• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • Trabzon 27 °C

TRABZON MANZARALARI

Prof. Kemal Üçüncü

Çok uzun bir niza ve tartışmadan sonra topa kimin nasıl sert vuracağı neticeye kavuşturuldu çok şükür. Artık ciddi şeyler konuşmaya fırsat kalır diye ümit ediyorum. TS yeni bir yönetime kavuştu. Kendilerine başarılar diliyoruz. Kuşkusuz ki bu süreçte Trabzon kenti iki değer kazandı, [kendisini tanımam basından edindiğim intiba] Celil Hekimoğlu ve tabi Hüseyin Örs Trabzon'un bu kurak ortamında temayüz etmiş iki değerdir. Kongre sürecindeki tutum ve davranışları, mesajları hep belli bir düzeyin üzerindeydi. Bu ikilinin kentin geleceğinde kültürel ve sosyal anlamda daha ciddi sorumluluklar üstlenmesi arzu edilen bir tablodur.
Trabzon çok yoğun bir göç vermektedir. İmparatorluktan getirdiği insani ve kültürel birikimi, sermayeyi 1950 sonrasında göçle kaybetmiştir. Sonraki süreçlerdeki peyderpey kayıplar Trabzon'u kuraklaştırmıştır. Trabzon'un yaşadığı geriye düşüşün temel sebebi evvel emirde nitelikli temsil gücü ve potansiyelini kaybetmesi ile ilgilidir.
Ardından bu temsiller kama, tüfek, av, top sohbeti düzeyine inmiştir.
İdrak sahipleri için hüzün vericidir, bilmeyenler için kıy, kıy, kıy kemençesi gaydesi düzeyindedir. [kalitesiz ve usulüne uygun çalınmayan kemençe adamın iflahını söker]  
***

Seçimlerin ardından yöremizde bir PROCE sağanağı başladı. Bir kısım arkadaşlar yaratıcı bir hayal gücü ile [kusura bakmasınlar mühim bir meseledir] dağdan belden hiçbir stratejisi, öngörüsü olmayan fizibilitesi olmayan sözleri proje diye takdim ediyor. Zihni Sinir Procelerine taş çıkarıyorlar maşallah. Karadeniz ve Hazar'ın entegrasyonunu öncelemeyen demiryolu projelerinin ülke ve bölge için hiçbir anlamı yoktur.[Açın bir Eurasian railways haritası bakın].
Hazar ve Avrasya ile entegreyi öncelemeyen projeler dağa, bele armut ağacı dikmek kadar gereklidir o kadar.

TURİZM, KÜLTÜR TURİZMİ
Turizm, kültür turizmi, eko turizmi diyorlar ki doğrudur bölgemize özgü turizm bu muhtevaya sahip olmalıdır. Lakin konunun ne olduğunu bilen yok. Şak şak kama kılıç sesleri geliyor. Bölgenin kültür envanteri ile ilgili bir envanter çalışması yapılmamış. Tek bir eko sertifika alınmamış, DOKA patlatıyor PROCELERİ. "Olsun alaturka usul kültür turizmini aparılacak. Hangi kültür faaliyetleri ile bunu pekiştireceksiniz? Kuymakla, helva ile olmuyor bu işler.
Bilimsel bilgi ve anlayışa mızrakla saldırmak şarka özgü garipliklerdendir. Uygundur.
Kültür adına ızdırap duyuyoruz. Zira bölgenin en önemli zenginliği bin yılardan süregelen sözlü, etnografik ve maddi, doğal ve kültürel peyzaj  mirasıdır. Restorasyon ve koruma adı altında yapılan acullukları görünce heyf etmekten başka bir şey elden gelmiyor ne yazık ki?. Maalesef bu konularda Trabzon basını suskundur, hiçbir fikri yoktur neredeyse, bürokratların "odun kıranların hık deyicisi" gibi pek çoğu.
Konuşsan kâr etmez sussan gönül razı değil. Tarihe not düşmek adına söylüyorum bölgemizin kültürel mirası her geçen gün tahrip olmaktadır. Turizm mektebinden çarşaf gerdirme uzmanları ile, yazıhanelerde bitki çayı içerken  kültürel mirasa özgü planlama yapılamaz, zira kültürü bilmezler, bakın dünyada bu işler nasıl yapılmış hiç ibret almaz mısınız?
Bölgenin bir kültür envanteri ve kültür ekonomisi planlaması bir an  önce yapılmadan alınacak olan kararalar istenilen sonuçlar sizi ir yere vardırmaz. Varsa kafa ve meşrebine uygun bu işleri bilimsel anlamda bilen kişiler buyurun yaptırın biz de gönüllü yardımcı olalım. Ben Türküm, "peltek s çıkaramam gırtlaktan zorla hı çıkartamam" ancak bilimin gösterdiği doğrulara etik ve vicdani sorumluluk açısından ortaya koyarım.

YENİ YOLLAR
Trabzon ve Doğu Karadeniz bölgesinin öncelikle ciddi bir ulaşım master palanına ihtiyacı vardır.Yeni yol açmakla trafik yoğunluğunun çözülemeyeceği bilimsel bir tespittir, neyin peşindesiniz.? Aksine bu tür yollar trafiği kışkırtır.Mekan planlaması olmadan ulaşım planlanamaz nerde bu çevre plancıları?. Bunu yanlışlamak istiyorsunuz ne garipsiniz? Akyazı bağlantı yolları için 800 milyon tl'den bahsediliyor, "doğruysa" yazıktır günahtır. Bu kaynak bölgede üretime yönlendirilirse bölgenin kaderi değişir, işsizlik sorunu halledilir."Yumurta satıp" lüks stada maça gitmek ne tuhaf ve uçuk bir fantezi?  
Bundan yana taraf olamayız, vicdana sığmaz. Ülkenin kıt kaynakları böyle israf edilmemeli.
Akla,  bilimi, kültüre sahip çıkarak hayatı, çevremizi daha anlamlı kılabileceğimiz tespiti umarım kısa sürede geniş kitlelerce kabul görür.
Duygular karmakarışık.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.