• BIST 85.994
 • Altın 228,921
 • Dolar 6,0264
 • Euro 6,8872
 • Trabzon 27 °C

TRABZON ÜNİVERSİTESİ

Prof. Kemal Üçüncü

Trabzon  Üniversitesi kanun tasarısı meclise sunulmak üzere. Metin kim tarafından hazırlandı?, nasıl hazırlandı? meçhul. "İsmi dışında pek doğru bir tarafı yok" diye eleştirmiştim. Trabzon ismini ben de önermiştim. Pek çok imla hatası ve anlatım bozukluğu ile dolu, Trabzon ismine yakışmıyor maalesef.Metni hazırlayanın akademik ve üniversiteyi bilen bir anlayışı olmadığı belli oluyor. Umarım gerekli düzeltmeler yapılır. KTÜ'yü bölerek içinden yeni bir üniversite çıkarılmış misyonu ve vizyonu iyi tanımlanmamış bir üniversite . Esasen YÖK'ün çağdaş dünyadaki Üniversite kavramına olan yaklaşımı ortada. Keşke bu konuda geniş bir istişare yapılıp uluslararası tecrübeler ve uzmanlardan katkı alınarak ciddi bir planlama yapılabilseydi. Üniversitede bir vakitler okumuş olmak onun hakkında kurucu ve düzenleyici otorite olabileceğiniz anlamına gelmez, mahkemeye girip çıkmakla hukukçu, demirciyi seyretmekle demirci olunamayacağı gibi. Ciddi bir iştir konuyu bilen insan pek azdır.

Bölgenin yeni hedefi 2 trilyon dolarlık Avrupa Asya ticaretinin en rasyonel rotası Doğu Karadeniz limanlarını Samsundan Hopa'ya kadar  demiryolu ile donatarak Avrasya ile bütünleşmek yeni İpek yolu vizyonunu üretmek olmalıdır. Kimle? Sözgelimi Çaykaradan, Of'tan kelifin, yayla evinin  altından , Harşit deresinden  mereğin arkasından demiryolu düşünen zevatla mı?

Pek çok yazdım, yurt içi yurt dışında gündeme geldi. Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu kritik teknolojileri üretecek bir üs olabilir, bu stratejik bir bilgidir, tarafımızdan planlanmıştır, ama kime anlatırsın? Anlatsan duyacak, kulak , anlayacak idrak edecek şuur var mı?.

Trabzon'un Karadeniz'in siyasi, kültürel,sivil toplum, akademik önderlikleri perspektif olarak çok gerilerde. Dar partizanlığı aşıp geniş ufuklarda tefekkür ve tezekkür etme imkanı yok maalesef.

"İklim" dolayısıyla akademiyadan ses çıkmıyor. Birazı internette, diğer bir kısmı  açık çay içerken kimsenin duyamayacağından emin olunan güvenli bürolarda konuşuyorlar, kimisi setin, divanın altına bağırıyor. Sert şekilde hem de.Teknoloji transferi ve üretimi, yapacak  lisans seviyedeki öğrencisi son derece sınırlı olan bir lisansüstü disiplinler arası model üniversitesi planlanabilirdi oysa.

"Kamacı profil yapamaz", aklı havsalası almaz, bu işler öyle küçük şakalaşma ve gülümseme ile olmaz,instututlarda nazdrovya yapmamışlardır, çıhış etmemişlerdir, toyuklu pilov, büyük çay ve büyük haşlama , közlenmiş yeşil biberden akademi değil "kakademi" çıkar. 1998 Demirel, Aliyev,Shvarnadze Trabzon memorandumu 2012, 2013 mutabakatlarını takip edecek planlayacak bir üniversite lazım. Çağırın sorun  adını bile duymuşlarsa bir daha ağzımı açmayacağım.

Bölgedeki  akademi yerelleşmemeli, yayla evi, tüfek, araba, at, umre muhabbetinden bu ufka çıkılır mı?

Böyle yapılabilir mi? Yaparsınız , yaparsınız ama olmaz, olduysa da yaptım olmadıysa da. Ne diyelim salâhiyet sizdedir.

Tıpkı şekil 1a da pek çok örnekte görüldüğü gibi. Ellahhh! cezbe geldi.

Duygular karmakarışık!

 

YİNE, YENİDEN PONTUS GÜNDEMİ

20 yıldır kültür envanterinin önemini bu kente ve bölgeye anlatamadık, oysa buralarda kelle kulak yerinde, kravatın düğümü yumruk gibi, ince gözlüklü pek çok vali, belediye başkanımız,rektör, siyasi sorumlu zevat geldi geçti.

MİT'i , Ordusu, MGK'sı , Atatürk Kültür,Dil Tarih Yüksek Kurumu vd, ağır kış uykusundadır. Hepsi, yapması gerekenleri yapmayarak  bu tablonun, "olması muhtemel" daha da beterinin  sorumlularıdır.Bu notu günah galerilerine tarihe not düşmek adına yazıyorum.Öyle kolay sıyrılamayacaklar , biz bu milletin hafızasıyız. Öyle dayayıp kaçmak yok. Neleri, neden yapmadığınızın da muhasebesini tarih yapacak.

"Tarih ve maşeri vicdan onları ebediyen mahkûm edecek".

Stratejik tahayyülleri, perspektifleri sıfırdır.Küçük Gürcistan'ın Türkiye ile ilgili bölgeyle ilgili araştırma projeleri var.Adlarını saysam dudağınız uçuklar.

Pek çok ülke ve elçilik bizlere Karadeniz'le ilgili bilimsel çalışmalar yapma teklifi getiriyorlar.

Bölgede halen çalışma yapan pek çok araştırma grubu var. Bizler kaynak olmadığı için sahaya dahi çıkamıyoruz.Kaynaklar sıkı denetim altında, ilk şart iyi peltek "s" çıkarmak, "ayn" çatlatmak.Türküm hançereme uymaz, nidelum?

Bizimkiler, 30 senedir Cuma'ya hazırlanıyorlar, soğuk su boy abdesti ile eda edilirse [şofben sıcak su  derece düşürür] her adıma bin sevap, yolun uzatın, dolaşarak gidin. Cuma sonrası beleş haşlama ya da ince hamura pide. O kaynaklar, babanızdan size miras saklayın.

Yunanistan ekonomik kriz dolayısıyla Pontus faaliyetlerini durdurmuştu, temin ettikler yabancı vakıf ve fonların desteği ile yeniden büyük bir kampanyaya hazırlanıyorlar, bizimkiler "Sübhaneke okuyarak def edecekler ", Rivayete göre, YÖK gizli yazıyla bütün üniversitelere  tedbir sordu,ulema "gön tüfeği ile vururuz" demiş.

Kamacı birlikler hazır nazır.İşaret bekliyorlar.30 kiloluk, kemikleri sayılan, fare yakalamış gibi pala bıyıklı  boyu kadar davul çalan davulcunun tokmağı vurmasıyla sefer başlayacak.

Bütün tedbirler alınmıştır.

Şaka bir tarafa uluslararası akademide bu anlamda çok ciddi hazırlıklar, toplantılar yapılmaya başlandı.Bizim beyler polisçilik oynayarak zevahiri kurtarma derdinde.

2019 Pontus Soykırım İddialarının  100. yılı. Hiçbir faaliyet yok.

Biz Kültür Bilimleri Akademisi olarak 200 üniversitenin yapamadığını yaptık,Trabzon Tarihi, Türk tarihi  ile ilgili bir seri dünyaca muteber temel kaynak eseri tercüme edip ortaya koyduk.Lakin bu işlerle yetkili  arkadaşların fraksiyonundan olmadığımız için yan yan gidiyorlar.Oysa benim iyi aşr-ı şerif okuduğumu bilseler nadim ve peşiman olurlar.Sesim de yanuktur yanuk.

Bilime, kültüre verilen değer, yaklaşım bu maalesef.Türkiye'nin bu anlamdaki stratejik, bilimsel planlaması ve aklı çok zayıf ve zelil kadrolara teslim.Zaten sonuç  ortada değil mi?

Minzi ile kaşar peyniri aynı ölçütle değerlendiriliyor.

Çalışmalarımız devam ediyor.Keşke kaynaklar elverse yapılacak pek çok çalışma var.

 

TRABZON KENT ORMANI VE MESİRE ALANI

Boztepe'nin malum şekilde imara açılmasıyla ortaya çıkan tablodan sonra Trabzon sakinlerinin nefes alabileceği alanlar kalmadı maalesef. Trabzon için en az 200 dönümlük bir kent ormanı ve mesire alanına ihtiyaç vardır.İçerisinde her zevke ve eğilime göre piknik alanları çay bahçeleri, gezinti alanları, yürüyüş alanları, sosyal alanlar olmalı. Denizi ve doğası, yeşili bu kadar bol olan bir memlekette böylesi bir boğuntu trajikomik hakikaten. Trabzon'un doğu istikametinde denizi gören pek çok alan var buna uygun, ciddi şekilde planlanmalıdır.Takas tukas okulu bitirmiş,tarla duvarından başka bir şey yapmamış, yayla bitkilerini sahile diken peyzajcı, yerel idare mühendisleri ile değil lakin , ömründe parka oturmamış üniversite hocası ile de değil, bilen anlayanla, dünya deneyimlerine ,ülke deneyimlerine bakarak hatta bir yarışma ile tespit edilmelidir proje.

 

TEMATİK MÜZELER

Doğu Karedeniz Bölgesi müzeler açısından çok fakir.Bu kadar zengin bir kültürel mirasın derlenip müzelenememesi büyük eksiklik. Etnografya müzesi, deniz müzesi, doğa tarihi ve etnobotanik müzesi, kent kültürü müzeleri vakit geçirilmeden yine bilen uzmanlara danışılarak yapılmalı.Kültür turizminin en temel unsurlarından biri müzelerdir.

[gerçi bölgemiz metrekareye her alanda en çok uzmanın düştüğü bir yedir,Allah eksikliğini vermesin top işinden, füzeye, cimaya her konuyu bilir Karadenizliler, bilmeyenler de Karadenizli dostlarına sorsunlar]

Evet, aziz hemşehrilerim işler karışıktır ama çaresiz değildir.Önemli olan talep etmek ve irade ortaya koymaktır. Sizde de bu irade yok maalesef işin doğrusunu konuşalım. Bunları yapma vaadiyle ortaya çıkan bir idareci olsa niye bize yeşil park yapıyorsun, müze yapıyorsun diye kızar onu seçmezsiniz.

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.