesindeki benden boşalan Uğur Okulları Kurucu Müdürlüğü görevine Ergün Şanlı, Okul Müdürü görevine de yine Ortaokullarımızdan Cevdet Bayraktar seçilmiştir. Bahçeşehir Koleji Kolej kısmının (anaokulu-ilk ve ortaokul) Müdürü aynı zamanda Kurucu ortağımız Lider Stem Öğretmeni Cihangir Üreyener olmuştur. Bahçeşehir Koleji Anadolu , Fen Lisesi Müdürü Kurucu ortağımız Lider Stem Öğretmeni Hakan ÖZTÜRK olmuştur. Bahçeşehir Koleji Trabzon Kampüsü’nde arkadaşım Cihangir ÜREYENER ve Hakan Öztürk ile şehrimize önemli katkılar sağlayacağımıza inancım tamdır” ifadelerini kullandı.

Kurucu Müdür Aziz Sonkaya Trabzon Eğitimine bazı yenilikler getireceklerini söyleyerek şöyle devam etti:

“ÜRETKEN BİREYLER YETİŞECEK”

Bahçeşehir Okulları’nda beş yaştan itibaren verilen Kodlama dersleri Türkiye’yi geleceğe hazırlıyor. Günümüzde yazılımın değeri artarken Kodlama, yeni çağın alfabesi olarak hayatın her alanında önem kazanıyor. Okul öncesi eğitiminden itibaren uyguladığımız Kodlama dersleri geleceğin Endüstri Devrimi Endüstri 4.0’a hazır bir nesi yetiştiriyor. Erken yaşta başlayan Kodlama, öğrencileri yazılım diline daha kolay adapte ediyor. Böylelikle kodlamaya hakim, projelerini hayata geçirebilen, algoritmik düşünme becerisi gelişmiş, üretken bireyler yetişecek.

_20170627_112025.jpg

“MATEMATİKSEL DÜŞÜNME BECERİLERİ GELİŞECEK”

STEM+A Eğitimi on yıldır Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Liselerinde uygulanıyor. Bahçeşehir Kolejleri aynı zamanda birer stem okuludur. Fen öğretimini kapsayan tüm alanların, ilk ve orta öğretimde bir bütün olarak değil de, birbirinden ayrı öğretilmesinin sakıncalarını bertaraf etme fikrine dayanıyor ve dünyada giderek önem kazanıyor. Stem Eğitimi ile matematiksel düşünme becerileri gelişen öğrenciler Fen alanlarında da çalışma kapasitelerini arttırıyor. Böylelikle öğrenci hayatı boyunca düşüncelerini üretime dönüştürme becerisi kazanıyor. Bahçeşehir Okulları’nda uygulanan stem Eğitimi’nin amacı Temel Bilimlerin ortaya koyduğu kurumsal bilgileri alıp, Teknoloji ve Mühendislik Eğitimi ile harmanlayarak düşündüğünü hayata geçirebilen, hayata değer katacak ürünler ortaya koyabilen, 21.yy becerilerine sahip bireyler yetiştirmektir. Kodlama ve Stem eğitimindeki öncü anlayışımız inovasyona duyarlılığımız ve dünya eğitimini yakından takip eden yapımızdan kaynaklanmaktadır.

EKOLOJİ EVİNDE BİLİNÇLENECEKLER

Dünyanın sonunu getirecek iki tehlike su ve enerjidir.Haliyle bilinçli kullanımları ve tasarruf çok önemlidir. Biz kampüsümüze kendi enerjisini üreten, aynı zamanda yağmur suyunu depolayıp kullanabilen bir ekoloji evi yaparak öğrencilerimizde ekoloji bilinci oluşturma amacı hedefledik. Seramız ile organik tarıma dikkat çekmek, hayvanat bahçemizle doğa, hayvan sevgisiyle büyüyen bir nesil yetiştirmeye katkıda bulunmak istedik.

ekran-resmi-2017-07-31-12.38.49-002.jpg   

ANAOKUL ÇAĞINDA YABANCI DİL

Bahçeşehir Kolejlerinde yabancı dil eğitimi anaokulunda başlıyor. Öğrenciler farkında olmadan yaparak ve yaşayarak öğreniyor. Bahçeşehir Kolejlerinde, yabancı dil öğretiminde sadece sınav geçmeye yönelik olan geleneksel gramere dayalı sistem yerine okuma, anlama, konuşma ve dinleme becerilerinde yeterlilik geliştiren anadil edinme modeli kullanılıyor. Bahçeşehir Kolejlerinde “Kişiye Özgü Öğrenme” modeli dil ediniminde de etkin olarak uygulanıyor. Her öğrencinin bireysel gelişimini gösteren değerlendirmeler yapılıyor. Bunun sonucunda öğrencilerin dil becerilerindeki gelişim ve eksiklikler saptanıyor. Bu şekilde her öğrenciye eksiklikleri doğrultusunda bireye özel ödevler hazırlanıyor ve kişisel geri bildirim veriliyor. Böylece bir sonraki değerlendirmeye kadar her öğrenci yabancı ve Türk öğretmenleri tarafından birebir izleniyor. Bahçeşehir Kolejlerinde dil öğrenimini pekiştirmek amacıyla teknoloji kullanımına da büyük önem veriliyor. Bu amaçla öğrenciler, bilgisayar destekli İngilizce ortamları olan “Smart Class ve Hyper Class” laboratuvarlarını etkin olarak kullanıyorlar. Bu becerilerini pekiştirme fırsatı elde ediyorlar. Bahçeşehir Kolejlerinin öğrencilerinin tümü Avrupa Dil Pasaportu çalışmaları çerçevesinde artık bir zorunluluk olan Cumbridge Young Learmers Exams gibi sınavlara girerek yabancı dildeki yeterliliklerini Uluslararası standartlarda belgelendiriyorlar.

            _20170627_111935(1).jpg

BİRLİK BERİBERLİK VURGUSU!

Diğer özel öğretim kurumunda emek veren öğretmen arkadaşlarım ve idari kadrodaki dostlarımızın da katkısıyla Trabzon şehri eğitimde kabuk değiştirecektir. Bugüne kadar güzel emekler verilmiştir. Fakat bundan sonra seviyeli rekabet eğitimdeki kalite çıtasını daha da yükseltecek, Trabzon şehri kazanacaktır.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • ’EMEK VARSA GÜZELLEŞİR DÜNYA”21 Aralık 2017 Perşembe 11:06
 • "Güney Çevre Yolunu başlatmamız gerekiyor"14 Aralık 2017 Perşembe 12:08
 • ‘Trabzonspor Ortak akılla yönetilmeli’09 Aralık 2017 Cumartesi 10:47
 • ‘İYİ TÜCCAR MAL ALIRKEN KAR EDENDİR’03 Aralık 2017 Pazar 11:30
 • “TÜRKİYE’DE PARDON FİLMİ GERÇEK OLUYOR”29 Kasım 2017 Çarşamba 11:21
 • ALİ BİRİNCİ GURURLA SUNAR29 Kasım 2017 Çarşamba 11:17
 • SUAT BAŞKAN TRABZON'U AVANTAJLI GÖRÜYOR25 Kasım 2017 Cumartesi 11:01
 • +1 FARKLA KAYRA FUTBOL SAHASINDA23 Kasım 2017 Perşembe 16:51
 • “DİPLOMASI SAHTE”23 Kasım 2017 Perşembe 16:43
 • “TRABZON TÜRKİYE’NİN ÇIKMAZ SOKAĞI GİBİ…”20 Kasım 2017 Pazartesi 11:44
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.