• BIST 122.142
  • Altın 302,394
  • Dolar 5,9403
  • Euro 6,5530
  • Trabzon 7 °C

TRABZON VE İSTANBUL’DAKİ SU ZAMLARI!

AYDIN EROL

Kasım ayı içerisinde İstanbul ve Trabzon Büyükşehir Belediyelerinde suya zam yapılması gündeme geldi. AK Partili Büyükşehir Belediye başkanının olduğu Trabzon'da çoğunlukla AK Partili meclis üyelerinin oylarıyla suya zam yapılması kabul edildi. Trabzon’da Büyükşehir Belediyesi tarafından açıklanan zam oranı yüzde 18,5 olarak olarak ifade edildi. 

Öte yandan CHP'li Ekrem İmamoğlu'nun büyükşehir belediye başkanlığını yaptığı İstanbul'da İSKİ'nin su fiyatlarındaki artış talebi İBB meclisinde AK Partili meclis üyelerinin oylarıyla reddedildi. İstanbul'da su tarifelerinde, 2020 Mayıs ayına kadar eski tarife uygulanmaya devam edecek.

***

İlk bakışta da göze çarpacağı gibi bir çelişkili durum söz konusu. Aynı partiye mensup farklı illerdeki meclis üyeleri bir ilde su zammına onay verirken,  bir başka ilde bu zammın yapılmasına engel oluyor. Yani ortada vatandaşa hizmet etmekten ziyade partiler arası çekişmeye bağlı olarak kısır siyasi oyunlar çevrilmesi söz konusu. Başkanı CHP'li olan İBB'de su zammına red oyu veren AK Partili meclis üyeleri AK Partili başkanın olduğu Trabzon'da bulunsalardı nasıl bir yol izleyeceklerdi?  Muhtemelen zamma onay vereceklerdi. Çarpıklık burada... Meclis üyelerinin derdi hizmet etmekten ziyade siyasi hesaplaşma gibi duruyor.

***

Bu dünyadaki her şey dengeli,  insanlara ve diğer canlılara yetecek biçimde yaratılmıştır. Siyaset kurumu ise denge bozulduğunda hayata müdahele eden ve adaleti sağlayan bir organizasyondur. Siyaset bu amaçla yapılır,  yapılmalıdır. Kamu görevleri,  devlet işleri,  sorumluluk gerektiren görevler liyakatli,  bilgili,  dürüst,  güvenilir insanlara verilmezse adaletin temeli dinamitlenmiş olur. Denge bozulduğunda müdahale ederek adaleti sağlamakla sorumlu yetkili konumda bulunan kişiler,  sorumsuzluk örneği gösterip,  siyasi etik kavramının gerektirdiği duyarlılığı göstermezlerse ilke ve değer namına herşey ortadan kalkar.

Siyaset mekanizması hizmet yerine zulüm üreten bir araca dönüşür. Bu anlamda meclis üyelerinin siyasi çekişmeleri ve manevraları bir kenara bırakarak vatandaşa gerçekten hizmet götürme peşinde olması kaçınılmaz bir zorunluluktur.

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.