• BIST 97.027
 • Altın 221,964
 • Dolar 5,6091
 • Euro 6,4325
 • Trabzon 21 °C

TRABZON SAMSUN’A VAROŞ OLUR

TRABZON SAMSUN’A VAROŞ OLUR
CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen acı konuştu.

RÖPORTAJ:Bahar KURBAY

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Trabzon’un tarihinde hiç rastlanmayacak kadar kötü bir duruma getirildiğini ifade etti, gündemdeki olayları değerlendirdi, “Türkiye’deki en büyük kumpas AKP’dir” dedi.

***

Eğitim, kültür yapımız, 17-25 Aralık ve 15 Temmuz tarihlerinde yaşananlar, günümüze yansıyan ve devam etmekte olan problemler ile Türkiye’nin sorunlarından Trabzon’un sıkıntılarına kadar birçok konuda Pekşen ile sohbet ettik. Milletvekili Haluk Pekşen ile gerçekleştiğimiz röportajımızdan öne çıkanlar şöyle…

BELGEYE GEREK VAR MI?

-Geçtiğimiz günlerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir takım belgeler açıkladı. Yeterince etki yarattığını düşünüyor musunuz?
 
Belgeye gerek var mı? Görünen köy kılavuz istemez. AKP seçmenlerinin herhangi bir tanesi AKP’nin büyük bir yolsuzluk içerisinde olduğunu inkar ediyor mu? Türkiye’de AKP iktidarının yolsuzlukla ilgisi yoktur diyor mu? Yok. Seçmenler AKP’nin büyük bir yolsuzluk batağı içerisinde olduğunu biliyor. Ne belgesi, belgeye gerek yok ki. Bir hafta önce Amerika Birleşik Devletleri’ne Nota verdiler. Zarrab’ı bize gönderin diye. PYD’ye silah veriyor burnumuzun dibindeki NATO ülkesi, bir başka NATO ülkesine düşmanlık besleyen ülkeye nota vermiyorlar. Devletin bankasının genel başkan yardımcısı Amerika Birleşik Devletinde gözaltında O’na da nota vermiyorlar. Bir tane velet için nota veriyorlar. Ertesi gün o velet anlatıyor; “Zafer Çağlayan’a 50 milyon Euro rüşvet verdim” diyor. Kıymetli taşlar hariç. Buyursun! 17-25 Aralık’ta Zafer Çağlayan ile ilgili belgeler sokaklarda geziyordu. AKP iktidarın belgeye ihtiyacı var mı?

YANDAŞLARLA İLİKLERİMİZE KADAR SOYUYORLAR”

Sayıştay raporlarına baksınlar Fak-Fuk-Fonu (Fakir, Fukara Fonu) dolandırıyorlar. AKP’nin el atıp ta büyük bir soygun düzeni kurmadığı tek bir kurum yok. Zafer Hava meydanı, yolsuzluğun en önemli yerlerinden bir tanesi. Köprüler, yollar, kamu ihaleleri, davet usulleri... 70 tane yandaş firma Türkiye’yi illiklerine kadar soydu. 80 milyon su, elektrik, gaz, tüp, vergi, emlak vergisi ödüyor. Bu paralar 70 tane filim fırıldak firmanın cebine gidiyor. Millet açlıkta, yoksulluk, sefalet içinde bu 70 tane firma paraları yurt dışına nasıl kaçırırız planını yapıyor.

“2019’DA AKP DİYE PARTİ KALMAYACAK”

Süreç başladı. Türkiye büyük tahribat yaparak gidiyorlar. 2019’da AKP diye bir parti kalacağını düşünmüyorum. Bu kadar yolsuzluğa rağmen kimse orada kalamaz. Bu saatten sonra sürekli belge sahte, belge ticari, gerçek değil. Brenim o tarihteki danışmanım değil gibi inkar politikasına gidiyorlar. Halk inanıyor mu? Yok. Türkiye’yi AKP’nin yönetemediği konusunda herkes hem fikir. Sokaktaki teyze de bürokratta aynı şeyi söylüyor. Dünya’da bu kadar yolsuzluk içerisine bulamış bir iktidar daha görülmemiş. 44 milyon yoksul insan... Esere bakar mısınız? 44 milyon yoksul 14 milyon aç, insanlar icra dairelerinde perişan.

35 BİNİ AŞKIN İNSAN LEKELENDİ

-15 Temmuz’dan bu yana uygulanan hukuki yöntem belli bir kesimi isyan ettiriyor. ‘Yalandan yere içeri alıyorlar, sonra bırakıyorlar’ gibi feryatları var.

Gibi değil… 35 bin insanı FETÖ’cü diye cezaevine attılar, hayatlarını karartılar. Sonra pardon dediler o insanları geri aldılar. O insanlar lekelendi, hakları ihlal edildi, büyük bir ekonomik mağduriyetin içerisine düştüler. Bir devlet böyle bir şey yapar mı? 35 bin! Cezaevlerinde  şu anda 230 bin insan var. Adil yargılanma, mahkeme, hukuk yok böyle bir şey. Mesleğinden icra edeceksin, ekmeğinden edeceksin, eşini, çoluk çocuğunu sokağa düşüreceksin, bunca insanı yaftalayacaksın, sonra diyeceksin ki pardon FETÖ’cü değilsiniz. Bunların günahlarından ne yapacak bunlar.  FETÖ’cular kendi içinde. FETÖ’nun uçaklarıyla, mallarıyla saltanat içerisindeler. El konulan mallar neden hemen satılıp devletin FETÖ’dan gördüğü zarar ödenmiyor. Uçaklar altlarında hepsinde bir özel uçak var. Böyle bir rezillik olur mu? El altından el koyulan mallar satılıyor. TMSF el altından gayrimenkulleri onda bir fiyatına yandaşlara satıyor. Yandaşlara yağmalatıyorlar. Böyle bir şey olabilir mi? Büyük bir yolsuzluk düzeni vicdansız şekilde düzenleniyor.

“TRABZON TARİHTE RASTLANMAYAN BİR DURUMDA”

Trabzon’da yokluk, tarihte eşine benzeri rastlanmayan bir durumdur. Eskiden arayanların % 50’si iş arıyordu şimdi arayanların % 100 iş yada para istiyor. Şehrin fındık, sanayi, transit taşımacılık bitti. Vergi müdürlüklerin tamamını Samsun’a getirdiler. Bölge adliyesi ne oldu? Binası var, tabelası var, işlevi yok. Hakim yokmuş. Vardı, bu memleketin düzgün hakimlerini niye istifa ettirdiniz? Yerine FETÖ’cuları doldurdunuz. Devlet düzeninin tamamı çöktü. Eğer Türkiye’de kumpas varsa en büyük kumpas AKP’dir.

“İKTİDARI SÖMÜRÜLENLER AYAKTA TUTUYOR”

-Türkiye’de tablo bu kadar kötü durumdayken iktidar bu durumdayken neden CHP çok iyi bir çıkış yapamıyor?

Böyle bir siyasi baskının altında çıkış yapmak kolay değil. Dünyadaki bütün benzer ülkelere bakın. Almanya’da Hitler döneminde, Franko döneminde... Bu çıkışı yaptıracak olan, yüreğini ortaya koyacak olan halktır. Halkında mecali kalmamıştır. Türkiye’nin gelişmiş kesimlerine bakın! Gelir düzeyi yüksek olan insanların tamamı yoksul insanlar için büyük bir mücadele veriyorlar. İktidarı en büyük sömürülenler ayakta tutuyor. Otorite ve biat kültürü yalnızca yoksullar ve sömürülenlerde ekili olur. Kömür-makarna ilişkisi buna örnektir. Her şeyi Cumhuriyet Halk Partisinden beklemek büyük bir haksızlık. Sivil Toplum örgütü, medya, kamu kurumları yok.

“TÜRKİYE’Yİ KURTACARACAĞIZ”

-Yalnız kaldığınızı düşünüyorsunuz değil mi?

Biz böyle bir partiyiz. Bu ülkenin kurucu partisiyiz. Yalnız yola çıkmışız, hepsini tekrar kucaklarız. Büyük bir uzlaşma ile Türkiye’yi bu siyasi partiden kurtaracağız. Başka bir Türkiye’ye doğru gidiyoruz. Herkes artık her şeyin farkında. Sorguluyor. ‘Benim 15 yıl içerisinde değişen hiç bir şeyim olmadı. Yalnızca borçlarım arttı. 15 Yıl önce insan gibi yaşıyordum, et alabiliyordum, benzin alabiliyordum. Şimdi tencere boş, çocuğum işsiz aç sefil geziyorum’ diyor. Bu fotoğraf Türkiye’nin her yerinde geçerli.

“TRABZON’DA KANSER 6 KAT FAZLA”
Şehir büyük bir yoksulluğa teslim olmuş. Trabzon, Türkiye kanser ortalamasının 6 katında. Ne kanser hastalarını tedavi edecek sağlık zinciri var nede hastane... Gencecik insanlar, işsizlik sefalet insanları hasta etmiş. Ne yaptın bu şehre? Ne sorununu çözdün? AKP olarak geldik şunu çözdük desinler. Bu kadar nüfusu olan bir kentte göç olur mu? Herkes ser sefil.

“ÜNİVERSİTELERİMİZİ BİTTİRDİLER”

Türkiye’nin 3 tane Avrupa çapında üniversitesi vardı. Ortadoğu Teknik, İstanbul Teknik veya Karadeniz Teknik üniversitesinden mezun olan bir mühendisinin elindeki diploma dünyanın her yerinde iş garantisi demekti. Bugün Türkiye’nin çok sayıda bilim insanları, Avrupa’daki bakın bu 3 teknik üniversite orjinlidir. Şimdi bu 3 üniversitenin esamisi okunmuyor. Bitti. Üniversitenin rektörü var. Ne yapım rektörü! KTÜ, içler acısı artık hiçbir şey ifade etmiyor. Ne öğrenci ne eğitim kalitesi var. 15 yıl önce dünyanın en önemli üniversitesi şuanda hiç bir saygınlığı kalmamış. Yazık, günah. Trabzon Lisesi gibi dünya çapında bir lisemiz var. Bunların elinde per perişan oldu. Başkan, bakanlar, bürokrat, aydın ve bilim insanları yetiştirmiş liseye yatakhane yapmışlar. Yazıklar olsun. Bu kafadan eğitim çıkmaz, bu kafa Taliban kafası...

“TRABZON, SAMSUN’A VAROŞ OLUR”

Trabzon’un Samsun’u yakalama şansı sıfırdır. Bu kafalarla Trabzon, Samsun’a varoş olur. 10 yıl sonra Samsun’un nüfusu 10 milyondur. Türkiye’nin ikinci büyük şehridir. Ama Trabzon, bu kafalar iktidar olduğu sürece 10 yıl sonra daha beterdir. Hiç bir şey üretmeyen kente külfet olmaktan başka bir katkısı olmayan bir siyasi anlayış Trabzon’u esir almış ve maalesef celladına aşık olmuş bir şehir. Fındığını, kupasını, bölge müdürlüğünü elinden aldılar. Katiller geldi bu şehrin tarihini kirletti. Nerde bu şehir? Herkes göçüyor. Kurtuluş kaçmakta, ama bu zulüm öyle bitmez.  Kaçarak çözülen bir sorun görmedim ben, kafanıza kuma gömerek çözülen bir sorun yok. Öyle bir anlayışı tarih yazmamıştır. Biz mücadele ediyoruz. Televizyonumuzla, meclisimizle, gazetemizle, sokakta... Ve mücadele edince olduğunu görüyoruz. Seçmen arıyor ve çözüm istiyor. Çözüyoruz.

ONKOLOJİ HASTANESİ AÇSINLAR

-Arayanlar iş dışında sizden neler istiyor?

İşten sonra sağlık. Trabzon’da büyük bir kanser patlaması var. İnsanlar burada ayrı bir hastane olmayışında şikayetçi. Kanser hastalığı ciddi tedavi isteyen yakınlarıyla birlik isteyen bir durum. Üniversite hastanesi yeterli değil, bölgeye de hizmet veren bir yoğun bakımı var. Ünite yok. Kaşüstü zaten harabe, geçen hafta gittim. Buna rağmen bir Onkoloji Hastanesi yapmadılar. Defalarca söyledik Numune Hastanesini onkoloji hastanesi yapabilirsiniz diye.  Trabzon’da kanser vakaları Türkiye ortalamasının çok üzerinde.  Dehşet! Bir şehrin morali bu kadar mı kötü olur? Genç, emekli, anne, köylünün, işçinin morali yok. Yok, yok. Morali düzgün olan bir kişi yok. Sanayi yok. İhraç hak getire, Ruslar çekmiş gitmiş, Azeri-Gürcü kovmuşsun. Yanında karısıyla gelen insanlara bile yapmadıkları kalmadı. Antalya’ya gidip tatil yapan Rus turistlerin bir tanesi buraya gelmiyor. Namus bekçisi polisler vardı. Şehri bitirip gittiler, şimdi herke faturasını ödüyor. İktidara geldiklerinde 1 milyon nüfus bugün 780 bin.. Bu şehrin yaşama standartları insanı olmaktan çıkmaya başladı.

009-025.jpg

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Halk ittifakı İyi Parti’de yapacaktır!19 Eylül 2018 Çarşamba 11:36
 • ERDOĞAN UYARDI18 Eylül 2018 Salı 12:06
 • Adnan Menderes'in idamına tepki gösterdiler17 Eylül 2018 Pazartesi 16:05
 • Kılıçdaroğlu'ndan İş Bankası Açıklaması17 Eylül 2018 Pazartesi 12:53
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan nikah şahidi oldu15 Eylül 2018 Cumartesi 11:23
 • Erdoğan Azerbaycan’a hareket etti15 Eylül 2018 Cumartesi 11:22
 • "Sonuna daha gelmedik"14 Eylül 2018 Cuma 16:09
 • "Şu an şahsen benim sabır safhamdır"14 Eylül 2018 Cuma 12:58
 • Cumhurbaşkanlığı atamaları Resmi Gazete'de12 Eylül 2018 Çarşamba 14:38
 • Kılıçdaroğlu'na suikast davasında 'birleştirme' kararı12 Eylül 2018 Çarşamba 14:31
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.