• BIST 96.455
  • Altın 222,078
  • Dolar 5,6626
  • Euro 6,5275
  • Trabzon 18 °C

TRABZON VE TURİZM

Hakkı EMİROĞLU

Bacasız sanayi turizmin gelişmesi için son 20 yılda ilimizde devlet ve millet eliyle büyük yatırımlar yapılmıştır.
1987 yılında Orman Bölge Müdürlüğü Meryemana ve Uzungöl’e ilk bungalov evleri kurup oradaki insanları bungalov ev ve restoranlarda balık havuzları yapmaya teşvik etti. Birkaç yılda mısır tarlası turizm vadisine dönüştü.
Aynı yıllarda il özel idaresi Hıdırnebi, Düzköy ve Işıklar yayla kentlerini yaptı.
Birbiri ardından ilk beş yıldızlı otel Zorlu Grand ve Maçka Sümela Otel hizmete girdi.
Dünya markaları Ramada, Hilton ve Dedeman hizmete açıldı. Son yıllarda Körfez ülkelerinden ilimize gelen turist sayılarında inanılmaz bir artış olunca DTM yerine Shereton oteli yapmak için Dubaili iş adamı kolları sıvadı.
Buna birde Araklı Turup mevkiinde 1170 dönüm arazi üzerinde yapılması planlanan tatil köyü eklenince şehir bir anda turizm atağına kalktı.
Birbiri ardından düzenlenen turizm platformları ve panellerden daha çok Kalkınma bakanlığına bağlı DOKAP Genel Sekreteri Ekrem Yüce’nin başlattığı  yeşil yol projesi bir anda heyecan uyandırdı.
Güney’e ve Ege’ye yıllardır gelip giden Arap turistler yüzünü doğa harikası Karadeniz bölgesine kendiliğinden çevirmedi…
THY, DOKA ve TTSO işbirliğiyle gerçekleşen fuarlara katılıp bölgemizi tanıttılar, ardından Almanya fuarlarına katılıp Avrupalıyı da ilimize ve hatta bölgemize direkt uçaklarla taşımaya çalışıyorlar.
Körfez ülkelerinden gelen turistler Trabzon, Giresun, Ordu ve Samsun’a kaçmaya başlayıp buralardan ev, bark, araziler satın aldılar ve  şimdide  İzmir, Antalya, Bursa  büyükşehir belediyeleri devreye girmiş bölgelerini pazarlamaya çalışıyorlar.
Sebze ve meyve pazarlaması da aynı şekilde başlamıştı… 1990’lı yıllarda Rus turizminin gelişmesi için bir grup iş adamı  gemi, uçak ve helikopter kiraladılar ve komisyoncular Rusya’da gidip pazar yeri kurup tezgah kiraladılar, nakliye şirketleri kurdular. Yetmedi Antalya ve Mersin’de arsa, arazi, paketleme fabrikaları satın aldılar. Trabzon limanında büyük bir canlılık yaşattılar…Ne zaman ki Soçhi limanı olimpiyatlar dolayısıyla yük trafiğine kapanınca, narenciye tüccarları çok kısa zamanda Samsun’a göçtüler…Orada tır garajları kurdular, ev, arsa, araziler satın aldılar ve bir daha Trabzon’a dönmediler.
Biz zamanla yarışıyoruz… Trabzon-Samsun arası gidiş-dönüş 700 kilometre. Bu kadar yola mazot yakıyoruz zaman harcıyoruz… Samsun limanı 24 saat 3 vardiya yükleme yapıyor ve 6 saat sonra gemi malımızı Rusya’ya getiriyor. Bu şehirde arsa çok, daire fiyatları ve kiralar yeme, içme, giyim-kuşam ucuz neden Trabzon’a geri dönelim diyorlar.
Rusya tarafından bavul turizminin ardından narenciye sevkimiz de bitti… Nataşa dediklerimiz de temelli gitti… Avrupa ülkelerinden gelen turist yok denecek kadar az… Elimizde şimdilik Arap turizmi kaldı… Bunu da ganimet sayıp takside, lokantada, giyim-kuşamda kazıklarsak Uzungöl’de 500 liraya semaver verirsek, özellikle tatil günlerinde büyükşehir belediyesi zabıta daire başkanlığı buraları kontrol altında tutamaz, denetleyemezse turizm bölgelerinde yoğunlaşmaz ise inanın kendi ayağımıza yine kurşun sıkarız!

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.